banner406
banner396
 Son günlerde konuştuğum bir çok meslektaşımda varlığını hissetmeye başladığım halet-i ruhiye  adını psikiyatri uzmanları  koymuş. Bende sizlerle bu sendromu ve özelliklerini paylaşayım ki  şu günlerde tüm öğretmen arkadaşlarımızın kendilerini daha iyi tahlil etmelerini istedim. Eminimki birçok arkadaşım bu yazıyı okuyunca evet bende gizli burnout sendromu var yada başlangıcı var dır diyecektir.Bunca yapılan , yapılmaya çalışılan yada YAPILMAYAN şeylerden sonra bu sendroma yakalanmamak elde değildir.

Burnout denilen mesleki tükenmişlik sendromu, kısaca kişinin kendisine büyük hedefler koyup daha sonra istediklerini elde edemeyip hayal kırıklığına uğrayarak, yorulduğunu ve enerjisinin tükendiğini hissetmesi olarak açıklanabilir. Özellikle sağlık çalışanları ve öğretmenler arasında çok daha sık görülen tükenmişlik sendromunun belirtileri duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtiler olmak üzere 3 grupta toplanabilir. 
Duygusal tükenmişlik belirtileri; depresif duygulanım, desteksiz, güvensiz hissetme, ümitsizlik, evde gerilim ve tartışma artışı, kızgınlık, sabırsızlık, huzursuzluk gibi negatif duygularda artış, nezaket, saygı ve arkadaşlık gibi pozitif duygularda azalma olarak sıralanabilir.
 
Fiziksel tükenmişlik belirtileri; kronik yorgunluk, güçsüzlük, enerji kaybı, yıpranma, hastalıklara daha hassas olma, sık baş ağrıları, bulantı, kas krampları, bel ağrısı, uyku bozuklukları gibi değişik sorun ve yakınmaları içerir.
 
Zihinsel tükenmişlik bulguları; doyumsuzluk, kendine, işine ve genel olarak yaşama karşı negatif tutumlar içerebilir. sonuçta işi bırakma, savsaklama gibi davranışlar görülebilir.
 
Burada asıl ilginç olan olaysa işe yeni başlayan daha heyecanlı ve daha  istekli olan çalışanlarda daha fazla görülmesidir. Uzmanlar tarafından bu kişilerin ilk heyecanlarıyla çok fazla enerji harcayarak kısa zamanda tükendiklerine bağlamaktadır. Bu tip çalışanlar genellikle kısa zamanda çok büyük başarılar kazanacaklarına inanır fakat zaman geçtikçe amaçlarına ulaşamadıklarında heyecanları söner. Sonuç olarak gerçeği kabullenmek ve hedeflerini düşürmek yerine hayal kırıklığına sürüklenirler ve sonuç: BURNOUT!
 
Burnout sendorumunun oluşmasında neden olan olaylar olarakta
 : 
Rol belirsizliği; çalışan kendisinden iyi bir kariyer portresi çizmesinin beklendiğini bilir (öğretmenlere kariyer basamakları ne zaman gelecek ki?) ama kendisine rehberlik ya da model alacağı biri olmadığından bunu nasıl başaracağından emin olamaz. Dolayısıyla faydalı olacak hiçbir şeyi başaramadığı kanısına kapılabilir.
 
Aşırı yüklenme; hiç kimseye hayır diyemeyerek altından kalkabileceğinden çok daha fazla sorumluluk yüklenen kişi sonuç olarak tükenme noktasına dayanabilir.
 (öğretmene bir şey soruluyormu ki evet yada hayır desin )
Bunların dışında çalışma ortamıyla ilgili bazı problemler de strese ve kişinin kendisini yaptığı işte mutsuz hissetmesine sebep olabilir. Bu problemlerden başlıcaları;
 
aşırı iş yükü (ne varki haftada 15 saat çalışıyor !!!! ) ve dinlenme zamanlarının az olması,
 
müşterilerin gereksinimlerinin finanssal, bürokratik ve idari nedenlerden dolayı karşılanamaması,(olurmu okula öğretmene para akıyor !!!)
 
önderlerin yetersizliği, denetim yetersizliği ya da her ikisi,
(??!!)
yetersiz uzman eğitimi ve yönlendirme,
 
yaptığı işi kontrol etme ya da etkileme duygusundan yoksun olma,
 
çalışanlar arasında destek ve sosyal ilişkilerin olmaması,
 
aşırı zor ve yoğun iş ortamı, olarak sıralanabilir.
 

Denilmekte dir bilmiyorum siz bu sendromda kendinizi buldunuzmu ?

Bu arada küçük bir not bu sendroma yakalanmayan özür grubu tayin bekleyen sevgili öğretmen arkadaşlarım hazır olun yakındır bu sendromun sizede uğraması gibime geliyor. Nasıl ki sınıf öğretmeni arkadaşlarımız 7 ilde sıkışıp kaldı ise sizlerde norm fazlalığı olan iller ve branşlar nedeni ile özürlerinizi özgürce tercih edemeye bilirsiniz. Umarım bundan sonraki karşılaşacağımız sendrom öğrenilmiş çaresizlik sendromu olmaz.

"Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür."

Mebpersonel.com Memiş Kılıç

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2012-08-17 14:27:12

güzel tespiltler memiş bey ellerinize sağlık

Avatar
iyi bir yaklaşım. 2012-08-17 14:42:16

okul aile birliğindeki ilkokul mezunları kadunlar öğretmenden daha kariyerli okullarda.öğretmeni bu hallere düşürenler utansın.

Avatar
önemli... 2012-08-17 16:43:08

EK GELİR EK KAZANÇ
Sadece interneti kullanarak yeteneğinizin olduğu alanda gelişiminizi sağlayıp günde 1 yada 2 saat ayırarak internet platformumuz aracılığı ile çok iyi gelirlere ulaşabilirsiniz

Halen başka bir işte çalışıyor olmanız engel değildir

*Ev hanımı, Öğrenci, Öğretmen, işçi, Memur, Emekli, Yönetici, Esnaf, Muhasebe, Güvenlik ya da Serbest Meslek Grubundan tüm adaylar firmamız ile çalışabilir.

Kazanmayı istemek çoğu zaman yeterli değildir. Kazanmak için beklemeden harekete geçmek gerekir. Şu ana kadar kazanmış ve kazanmaya devam eden otuz dokuz bin kişilik ailemize sizi de davet ediyoruz.

www.onlineisplatformu.com/kazankazan

Avatar
çok doğru 2012-08-17 23:00:25

bizi bu hallere koyanlar utansın..

Avatar
LATİFE 2012-08-17 23:45:19

hiç bir şey insanin isminin memiş olmasından daha kotu olmaz :))))

Avatar
OĞLUM BAK GİT 2012-08-18 15:10:03

oğlum bak git:)

Avatar
öğretmen @LATİFE 2012-08-18 17:03:11

yakışmayan ifadelerle yorum yapmayalm lütfen..olurmu öğretmenim.

Avatar
polat demir 2012-08-18 21:02:59

latife hadi memiş kötü diyelim.senikine maymunlar neyiyle gülerler sence:))ismin traversi bir defa:)