OKULLARDA REHBER ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

        Günümüzde rehberlik ve psikolojik hizmetleri, modern eğitimin çok önemli bir parçası haline gelmiştir.Rehberliğin bireyde gerçekleştirmeye çalıştığı birçok amaçları vardır.Bunlar arasında, bireyin kendini tanıması, gizil güçlerini geliştirmesi, ve çevresine uyum sağlaması sayılabilir.

       Çağdaş eğitimde, ayrı olarak düşünülmeyen rehberliğin önemi tartışılamaz.Çünkü bireylerin kendi gelişmelerinin ve gereksinmelerine uygun durumları ve olanakları tanımaları zorlaşmıştır.Bireylerin kendilerine en uygun durumları ve olanakları tanımaları zorlaşmıştır.Bireylerin kendilerine en uygun iş ve ya mesleği seçmeleri önemli ölçüde zorlaşmıştır. Öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerine en uygun bir öğrenimi yaparken kendilerine uygun ders, kurs, bölüm proğramı, eğitici çalışma ve bir üst okul seçimleri zorlaşmıştır.Yine, yetişkin ve genç kuşak arasında ciddi uyumsuzluklar, toplumumuzda ve eğitimimizde kişilerarası ilişkileri sevgi, saygı ve güvene yönelik ilke ve anlayışlara göre düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu ve benzeri durumlardan dolayı, eğitim uygulamalarından olduğu gibi rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri Türk Milli Eğitinin içinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

      Ancak uygulamada okullarda rehber öğretmenlere yeterince önem gösterilmemektedir.Rehber öğretmenlerin bir çok sorunu bulunmaktadır.Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

-          okul yöneticilerinin destekleri yetersizdir.

-           Rehber öğretmenleri diğer öğretmenler tarafından neden derse girmiyorlar diye eleştirilmektedir.  

-          Psikoloji ve sosyoloji alanlarında rehber öğretmenlerin yerine atama yapılmaktadır.

-          Bazı okullarda,rehber öğretmenlerin hizmet verecek ofisleri bulunmamaktadır.

-          Diğer öğretmenler tarafından rehberlik hizmetleri önemsenyebilmektedir.

-          Rehber öğretmenler birden fazla okulda görevlendirilebilmektedir.

-          Rehberlik gerekli araç gereçler ,okullarda eksik olabilmektedir.

-          Genelde sorunlu öğrenciler rehber öğretmenlere yönlendirildiği için normal öğrenciler damgalanmak korkusuyla rehberlik hizmetlerinden yararlanmamayı tercih edebilmektedir.

-          Öğrenci mevcutları rehberlik hizmetleri için çok kalabalık.ve

Rehber öğretmenlere işinin dışında idari işler verilebilmektedir. 

Eğitimci-Yazar Hasan Güneş hgunes0202@gmail.com

  www.mebpersonel.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
deniz 7 ay önce

yazı yanlışlar ile dolu.... örneğin idari iş verilemez der yönetmelik... ne iş yapıyora gelince lafta çok iş yaparlar ama gerçekte iyi yatarlar...

Misafir Avatar
xmen 3 ay önce @deniz

sınıfta yatanlara ne demeli! herkes önünden yiyecek ne çirkin bir kelime yatmak herkes evine ekmek götürüyor sen önce ben ne kadar iyiyim kaç tane öğrenciyi başarılı hale getirdim diye kendini muhasebe et. hadsiz kelimeler kullanmak yanlış.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
mimar pdrci 11 ay önce

ben mimarım ama şu an 2. öğretimden pdr bitirmeye çalışıyorum. neden? siz öğretmenler geneliniz toplasanız yılda 8 ay çalışıp 3 ay tatil yapıyorsunuz gökten elma düşse okul tatil diyecekler. bense çalıştığım kamu kurumunda 1 haftalık izni bile zor alıyorum şimdiye kadar hiç 20 günlük yıllık iznimin hepsini kullanamadım. üstelik sizden çok daha yüksek puanla üniversite kazandım okudum bitirdim. rehber öğretmenleri kıskanmayın madem öyleydi çok çalışaydınız siz de kazansaydınız arkadaşlar. ben bile bu mesleği sırf rahat diye seçtim ne yalan söyleyeyim çok da mutluyum bitirince hem mimar hem de rehber öğretmen olarak psikolojinizin sınırlarını zorlamaya geleceğim. bozulan psikolojiniz odama beklerim buyrun gelin :p

Misafir Avatar
rehber öğretmen 1 yıl önce

rehber öğretmenler hakkında olumsuz yorum yapan arkadaşlara diyecek tek bir lafım var herkes işine baksın.

Misafir Avatar
pdrhry @kpss mağduru 1 yıl önce

biraz daha okuyup siz de psikolojik danışman olsaydınız...

Misafir Avatar
assd @kpss mağduru 2 yıl önce

o zaman zamanında uyduruk puanlı düşük bölüme girmeseydin de oturup öss'de ilk 2000e girip pdr okusaydın!!!

Misafir Avatar
kpss mağduru @sınfı öğretmeni 2 yıl önce

rehberlikçiler gerçekten yatıyor ücretli öğretmenim 700tl ye çalışıyorum kpssyi kazanmak için uğraşıyorum pdr kpss den hiç puansız atanıyor ve şu sözü söylüyor evde internetim yok okulda bu ihtiyacımı gideriyorum aldığı maaşmı 2700 tl okula çok gereksiz yazıkkkkk

Avatar
leylapdr 2 yıl önce

düşünseniz rehber öğretmene gerek yok demezdiniz.ama biz derse giriyoruz yoruluyoruz diye düşündüğünüz için böyle konuşuyorsunuz.derse 15 dakika geç girersiniz.beş dakka erken çıkarsınız sonra da yoruluyoruz dersiniz.bırakın allah aşkına.

Avatar
leylapdr 2 yıl önce

ona rağmen öğrenemeyen öğrenciler olduğunda öğrenciler çalışmıyor diyebiliyorsunuz.biz de her görüştüğümüz öğrenci düzelecek iddiasında değiliz.zaten öyle bir görevimiz de yok.bizim görevimiz gönüllü gelen öğrencilere yardım etmektir.
ben öğrencilerime yardımcı olmasam neden odam her tenefüs dolsun.yok meslek soranlar,ders seçimi hakkında yardım isteyenler,ygs lys hakkında soruları olanlar,kız arkadaşından erkek arkadaşından ayrılanlar,aile sorunları olanlar neden bana gelsinler.öğrenci eksenli