banner406
 Televizyonda, radyoda, kitaplarda, bilimsel dergilerde ve benzeri ortamlarda bir süredir tartışılan bir konu var. Zorbalık. Askeri örgütler ve okullarda görülen şiddet türüne zorbalık adı verilmektedir.

     Okullarda görülen şiddet türü, İngilizcede “bullying at school” terimi yerine kullanılmaktadır. Zorbalık(bullying) kavramı sürekli kusur bulma ve bireyleri küçük düşürme anlamında kullanılmaktadır.(Pınar Tinaz, 2008:5-İstanbul Beta Yayıncılık).

     Okullarda “zorbalık” öğrenci-öğrenci, öğretmen-öğrenci arasında görülmektedir. Bu yazıda öğretmen-öğrenci arasında görülen “zorbalık” türüne yer verilmektedir.

     Okullarda, öğretmenlerin öğrencilere uyguladığı “zorbalık” biçimleri arasında fiziksel, sözlü şiddet, ayrımcılık ve benzerleri gösterilebilir. Makalenin sonunda, eğitim fakültesinin öğrencilerinin anlattığı zorbalık türlerine ilişkin iki ayrı olay verilmiştir.

     Öğrencilik yıllarımda yaşadığım “zorbalık” türlerini bugün de görmek oldukça şaşırtıcıdır.

     Velisiyle, yöneticisiyle ve öğretmeniyle zorbalığa karşı çıkmamızın bir yurttaşlık borcu olduğunu kabul etmek gerekir.

     Sonuçları  göz önünde bulundurulduğunda, zorbalığa karşı çıkışlarımızın  yersiz olmadığı görülecektir.

     Zorbalığa maruz kalan öğrencilerimizi uyum bozuklukları, baş ağrısı, terk edilmişlik duygusu, iştahsızlık, özgüvenin yitirilmesi ve olumsuz ruh sağlığı beklemektedir.

     Bütün bu anlatılanlar çözümün neler olabileceğini gündeme getirmektedir.

     En başta Milli Eğitim Bakanlığı’nca zorbalığın sınırları iyi belirlenmelidir. Diğer önemli bir husus, zorbalığı uygulamalarda; çeşitli yaptırımların uygulanması ve yaygınlaştırılması ile etkili eğitim ve öğretimin önemli koşulları arasında sayılmalıdır.

     Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına yaklaşık bir hafta kalan okullarımızda, yetkililerce bu konunun önemsenmesi, önlemler alınması, çabaların desteklenmesi her yurttaşın dilekleri arasında sayılmalıdır.

     Aşağıdaki satırlarda eğitim fakültesi öğrencilerimin anlattığı zorbalık türleri ile ilgili iki olaya yer verilmesiyle bu konunun daha da önemseneceği düşünülmektedir.

     Örnek olay 1

     “Abimin öğretmeni sinir hastasıydı.  Bir gün abim ağlayarak geldi ve öğretmenlerinin sürekli onları sıra dayağına çektiğini söyledi. Kendisi de öğretmen olan babam buna çok sinirlendi ve okula konuşmaya gitti. Okula gittiğinde öğretmen babama “Bizde böyle istemiyorsan çocuğunu okuldan al.” dedi. Babam da abimi başka bir şehirde başka bir okula yazdırdı. Sınıfta birçok veli böle yapınca öğretmenin tayini çıktı ve abim okula geri döndü. Öğretmenin yaptığı bu zorbalık 5 ay ailemizde sorun çıkardı.

     Örnek Olay 2

     İlkokul 3. Sınıfa gidiyordum. Ders sırasında kapı çaldı, sonra kapıyı çalan içeri girdi. Elinde bir tepsi kek vardı. Öğretmenimizle konuşup şakalaştıktan sonra kızıyla az bir süre konuştuktan sonra sınıftan ayrıldı. Sonraki derslerde öğretmen soru soracağı vakit keki getiren kişinin kızını kaldırıyordu, ona soru soruyordu, elini kaldırmasa dahi. Sonralarda o kızı ön sıraya oturttu. Öğretmenimiz derslerimize ilk defa geliyordu. Bu durumdan haberi olan bazı veliler çocuklarını okuldan almıştı. 


Hasan GüneşAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
edebi 2012-11-30 09:53:57

şubatta atama yapılmalı atama yoksa oy da yok bıktık bıktık

Avatar
BURCU 2012-11-30 09:56:09

tabi zorbalik var dayak var ücretli öğretmenlik yapiyorum bu sorunu toplantilarda öğretmenler gündeme getirmemi bile istemiyorlar hazmedemiyorlar işte eğitimde kalite aramizda gerçekten öğretmenliği haketmeyen öğretmen çok

Avatar
MUSTAFA 2012-11-30 09:57:54

intihar mı edelim yani yeter ya ben 81107 almışım taban 81216 da kalmış nasıl üzülmem sayın başbakanımşubatta atama bekliyoruz sizden

Avatar
atama 2012-11-30 09:59:03

atama atama atama atama atama şubatta atama istiyoıruz

Avatar
tarih 2012-11-30 10:00:14

evet çok iyi bastırıyoruz her yerde şubat atamaları konuşuluyor bu atama yapılacak bastıralım arkadaşlar

Avatar
BİMER 2012-11-30 10:02:22

sanatçilar sendikalar medya muhalefet lütfen şubat atamasi için daha fazla bastirin ve biz öğrtmenler bimer e mesaj atalım çok etkili her gün 2 3 tane atıyorum ben lütfen

Avatar
şubattttttttt 2012-12-01 11:24:31

atamaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 30 binnnnnnnnnnnnnnnn istiyoruzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Avatar
maral 2012-12-01 11:29:10

öğrenci öğretmeni öldürüyor buna ne denir peki?