23.05.2015, 13:32 16211

Öğretmenlik Branş Sıralamaları Neden Değişmektedir?

Son birkaç gündür öğretmenlerin branş sıralamalarında değişiklik olduğu söyleniyor. ÖSYM Aday İşlemleri’ne girerek sıralamalarını kontrol eden öğretmenler birkaç gün öncesine kadar bulundukları sıradan bugün daha geride olduklarını ifade etmektedirler. Peki böyle bir değişikliğin sebebi ne olabilir? Bu yazıda branş sıralamalarının neden değiştiği ve özellikle de bu değişikliğin niçin bu günlere rastladığı üzerinde duracağım.

Bilindiği üzere KPSS’ye giren bir adayın sınavdan sonra çok fazla sayıda puan türü hesaplanmaktadır. Burada bizi ilgilendiren P10 ve P121 puan türleridir. Bunlar öğretmenliğe başvuru yapabilmek için gerekli olan puanlardır. P10 puan türü, alan sınavı yapılmayan öğretmenlik branşları için kullanılırken P121 puan türü ise alan sınavı yapılan öğretmenlik branşları için kullanılmaktadır. Örneğin; okul öncesi, beden eğitimi gibi öğretmenlikler için P10 puanı; tarih, edebiyat, coğrafya gibi öğretmenlikler için ise P121 puanı kullanılmaktadır. Bu temel farkın bilinmesi gerekmektedir. Şimdi asıl konumuza dönüp sıralamalardaki değişikliğin sebeplerine bakalım.

Sıralamalardaki değişikliğin sebebi olarak ÖSYM, kimi adayların eğitim bilgilerini güncellemesini işaret etmektedir. ÖSYM, yapmış olduğu açıklamada haklıdır. Yani son günlerde gerçekleşen branş sıralamasındaki farklılığın sebebi adayların eğitim bilgilerinde güncellemeye gitmiş olmalarıdır. Aylardır böyle bir şey olmadı da şimdi mi oluyor diyebilirsiniz. Zira haklısınız. Evet aylardır olmadı ama şimdi oluyor. Sebebi ise 2015 KPSS başvurularının şu zaman dilimlerinde yapılmış olmasıdır. Adayların eğitim bilgilerini güncelleyebilmeleri ancak bir sınav başvurusu esnasında olmaktadır. 2015 KPSS Kılavuzunda aynen bu şekilde yazmaktadır. Yani eğitim bilginizi güncellemek için bir sınav başvurusu tarihini beklemeniz gerekmektedir. Buraya kadar her şey tamam ama peki bu sıralamalarda değişikliğe sebep olan adaylar kimler? Bu değişikliğe sebep olanlar sosyal medyada konuşulduğu gibi formasyon eğitimini tamamlayanlar değildir. Çünkü onlar zaten bir lisans diplomasına sahiptirler ve sınava öyle girmişlerdir. Haliyle 2014 KPSS’den sonra onların da sıralamaları hesaplanmış ve sisteme aktarılmıştır. Formasyon eğitimlerini şimdi bitirmiş olmaları bir anlam ifade etmemektedir. Zaten sistemde kayıtlıdırlar. ÖSYM, formasyon belgesine bakmamaktadır. Bu belge atama aşamasında işe yaramaktadır. Yani sadece MEB kontrol etmektedir. Gelelim branş sıralamasını değiştiren adaylara. Son günlerdeki branş sıralaması değişikliği ÖSYM’nin de söylemiş olduğu gibi çift öğretmenlik diplomasına sahip olan kişilerin eğitim bilgilerinde güncellemeye gitmiş olmalarıdır. Burada önemli olan husus, bir branştan alan sınavı yapılıyor olması iken diğer branştan alan sınavının yapılmıyor oluşudur. Çünkü aynı anda iki ÖABT’ye girmek mümkün değildir. Şimdi konuyu daha da somut hale getirelim. Bir örnek üzerinden açıklayalım:

