13.02.2015, 15:13 5569

Okul Öncesi Öğretmenlerinden MEB’e Çağrı!

Hemen hemen her gün öğretmen arkadaşlarımızdan mesajlar geliyor tarafıma. Daha önce de yapmış olduğumuz gibi bunları bu köşeye taşımaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde okul öncesi öğretmeni arkadaşlarımız mektuplarını tarafıma ulaştırdılar. Bana gönderilmiş olduğu şekliyle bu köşeye taşıyorum. Kendilerinin atamalar noktasında zorluk çektiklerini yakinen bilmekteyim. Zira mezun sayıları oldukça fazla bir hal aldı ve üstelik verilen sözler tutulmadı. Seslerini duyurma çabasında olan tüm öğretmenlerimize ses olmaya devam edeceğiz. Okul öncesi öğretmenlerinden gelen mektup:

Okul Öncesi Eğitim İçin Verilen Sözler Tutulsun!

Biz okul öncesi öğretmenleri olarak eğitimin temeli olan ve eğitim sistemimizin şekillenmesinde ve daha iyi nesiller yetiştirme adına zorunlu olması sözü verilen okul öncesinin problemlerinden bahsetmek istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesiyle arasında Açık öğretim eğitim modeliyle Okul Öncesi Öğretmeni yetiştirilmeye 2000 yılında yapılan anlaşmayla başlandı. Bölümün açıldığı İlk yıl kontenjan bile konulmadı. Çok düşük puanlarla öğrenci alımı yapıldı. Son mezunlarını 2014 yılında verdi. Yine aynı şekilde 2000 yılında ikinci(açık) lisenin 1 yıl eğitimle kız meslek lisesi diploma verildi. Son diplomalarını da 2010 da aldılar. Bu projeler başlanma sebebi okul öncesi eğitiminin yaygınlaştırılması ve ilerleyen yıllarda da zorunlu olması gerekliliği düşünülerek ihtiyacı giderme adına yapılmıştı. Nedense bu çalışmalardan 2012 yılında vazgeçildi ve okul öncesi eğitimi önemini kaybetti?

İlkokula tüm gelişim alanı çocukların her yerde ayni koşular sunularak gelmesi gerekirken okulöncesi eğitimini almaya gerek duymayıp çocukları sokaklarda ya da televizyon başında heba etmeleri çok üzücü bir durumdur. Bu en önemli aşamanın atlanması okul öncesi çocuğuna haksızlıktır. Bütün çocukların bu eğitimi almaya hakları vardır.

Sözler tutulsun, vaat olarak kalmasın. Proje devam etsin. Televizyonlarda izledik, gazetelerde okuduk. Umutlarımıza, emeklerimize yazık değil mi? Geleceği var diye bu bölümleri tercih eden okuyan öğretmen adayına, ailesine, çocuğunu okul öncesine göndermek isteyip maddi durumu iyi olmayan veliye, okula gitmek istiyorum deyip ağlayan çocuğa, para yok kırtasiye malzemesi alamayız deyip durdurulan çocuğa yazık değil mi?

Çocuklarımızın hakkı devletin eğitim sistemindedir. Zorunluluk kapsamına alınma sözü sonra kapsam dışında bırakılması eğitimde fırsat eşitliğine aykırı bir durum. İlkokula ve hayata hazırlayan, tüm temel gelişim dönemine hitap eden okul öncesi basamağının göz ardı edilmesi eğitime darbedir. Ağaç yaş iken eğilir. Hamur gibi çocuk sekil alır, kıvama gelir. Öğrenci, velilere ve okul öncesi öğretmenlerine haksızlıktır. Adaletsizliktir.

Bilindiği gibi sistem değişikliği sonucu 43 bin norm fazlası sınıf öğretmeni kendi branşı dışında farklı branşlara, özellikle 3500 kişi eğitimin temeli olan okul öncesine öğretmenliği bölümüne kaydırılmışken 6 bin kişilik boşluğa norm fazlası sınıf öğretmeni atanması gerekirken yeniden 6100 adet sınıf öğretmeni alması haksızlık değil midir? 

Diyanetin verdiği kararla ilahiyat mezunlarının 2 aylık halk eğitim merkezlerinin verdiği okul öncesi belgesi ile anasınıfı açma hakki, 4 yıl okul öncesi eğitimi almış 22 bin mezuna ve eğitime büyük darbe değil midir? Bu büyük haksızlığa bir dur denilmesini, adaletin sağlanmasını ve emeğe saygı bekliyoruz.

2009 yılında Avrupa birliğine uyum surecinde projeler başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığında 8 ülkeyle ve Unicef gibi kuruluşlarla görüşmeler yapıldı. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU döneminde 59 il zorunlu olmuştu. 2010 milli eğitim şurasında 2014 yılına kadar tüm illerde okul öncesi eğitimin zorunlu olması kararı alındı. 2013 yılında okul öncesine ücretsiz taşımalı eğitim, kitap seti ve her devlet kurumuna kreş açma zorunluluğu sözü verildi. 2013 yılına gelindiğinde tüm iller zorunluluktan cıktı. % 63 olan 5 yaş okul öncesi eğitimi %33 lere kadar düştü.

500 anaokulu projesi, 25 TL bağış kampanyası ve ekonomik durumu zayıf okul öncesi öğrencilerine 300 TL yardım projeleri vardı. 5 yas 1 milyondan fazla çocuk okul öncesi eğitimi alması gerekirken yarısı kadarı eğitim görüyor. Tüm 5 yas okul öncesi öğrencilerinin 15 bin okul öncesi öğretmenine daha ihtiyaç olduğunu söyleyen Temel Eğitim Genel Müdürü Funda KOCABIYIK çok önemli bir konuyu dile getirmiyor mu? Gecen yıl ilkokuldan ayrılacağı bağımsız anaokulu projesi ve teneffüs yok diye anasınıfı öğretmenin yardımcı öğretmen projesini söz verdiler. 1 Ocak 2014 tüm illerde zorunlu ve yüzde yüz okul öncesi okullaşma sözü verildi. Tüm sözlerin tutulmasını ve okul öncesi eğitimin tüm Türkiye’de zorunlu hale getirilmesini ve gerektiği yeri almasını istiyoruz.

