banner374
 Öğretmenler eş,sağlık ve özel hayatı etkileyen nedenlere bağlı özür durumları ortadan kalkarsa neler ile karşılaşır ve nasıl bir yol izlemesi gerekir...

Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunup özrünün bulunduğu il veya ilçeye atananlar MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 33. Maadesinin 1. Fıkrası gereği sağlık ve eş özrünün devam ettiğinibelgelendirenler zorunlu çalışma yükümlülükleri ertelenir.Örnek Verecek olursak Eskişehir Gündüzler mahallesinde oturan öğretmenin sigortalı olarak çalışan eşinden ötürü evli kaldığı sürece zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenir.Muaf olma durumu ile karıştırılmamalıdır.
 Özür durumu bittiğinde ise işler biraz değişmeye başlar.Öğretmenlerin her yıl yer değiştirme döneminde özür durumlarının  belgelendirmeleri istenir.Şunu da belirtmek isterim ki belgelerin temini konusunda; otomatik olarak mebbis’e değişikler geldiği için bir çok milli eğitim müdürlüğünce belgeler öğretmenden istenmeyebiliyor.sağlık özründe ise her yıl sağlık durumunun iyiye gitmesine dayanarak idarenin ve öğretmenlerin görevlerinin ehemiyeti için belgelendirmeleri gerekir.
 Öğretmenin özür durumu biterse ilk yer değiştirme döneminde zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek ya da eksik olan sürelerini tamamlamak üzere zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanırlar.
Özetle öğretmenin sağlık veya eş özrü yer değiştirme dönemine kadar biterse öğretmene zorunlu çalışma yükümlülüğü tekrar yüklenir ve öncelikle il içi olmak üzere yer değiştirme atamalarına başvurmak zorunda kalır.Bu başvurular alınırken zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunan okulları tercih etmek zorunludur.Zaten,zorunlu çalışma yükümlülüğünün yerine getirilemeyeceği (1-2-3. Hizmet alan okulları) okullar tercihe açılmayacağı için  böyle bir  atama da imkansızlaşır.
  Saygılarımla….
Merak ettiğiniz ve aklınıza takılan soruları sedatdeger@mebpersonel.com  adresine mail olarak atabilirsiniz.

Zorunlu Hizmet hakkında merak ettiğiniz diğer soruların cevaplar için Tıklayınız...
 
Sedat DEGER
Mebpersonel.Com özel haber
Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol