banner406
 ÖĞRETMENLER SEMİNERLERİ NEDEN MEMLEKETİNDE YAPAMAZ

Okulların kapanmasına kısa bir süre kaldı. Okulların kapanması ile öğrenciler için uzun bir tatil öğretmenler içinde 15 günlük bir seminer dönemi başlayacak. 16.06.2014 tarihinde başlayıp 30.06.2014 tarihinde bitecek olan seminerler nedeni ile öğretmenler okullarında seminerlere katılacaklar. 1 Temmuz itibari ile öğretmenlerimizin tatili başlayacak ve memleketlerine gidebilecekler. Ama bazı öğretmenlerimiz var ki 15 günlük seminerleri memleketlerindeki okullarda alabilmektedir.
Seminerleri memleketinde alabilecek öğretmenlerden Okul öncesi öğretmenleri de Okul öncesi eğitim kurumları yönetmeliğinin 24. Maddesindeki
Köy ve beldelerde  görevli okul öncesi eğitimi öğretmenleri, derslerin kesiminden 1 temmuza kadar yapılacak meslekle ilgili çalışmaları, okul yönetimi ve milli eğitim müdürlüğünün bilgisi dahilin de yaz tatilini geçirecekleri yerdeki bir okul öncesi eğitim kurumunda yapabilirler. Meslekle ilgili çalışmaları tatil adreslerinde tamamlayan öğretmenler, bu çalışmalara katıldıklarını gösterir okul müdürlüğünden alacakları yazıyı, eylül ayının ilk iş gününde bağlı bulundukları milli eğitim müdürlüğüne teslim ederler. Bu yazının bir örneği de okul müdürlüğünce saklanır denilmektedir. Bu sebeple köy ve beldelerde okul öncesi öğretmenliği yapan öğretmenlerimizin seminerlere memleketlerinde katılmalarında hiç bir sakınca yoktur.
Ancak müstakil müdürlüklü kurumlarda görevli okul öncesi öğretmenlerin kendi okullarında yapmaları gerekmektedir.
Seminerleri memleketinde alabilecek diğer öğretmenlerimizde birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görevli öğretmenlerdir.
Birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda görevli öğretmenler, derslerin kesiminden 1 Temmuza kadar yapılacak mesleki çalışmalarını, okul yönetimi veya milli eğitim müdürlüğünün bilgisi dahilinde yaz tatilini geçirecekleri yerdeki bir ilkokulda yapabilirler denilmektedir.
Bu öğretmenler haricindeki öğretmenlerde okullarındaki mesleki çalışmalarda;
a) İlköğretim ders programlarında, mevzuatında ve uygulamalarında yapılan değişiklikleri inceler ve değerlendirir.(Tüm öğretmenlerimiz inceliyor ve değerlendiriyor !)
b) Birbiri ile ilişkili alanlarda zümre öğretmenleri iş birliği yapar.(Köy ve belde okullarının nerede ise hiç birinde zümre olacak öğretmen sayısı yok ki iş birliği yapsın)
c) Yeni öğretim yılında uygulayacakları yıllık çalışma programları, iş takvimini planlar ve iş bölümü gibi hazırlıkları yapar.
ç) Kayıt işlemleri ile ilgili olarak veli görüşmelerini gerçekleştirir.
Denilerek memleketlerinde seminerlerini alamazlar. Çünkü bu çalışmalar mecburen ! okullarında alınması gerek. Hele ki seminerin ilk haftası yapılan uzaktan eğitim programı memleketlerinde hiç mi hiç izlenemez. Mecburen bağlı bulunduğunuz ilçenin belirlediği bir konferans salonunda yüzlerce öğretmenle pür dikkat yapılmalıdır ki etkili olsun.
Günümüzde teknolojinin nimetlerinden yararlanan ülkelere gıpta ile bakarken bizler elimizdeki teknolojiyi nedense kullanmakta zorlanıyoruz. Uzaktan eğitimle alına bilen/bilecek eğitimlerin Hakkari de olması ile Ankara da olması arasında ne gibi bir fark olabilir.
Bakanlığımızın bir an önce öğretmenlerin mesleki çalışmaları konusuna neşter vurmalı.
Bu arada iki hatırlatmada bulunayım Eylül ayında yapılacak olan mesleki çalışmalar hiçbir şekilde görev yeri dışında yapılamaz (Bence yapılmamalı da Çünkü okulun eğitim öğretime açılacağı bir dönemde öğretmenlerimizin okullarında olması sınıf ve dersliklerini düzenlemesi kendini yeni eğitim öğretime hazırlaması gerek)
Yeni büyük şehir yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki okullarda statü atlayarak mahalle okulu olduğundan yazımızda bu hususa da dikkat edilmelidir.
Tüm öğretmenlerimizin güzel, etkili, verimli ve bir o kadarda raporsuz bir Seminer dönemi geçirmelerini temenni ediyorum.

Memiş KILIÇ

https://twitter.com/memkilic

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ne olur okuyun 2014-06-03 17:48:04

memleketimi. ailemi kızımı özledım bız de insanız lütfen memlekette alalım seminer aynı seminer bizi bekletmeyin allah için biraz insan muamelesi görelim. insaf yahu.

Avatar
Nergis 2014-06-02 17:17:38

sen öyle san.rapor hazır 15 günlük patlatıcam mene

Avatar
cephane 2014-06-02 17:26:29

hiç yapılmasın ne gerek var 2,5 ay tatil az bile garibanlara hemen gidip evlerinde yatsınlar kimseye zorla gidiş geliş yaptırılmıyor 85 km imiş laf yakın yerlerde kalsınlar daha verimli olur

Avatar
başka ilçe 2014-06-02 20:21:44

memleket olması şart mı daha merkezi ilçede seminere gitmek istiyorum çok mu

Avatar
öğretmen 2015-06-11 13:02:03

öğretmenlerin mesleki çalışmaları

madde 38 – (1) okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan eğitimi ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar; yıl içinde ise yıllık çalışma programında belirtilen sürelerde mesleki çalışma yapılır.

(2) yönetici ve öğretmenlerin mesleki çalışmalarından azami verim elde edilebilmesi amacıyla okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre, bunların dışındaki konular da belirlenebilir. mesleki çalışma programı okul müdürlüğünce hazırlanarak öğretmenlere bir hafta önce duyurulur.

Avatar
öğretmen 2015-06-14 12:59:13

Merak etmeyin kılıfını buluyor öğretmenler seminer dönemi rapor alırlar.ücretli izin yerine raporlarla idare ederler.seminer dönemi ücretsiz izinlerini bitirirke. Koca sene çalışmış gibi yaz tatilinde maaşları nı alırlar.

Avatar
ibrahim YILDIZ 2017-09-01 02:58:39

Eşimin tedavisinden dolayı eylül semineribe katilamayacam. Peki napmalıyım. Katılmayanlar hakkinda soruşturma açılacakmiş. İnsan sağlığı bu kadar basitmi ! Birakın herkes bulunduğu yerde yapsın.Seminer Konular zaten aynı değilmi. Görev yaptığı okul veya bulunduğu yerde yapsa ne farkedecek.

Avatar
ibrahim YILDIZ 2017-09-01 03:02:23

Eşimin tedavisinden dolayı eylül semineribe katilamayacam. Peki napmalıyım. Katılmayanlar hakkinda soruşturma açılacakmiş. İnsan sağlığı bu kadar basitmi ! Birakın herkes bulunduğu yerde yapsın.Seminer Konular zaten aynı değilmi. Görev yaptığı okul veya bulunduğu yerde yapsa ne farkedecek.