Saygılarımızla… 


Seyfullah DAĞ
Eğitimci

www.twitter.com/seyfullahdag
www.facebook.com/seyfullahdagg

Yorumlar (8)
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ 5 yıl önce
bu yazıda emeği olan herkese çok teşekkür ederiz bi̇ze veri̇len sözler tutulmali okul öncesi̇ eği̇ti̇m tüm i̇llerde zorunlu olmalidir.1+5+3+4 si̇stemi̇ uygulamaya geçi̇ri̇lmeli̇ tüm öğretmenleri̇n kendi̇ branşlarina dönmeleri̇ sağlanmalidir.
once okuloncesi 5 yıl önce
verilen sözler tutulsa 24 bin mezun yıgılma yasiyor ve okuloncesi hala zorunlu degil
anasinifi ogrt 5 yıl önce
arkadaslar atanamayan arkadaslarimiz gibi atananlarinda hak mahrumiyetleri bulunmakta.300 dk araliksiz calismak zorunda birakilan okul oncesi ogretmenlerinin fark ucretleri odenmemekte ote yandan nobet ucretleri icin ulkenin her yerinde eylemler yapilmakta 40×6 dk calismak istiyoruz yada emegimizin hakkini
selin 5 yıl önce
OKUL ONCESI EGITIM TEMELDİR.EGİTİMİN, temeli Okul ONCESI EGITIMDIR.OKUL ONCESİ EGITIM ZoRUNLU OLSUN sozu verildi tutulmasını bekliyoruz bu bizim HAKKIMIZDIR ve emegimizdir.2015 deyiz teknoloji gelisiyor egitimde gelismeli okul oncesi egitim zorunlu olsun bekliyoruz. OKUL ONCESI EGITIM, TEMEL EGITIMDIR.Okul oncesi egitim ilk adimdir bu adim atlanmamali.Okul oncesi egitim ilk asamadir.Okul oncesi egitim en onemli basamaktir.Okul oncesi egitim, egitimin vazgecilmezidir.Okul oncesi egitim hem ilkokula hem hayata hazırlar. EGITIMDE FIRSAT ESITLIGI ICIN, HER COCUK OKUL ONCESI EGITIM ALMA HAKKINA SAHIPTIR.OKUL ONCESINE GIDEN COCUKLARLA AYNI SEVIYEDE OKULA BASLAMADI ICIN OKUL ONCESI EGITIM SARTTIR.HER COCUK OKUL ONCESI EGITIM ALSIN DIYE OKUL ONCESI EGITIMIN ZORUNLU OLMASINI BEKLIYORUZ. EMEKLERIMIZ BOSA GITMESIN.OKUL ONCESI EGITIM ZORUNLU OLMASINI ISTEMEK ,OKUL ONCESI OGRETMENLERININ, OKUL ONCESI OGRENCILERININ VE VELILERININ HAKKIDIR.OKUL ONCESI OGRETMEN ADAYI KALMAK ISTEMIYORUZ. 21 BIN MEZUNUZ OKUL ONCESI OGRETMEN ADAYLARIYIZ.HER YIL 6 BIN MEZUN OLUYOR.197 ULKEDEN ZORUNLU OLMAYAN TEK ULKE AMERIKA.AMERIKADA TUM FIRSAT SUNULMUSTUR VE OKUL ONCESI OKULLASMA ORANI YUZDE DOKSAN DOKUZ.2009 DA BASLAYAN OKUL ONCESI ZORUNLU PROJE 2012 DE DURDURULDU.2014 DE OKUL ONCESI ZORUNLU PROJE TAMAMLANACAKTI. OKUL ONCESI ZORUNLU OLCAK SOZUNUN TUTULMASINI BEKLIYORUZ.OKUL ONCESI EGITIMIN ZORUNLU OLMASINI BEKLIYORUZ. OKUL ONCESI OLMAZSA OLMAZ. BIR BINANIN TEMELI OLMAZSA COKERSE, EGITIMIN TEMELI OLMAZSADA COKER.EGITIMDE VERIMIN ARTMASI ICIN OKUL ONCESI SARTTIR. EGITIMIN TEMELI OKUL ONCESI EGITIMDIR.
Melis 5 yıl önce
Umarim okul öncesi eğitim en kisa zamanda zorunlu olur
ayşe 5 yıl önce
kendi okulmda tasımalı eğitim sisteminin cogunlukta oldugu 1sınıf ögrencılerının hala el göz koordinasyonu cok gerıde tasımalı oldukları için okul öncesi egitimi alamayn cocuklardan oluşuyor bu okul öncesi her çocugun hakkıdır
Okul öncesi 5 yıl önce
milli eğitim temel ilkelerinden biride eğitimde FIRSAT veİMKAN EŞİTLİĞİ peki bu neden uygulanmıyor merkezlerdeki öğrenci bu eğitimi alabilirken kırsal ve merkezden uzak yerlerdeki öğrenciler bu Eğitimden faydalanamıyor. Soruyorum nerde biz Köylülerin Hakkı kitapta yazanlar gerçeği yansıtmıyor mu yoksa??
OKUL ÖNCESI ZORUNLU Olmalı
ben çocuğumu okul öncesine göndermek istemiyorum 5 yıl önce
zorlama olmamalı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@