OKULLARDA SERBEST KIYAFET UYGULAMASI VE PSİKOLOJİK SONUÇLARI (Aidiyet-Kimlik    duygusu çerçevesinde)

E.Öğretim Görevlisi-Bilim Uzmanı (EğitimYönetimi ve Denetimi) Hasan Güneş hgunes0202@gmail.com

         Okullarda öğrencilere serbest uygulamaları sürerken; A&G araştırma şirketinin yaptığı araştırma, velilerin ve öğretmenlerin büyük kısmının, öğrencilerin okula serbest kıyafetle gitmesine karşı olduğunu ortaya koydu.

       Araştırmada serbest kıyafet konusunda serbest uygulamaların velilerin başlıca çekinceleri bulunuyor. Bunlardan önemlisi; velilerin en çok kaygı duyduğu konular; öğrencilerin kıyafet ve marka yarışına girmesi ve ailelerin zor durumda kalması (yüzde 86.6 ), dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojilerinin kötü yönde etkilenmesi (yüzde 82.4)dür.

      Kuşkusuz, yukarıda anılan değişkenlerin hepsi önemli. Ancak, konumuz açısından en çok önemli olan değişkenlerden kıyafet ve marka yarışına gidilmesidir. Çocukların kıyafet açısından eşit olanaklara sahip olamaması diğer arkadaşları tarafından kabul edilmemeyi beraberinde getirecektir. Gerçekten de Haluk Yavuzer ( 2001: 96-İstanbul:remzi Kitapevi –okul çağı çocuğu ) “ giyim görünümündeki farlılığın diğer arkadaşlarınca ret edilme riskini artırttığını” belirtmektedir. Reddilme aidiyet duygusunu azaltan etkenlerden biridir.

     Aidiyet duygusu (kimlik ) öğrencilerin okulda, arkadaşlarıyla bir onların içinde, onlardan biri gibi hissedebilmek duygusudur.

      Ancak, yukarıda anılan değişkenler, yürürlükteki uygulamanın devam etmesi durumunda, aidiyet duygusunun yokluğuna; ve dolayısıyla  çocuğun yabancılaşmasına neden olacaktır. Yani çocuk okulda psikolojik açıdan kaygılı, sinirli ve tedirgin, yakın çevresine düşmanca duygular içinde olma, karamsar olacaktır.

        Bu durum kaygı verici bir durumdur. Akranlarla olumlu arkadaşlıklar kuruldukça önemli hale gelir. Çocuklar, yaşıt arkadaşlarından oluşan destekleyici bir gruba uyum sağlamak ve ait olmak ister. Bir akran grubuna uyum sağlamak çocuğun yüksek benlik saygısına ulaşmasında oldukça önemlidir. Bu nedenle, çocuğun aidiyet duygusunu geliştirmek için, kılık kıyafet yönetmeliğinin yeniden gözden geçirmek yararlı olacaktır.

     Yine; okulun hedeflerine ve çocuklarımızın bilişsel ,sosyal, duygusal ve devinişsel  alanlarda gelişmesi, psikolojik açıdan sağlıklı olması ile mümkündür. Başka bir ifadeyle, genel anlamda  ülkemizin çağdaş düzeye ulaşması, bir ölçüde çocuklarımızın  psikolojik sağlığında önem taşıyan aidiyet duygusu büyük bir öneme   sahiptir.

    

      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
olmaz ki 2013-04-04 21:50:23

olmaz ki ama yokmu 7 ay önce yayınlanan alan değişikliyle ilgili eski bir yazı küstüm size

Avatar
bir eğitimci 2013-04-05 08:05:45

öğrenciler hallerinden gayet memnun bırakın bu marka yarışı ne giysem yalanalrını sonuçta buyu giyenler öğrenci sorun bakalım öğrencilere sizin düşüncenize katılan yüzde kaç çıkacak

Avatar
eş özrü eş özrü eş özrü 2013-04-05 19:27:25

eş özründe 30 eylül müjdesını beklıyoruz

Avatar
harun başkan @bir eğitimci 2013-04-05 19:28:14

öğrenciler gayet memnun kimse zihnindeki sıkıntıları çocukların sıkıntısı gibi gösterme gayretine girmesin serbest kıyafete devam bakanı yanıltma girişimleiniz boşa çıkacak inşallah

Avatar
nk 2013-04-09 11:20:01

ddddd