banner383
 
 Toplu sözleşme antlaşma metnine baktığımızda hiç te bayram gibi bir karar olmadığını görüyoruz, hatta bunu sendikanın çifte bayram haberi olarak lanse etmesini ise anlam veremiyorum.

  Öncelikle Bir memur öyle brüt zamlara bakmaz ,o yüzden brüt miktarları sanki o oranda bir artış gelecekmiş göstermenin hiç  te hoş olmayan bir durum olduğunu hatırlatmak isterim. taban aylığa gelen artış bir iyileştirme planı olur normalde yani normalde yapılan yüzdelik zamlar altında ezilen memur maaşının büyüyen ekonominin altında kalmasından ötürü böyle taban aylığa artışa gidilebilir. Yani bu artışın yanında 2014 yılı için ayrı bir yüzdelik zam gelmeliydi. Miktarının iyi olup olmadığını söylemeden önce belirtmek istediğim bir durum var ki çok önemli. Taban aylığımıza yapılan artış enflasyon farkının olmaması( 2014 yılı ) o sene için oluşabilecek enflasyon farkının olmaması anlamına gelmektedir. Bunu da irdeleyecek olursak; memura yapılan brüt 175 tl net 123 tl yaklaşık olarak %3+%3 zamma tekabül geliyor(hükümetin en başta teklif ettiği maaş zammı)yani bir değişim olmamış. Bununlada kalmıyor.

   Enflasyon farkı 2014 de yok;  Bu Şekilde antlaşma ile enflasyon farkını memurlar alamayacak. Size bunun ne kadar bir kayıp olacağını göstermek için Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerini kullanacağım. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre 2013 yılının ağustos ayı itibarıyla son 10 ayda %8,8 e yükseldi(05.08.2013 açıklama).Kim bilir yıl sonu itibarıyla bu enflasyon nereye gider.2014 yılı içinde tahminler %6 olarak gösteriliyor ama bir çok uzman tarafından bu tahminin üstüne çıkılacağı düşünülüyor. Zaman akla “enflasyon taban aylığa yapılan bu artıştan daha da üste çıkarsa ne olacak? Hiçbir şekilde memurlar bu farkı alamayacak ve enflasyon karşısında maddi olarak mağdur olacaklardır.
 
  Ek ders ücretlerinde 2014 de artış yok; Öğretmenleri mağdur edecek çünkü 2014 yılında yüzdelik bir zam gelmediği için ücretler de bir artış meydana gelmeyecek ve 2013 teki ek ders ücretleri uygulanmaya devam edecek.
 
Ek ödeme miktarlarına göre bu artış az; Bir çok memur ayrıcalıklı memurlar’a ek ödeme verilirken öğretmenler mağdur edilmişti .Bunun yerine eğitim-öğretim tazminatı adı altında 150 tl lik artış ile bu mağduriyet kaldırılmaya çalışılmış fakat bu miktar 652 sayılı KHK ile ek ödeme alanların maaş farklarına bir göz atalım daha sonra bu artışa sevinelim derim.Psikolojik algıyı da düşündüğümüzde ek ödemeler alınırken neredeyse tüm memurlara yapıldığı için herkes tarafından kabul görmüştü şimdi sadece öğretmenlere böyle bir artış getirilmesi sanki sadece öğretmenlere bir zam yapılarak ayrıcalık getirilmiş algısını oluşturuyor ,ek ödeme mağduriyetinin bile giderilemediği gerçekliğine bile ters anlam yüklemiştir .
 
 Memurların 652 KHK ile Aldığı Ek ödeme ve  maaş artışları ve öğretmenin sadece 150 tl lik eğitim-öğretim tazminatı
 
 
 Unvanı ve derecesi652 sayılı KHK’ya göre ek ödeme oranları %


Karşılığı olan ödeme tutarı (TL)


Mevcut Net Maaşlar (TL)


^ 666 sayılı KHK ile getirilen ek ödeme oranları %


Karşılığı olan ödeme miktarı (TL)


Ek ödeme farkı (TL)


Ek ödeme ile birlikte ele geçen net maaş tutarı (TL)


Müsteşar ¼


%76


465.4


5370


%200


1224.7


759.30


6129.30


Genel Müdür ¼


%72


440.9


4917


%195


1194.1


753.20


5670.20


Şube Müdürü ¼


%114


698.10


2553


%170


1041.0


342.90


2895.90


Memur 3/3


%65


398


1605


%100


612.0


214.00


1819.00


Mühendis ¼


%96


587.9


2628


%150


918.6


330.70


2958.70


Öğretmene verilen  eğitim-öğretim tazminat artışı
                                                           150 TL
Not: Koyu ve renkli gösterilen bazı artışlar aradaki farkın ne denli büyük olduğunu göstermek için
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
   Yukarıdaki tablo apaçık ortada ki ek ödemeler nere eğitim-öğretim tazminatı nere. Bu haksızlık sizce giderilmiş oldu mu? Bu gerçekler ile toplu sözleşmelere baktığımızda ne bir bayram ne de ek ödeme mağduriyeti giderilmiş durumda. Her şeye rağmen ,hem ek derse 2014 için zam gelmeyecek olması hem de enflasyon farkı olmayışı ise enflasyon karşısında memurlar gibi öğretmenler de mağdur olacak gibi gözüküyor.
 
        SEDATDEGER
     
   Kezbonita_86@hotmail.com
            @sedatdeger09
Eğitimci yazar
Mebpersonel.com
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
istifamı 4 yıl önce

eğitimbirsenli öğretmenler mi istifa edecek ...??etmezler aga onlar ayrı bi alem ben onları anlauyamadımmm...

Avatar
selçuk türk 4 yıl önce

her zaman olduğu gibi eğitim bir-sen öğretmeni masada satmışdır. durmak yok güdülmeye devam.

Avatar
dedede 4 yıl önce

ebs den şimdiye kadar ne gördününz ne bekliyordunuz.
admin haberin foto sunu görünce ben bile korktum siz öğretmenden yanamısınız yoksa hükümet ve ebs gibi öğretmenleri itibarsızlaştırmaya mı çalışıyorsunuz.

Avatar
engin dönmez 4 yıl önce

bu kadar da hükümet düşmanlığı olmaz ya bu siteyi takip etmeye yeni başladım ama bu kadar taraflı haber yapanı az hadi sıkışa bunuda yayınlayında göreyim yayınlayamazsınız ki

Avatar
engin dönmez 4 yıl önce

sendikadan istifa edicem diye yorum yazanların alayı milleti maniple etmeye çalışan diğer sendikaların elemanı nedense eğitimbirsenin her geçen gün sayısı atmakta milleti manipüle edemezsiniz saygılar

Avatar
Öğretmen 4 yıl önce

eğitim bir senden istifa ediyorum ve bence çocuğunun geleceğini ve hakkaniyeti düşünen her öğretmen arkadaşım da istifa etmeli

Avatar
Cok dogru 4 yıl önce

sevinen, hesap kitap isinden anlamayan arkadaslara duyurulur. adamlar boyle kandiriyorlar.

Avatar
secim öncesi 4 yıl önce

secim öncesi bu kadar aceleci davranılır mı ne kazanımı aldılar ve cıkmıslar kazanım diye ortalıkta dolasıyorlar