banner406
banner396
   
    MEB okul yöneticilerinin atanması hususunda 12 yıldır yürütmüş olduğu politikayı terk etmeye çalışıyor.Çalışıyor diyorum çünkü AYM kararı belli olmadığı için belirsizlik devam ediyor.Müsteşar Yusuf TEKİN 5 Mayıs’ ta vermiş olduğu röportajda aşağıdaki açıklamaları yaptı:

 
  …Ben kişisel olarak sadece eğitim sisteminde değil, bütün kamu yönetiminde yönetici pozisyonlarının bir görevlendirme olması gerektiğini, bu pozisyonların bir meslek olmaması gerektiğine inanıyorum…. Okul yöneticiliğinin asli bir meslek olmadığını, aslolanın öğretmenlik olduğunun altını çizdik( Müs.Yusuf TEKİN-5 Mayıs)

      Sayın Müsteşar Yusuf  TEKİN’e ait bu bakış açısı bizim için yeni değil.Norm Kadro Yönetmeliğinin 4.maddesinde müdürlük,müdür baş yardımcılığı ve müdür yardımcılığı ikinci görev kapsamında verilir demektedir. Ancak, atamalar 12 yıldır sınavla yapılıyordu. Hatta liyakat ve adaleti sağlamak için Şube müdürlüğü sınavı bile yapıldı.Milli Eğitim Müdürleri de sınavla atansın diye tartışılırken birden bire başa dönüldü.

     Müsteşara bir açıdan katılmıyor değilim.Bazı yöneticiler koltuğa yapışıyorlar.Herhangi bir başarı kriteri de olmadığı için yıllarca kendilerini geliştirmeden,yeni projeler ortaya koymadan koltuğunu sağlamlaştırıyor.Görevden alınmak istendiğinde de yıllardır idarecilik yapıyorum.Bu yaştan sonra öğretmenlik yapamam diyorlar.

      Müsteşarın açıkladığı bu yeni bakış açısı MEB de yönetici sorununu çözmeyecektir.Hatta sorunu artıracaktır. Bugün özel kurumlar kendine yönetici seçerken yüzlerce, binlerce aday arsından seçim yapıyor.Seçilen kişileri sınav ve mülakat yapıyor.Bu seçimler sonucunda belirlenen kişiyi oryantasyon eğitimine aldıktan sonra kurum müdürlüğünü teslim ediyor.

    Hafta içerisinde yönetici atama (görevlendirme) yönetmeliğine ait bazı bilgiler paylaşılmaya başlandı. Manşetler ‘Öğretmenlere idarecilik hakkı veriliyor.’’ diye atılmıştı.Kendi kendime bakanlık çözümü bulmuş dedim.En iyisi bu.Müdürlük sırayla olursa bütün sorunlar çözülür.Öğretmenler arasından kurayla veya başka yöntemlerle seçilecek kişiler müdür sırayla müdürlük yapsın.  Böylece sınav derdi falan da olmaz! Sorun tamamen çözülmüş olur!

       Milli eğitim bakanlığı konusu yönetici konusunda kurumsallaşma ve profesyonelleşme adımından vazgeçmemeli.Yöneticilik konusunda ikinci bir eğitim gerekliliğini-yüksek lisans veya 2 yıllık bir eğitim olabilir- tartışıyorken, bundan vazgeçip şimdiki aşamaya  gelmemiz doğru değil.Bazı reformlar şart.Özellikle 4+4+4 e geçilmesiyle artan yönetici sayısı azaltılmalı.Şu an itibariyle 10 öğretmene bir yönetici düşüyor.Öğretmen sayısı 10 dan az olup 2 yöneticinin çalıştığı onlarca okul biliyorum çevremde.Öncelikle bu düzenleme yapılmalı.Küçük okullar birleştirilmeli ve yönetici sayısı azaltılmalı. Ayrıca yöneticiliğin meslek olmaması düşüncesi gelişmiş ülkelerde geçerliliği olmayan bir durum. Avrupa’da okul yöneticileri bir çok aşamadan, eğitimden geçirilerek seçiliyor.

       Bir sonraki yazımda  Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da okul yöneticilerinin nasıl belirlendiğini,hangi eğitimlerden geçtiğini yazmayı düşünüyorum.

          
Saygılarımla

      Hüseyin OKURBu yazının tüm hakları Hüseyin OKUR'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemalettin BULUR 2014-05-23 13:29:22

yazilarinizi takip ediyorum .başarilardiliyorum

Avatar
Musa TOSUN 2014-05-23 15:45:41

yazilarini okuyorum.başarinizin devami dileklerimle...

Avatar
ser 2014-05-23 20:16:09

hadi canim sende avrupada yoneticiler gecici rektor misali esas olan ogretmenliktir gorev verilirsr herkes yapar iskembeden sallama

Avatar
Mustafa 2014-05-23 20:21:04

arkadaş ne söylemiş anlamış değilim.sonuç olarak sıfır çeken bir yazı

Avatar
bamsibeyrik 2014-05-23 20:51:07

ya bu ne saçmalıktır. müdürlük müdür yardımcılığı yöneticilik sayılmalı ve bu bir mesleğe dönüştürülmelidir. bu inat niye anlamıyorum. ya okulları çevirmek için kırk dereden kırk su getiriyoruz canımız çıkıyor hala takdir yok ama tekfir her yerde idarecilik tecrübeyle kazanılıyor öğretmeni getirilelim oraya koyalım bugün savunanlar yarın o öğretmenden sözü işitince başlayacaklar bu buraya getirene diye . idarecilik farklı bir sanat yarın o koltukta oturuyor dediğiniz adamları arar hale gelirsiniz acemi idarecilerin elinde her gün küfrün bini bir para

Avatar
ser @bamsibeyrik 2014-05-23 21:11:02

yapış koltuğa ayrılma bidaha salla başı al maaşı... hocaaaaa sana diyorum sınav olabilir ama süreklilik dünyada yok..

Avatar
abdi 2014-05-23 21:39:33

okul müd md yrd diye bir meslek yok. öğretmen olarak göreve devam.

Avatar
Cok dogru 2014-05-23 21:46:54

yoneticilik meslek olamsz. rektorluk gibi olmali.