banner406
         Gün geçmiyor ki öğretmenlere gerek yöneticiler tarafından gerekse yine öğretmenlerin kendi meslektaşları arasında mobbingle karşılaştığına ilişkin söylem ve haberlerle karşılaşılmasın. Yine, bugünlerde medyaya yansıdığı kadarıyla, Bakırköy’deki bir lisede edebiyat öğretmenine mobbing uyguladığı gerekçesiyle yargılanan ve beraat eden 4 kişi hakkındaki gerekçeli kararda, hüküm kurulurken sanıkların savunmalarına itibar edildiği belirtildi.Sanıkların davacıyı iş yerinden uzaklaştırmak için özel gayret ve çalışma içinde bulunduklarına dair delil bulunmadığı ifade edildi.

      Mobbing (psikolojik şiddet) hedef alınan bir veya daha fazla kişiye karşı, uzun süreli ve sistematik düşmanca davranışları içerir.

      Mobbing süresince görülen davranışlar, tek tek ele alındığında,bazıları tamamen negatif olarak görülmesine rağma, bazıları ise, sadece normal etkileşim davranışları olarak değerlendirilebilir.Hatta bu davranışlar, bir kez için hoş görülebilir; ya da davranışı yapanın o gün kötü gününde olduğu düşünülebilir. Ancak davranışlar, sistematik olarak uzun bir süre içinde tekrarlanırsa anlamları değişir; tehlikeli bir silaha dönüşerek örnek bir mobbing eyleminin ortaya çıkışını tetikler ve kasıtlı bir şiddete dönüşür.

      Okulun amaç/amaçların gerçekleştirmesi bir ölçüde öğretmenlerin istekli olmalarına bağlıdır.Ancak mobbingle karşılaşan bir öğretmenin istekli olması beklenemez.Böyle bir durumda okulun amaçları etkili bir biçimde gerçekleştirilemeyecektir.Okulda beklenen etkililiği  engel olan mobbingi içeren davranışlar özellikle şu alanlarda kendini göstermektedir.

       Kişiye örgütsel tedbirle saldırı,

       Kişiye sosyal ilişkileri bakımından saldırı,

       Kişinin tutumuna saldırı, özel saldırı, dedikodudur.

  Öğretmenlerin kendini güven ortamında hissetmeleri, okulun amaç/amaçlarının gerçekleştirilmesinde önemli bir etkendir.Bu nedenle,okulun etkin etkili ve verimli olması bekleniyorsa mobbinge başvurulmayan ve önlemler alınması doğrultusunda bir örgütsel iklimin sağlanması gerekir. Burada da en büyük görev yöneticilere düşmektedir. 

E.Öğretim Görevlisi (Bilim Uzmanı ) Hasan Güneş ) hgunes0202@gmail.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sakarya54 2013-03-18 22:33:08

mobbing sakaryadada var.en ıyı okullarından bırı guya ama yönetıcı kapı deliğinden dersi kontrol edıyor..

Avatar
eş özrü nolurrrrrrrrrrr 2013-03-19 18:05:46

30 eylül gecen yıldakı gıbı baz alınsın bızde yuvamıza kavuşalım allah aşkına ne olur bundan ahber verın cok zor kafayı yıcem yapamıyorum adepte olamıyorummmmmmmmmmmmm

Avatar
şırnak CİZRE 2013-03-20 21:57:36

şırnak cizre mobbing in alası var bi kaçyıldan beri burda görev yapıyorum adam kayırmacılığın danıskasını burda gördüm 7 yıllık öğretmen olduğum halde

Avatar
AZREF 2015-09-30 01:10:05

Başkent Ankara da bile okul müdürü öğretmenine psikolojik şiddet uyguluyor. Ders tamamlamak üzere özel okulda çalışabilmesi için gerekli muvafakat dilekçesini bir ayı yakın bir süredir imzalamıyor . Mobing uyguladığı yetmiyor bir de maddi zarara uğratıyor. Bu durumda öğretmeni koruyacak bir mercii var mıdır