banner406
banner396
   Okul mülkiyetlerinin belirlenmesi okullara gönderilen yazıyla belirlenmeye çalışılıyor fakat okul mülkiyetleri belirlendikten sonra idarecilerin norm fazlası olma hatta daha da kötüsü o okulda idarecilik görevinin düşmesi söz konusu olacak.

  Bir çok okulun, ilkokul/ortaokul olarak ikili biçimde olduğu düşünüldüğünde ,okulların sadece bir mülkiyete geçmesi diğer kısmının düşmesine neden olacaktır.  Mülkiyeti belirlenen okulun diğer kısmı nın idareciliklerinin düşmeye başlaması bir çok idareciyi boşa çıkartacak. Müdürlük ve müdür yardımcılıklarının düşecek ve büyük ihtimal öğretmenliğe görev bakımından geri döndürülecektir.

ilgili yazı

 

  Örneğin A okulunda A ilkokulu/a ortaokulu okutuluyor olsun bu “okul mülkiyetlerinin belirlenmesi” nden sonra ortaokul öğrenci sayısının fazla çıkmasıyla okulun mülkiyeti A ortaokulu olarak belirlenecek bu durumda okulda idareci olarak branşçı olan birinin görev alması gerekecek ki  böylelikle sınıf öğretmenliği ünvanına sahip idarecilerinin görevleri düşme olasılığı ortaya çıkacak.Bundan dolayı da okulların idarecilikleri konusunda büyük kaos ortaya çıkacak.Şu anda hakkıyla görevini yapan idarecilerimize çok da büyük haksızlık yapılmış olacak,birdenbire çöpe atılırcasına boşta bırakılacaktır.

 

 

Tüm idareci arkadaşlarımız aynı sınava girerek okullara idareci olarak atandı.Yalnız görev bakımından girebileceği ders varsa o okulda idareci olabiliyor veya atanabiliyor,fakat şu durumu gözden kaçırıyoruz ki bir lise de müdür olan da ilkokulda müdür olan da aynı sorulara çalışıp aynı sınava tabi tutuluyor.zaten Görev bakımından da aynı işleri yürütüyorlar.Yani aralarında bir fark yok bakanlığın yazıları ve genelgelerini hedeflerini yine aynı özenle uyguluyorlar.

 Yukarda saydığım durumlarda hiçbir farkları olmazken iş almaya gelirken ayrılmaları zaten haksızlıktı hele ki bu 4+4+4 eğitim sisteminin oturtulmasının bu zorlu aşamasının uygulayıcıları olan idarecilerinin boşa çıkartılması veya küstürtülmesi 4+4+4 eğitim sisteminin uygulanabilritesini hissedilir biçimde düşürür ve sekteye uğrar.

Bu duruma  önerim var

1)      Tüm idareciler ayrım gözetmeksizin her okulda görev alabilmeli

2)      İdarecilerin yer değiştirmesi her yıl sistemli ve düzenli şekilde tüm okullara dönük gerçekleştirilmeli

3)      Tüm idarecilerin detaylı çalışmalar sonucunda belirli kıssaslara dayanarak şube müdürleri gibi bir statüye geçirilmeli

4)      Okul mülkiyetleri belirlendikten sonra okul müdürlerinin mağdur edilmeyerek her okula idareci olarak atanma konusunu da varsayarak halen çalıştıkları okulda kalma hakkı verilmesi gerekir,okul müdürlüklerinin düşmesi durumunda.

Sedat DEGER

Eğitimci yazar

Mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.