Bir öğretmen adayımız 2010 yılında tarih öğretmenliğinden mezun olmuş ve KPSS’ye girmiştir. Fakat bir netice elde edememiş ancak yine de şansını denemeye devam etmiştir. Bu arada ise daha fazla alım yapılan başka bir öğretmenlik okumaya karar vermiştir. Ve başka bir bölümde eğitim almaya devam etmiştir. Bu bölümün de okul öncesi öğretmenliği olduğunu düşünelim. Bu bölümde eğitim almaya devam eden adayımız aynı zamanda KPSS’ye de girmeyi ihmal etmemiştir. 2014 KPSS’ye giren adayımızın hem P10 ve hem de P121 puanları hesaplanmıştır. Çünkü tarih öğretmenliği için alan sınavı yapılmaktadır. 2014 eylül ayında yapılan atamalarda tarih öğretmeni olarak atanamayan adayımız, okul öncesi öğretmenliğindeki eğitimine devam etmektedir ve son sınıfa gelmiştir. 2015 KPSS için başvuru yapan adayımız okul öncesi öğretmenliğinde son sınıfta olması hasebiyle de başvuru yaparken sisteme bu bölümü de ekletmiştir. Ve haliyle 2014 KPSS’de elde etmiş olduğu P10 puanına ve yeni bölümüne göre sıralamaya dahil olmuştur. Yani adayımız artık okul öncesi öğretmenleri arasındaki yerini almış ve P10 puanına göre sıralamaya girmiştir. Yani P10 puanı kendi puanından düşük olan adayların önüne geçmiştir. Bu da haliyle sıralamayı değiştirmiştir. Binlerce insanın ikinci üniversite eğitimi aldığı bir dönemde buna şaşırmamak gerekir.

Bu durum diğer bölümler için de geçerlidir. Ama kimi bölümlerde hiç olmayabilir. Çünkü insanlar ikinci üniversite olarak daha fazla alımın yapıldığı bölümleri okumaktadır. Değişimin çok fazla yaşandığı bölümler olarak okul öncesi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği gibi branşları saymak mümkündür. Bunun yanında çok az değişikliğin yaşanacağı bölümler olarak da sosyal bilgiler öğretmenliği, tarih öğretmenliği gibi branşlar söylenebilir. Temel fark bu branşlar arasındaki öğretmen atama sayılarıdır. Bu durum sıralamalarda kaç kişilik bir değişime neden olur bilemiyorum ama bir kişinin dahi bu sıralamaya sonradan dahil olması puanı kendisinden düşük olan tüm adayları etkilemelidir. Aksi bir durum yanlış olacaktır.

Öğretmenlik Branş Sıralaması Nasıl Hesaplanır?

1.ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapılır.

2.İlgili sınav seçilir ve branş bazında sıralama kısmına girilir.

3.Mezun olunan bölüm sistem tarafından otomatik olarak seçilmiştir. Bunun yanında sizin de seçmeniz gereken bölümler bulunabilir. Örneğin; matematik bölümünden mezun olan bir adayın sisteme girişte zaten matematik bölümü seçilmiş olacaktır. Ancak matematik öğretmenliğine kaynak başka bölümler de vardır. Bunları adayın kendisinin seçmesi gerekmektedir. Bu, MEB’in sitesinde yer alan Öğretmenliğe Kaynak Programlar başlıklı tablodan öğrenilmektedir.

4.Bölümler seçildikten sonra en altta yer alan “Hesapla” butonuna basılır ve sıralama öğrenilir.

5.Hesapla butonunun hemen üzerinde yer alan “ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirmelerde kadrolu pozisyonlara yerleştirilen adaylar sıralamaya dahil edilmesin” kutucuğu işaretlenirse sizinle aynı branşta olup da bir memurluğa yerleşen adayların sıralamadan çıkartılması sağlanmış olur.

Seyfullah DAĞ
Eğitimci
www.twitter.com/seyfullahdag

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@