Ülkemizde eğitim alanındaki önemli sorunlardan biri de emekliliği gelmiş ama emekli olmayı düşünmeyen öğretmenlerdir. Ortaokulda, lisede öğretmenliğimi  yapmış pekçok öğretmenin halen görevine devam ettiğini görmek hakikaten hayret verici hatta dehşet verici. Öğretmenlik mesleği gelişmeye ve değişmeye açık olmayı gerektirir. En azından almış olduğumuz öğretmenlik eğitiminde böyle öğrendik. Ama öğretmenlerimiz bu gelişim ve değişimi ortaya koyamamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerine faydalı olamamakta ve eğitim-öğretimde aksamalara neden olmaktadırlar.

Normal şartlarda bir insanın hayatının sonuna kadar çalışması anlamsızdır. Belli dönemde emekli olunmalı ve yaşamın son yılları farklı değerlendirilmelidir. Bu öğretmenlerimiz maalesef çok kararlılar. Ne konuda çok kararlılar derseniz, mesleklerini icra ederken ölme konusunda. Bu öğretmenlerimize tek tavsiyem var. Bir an evvel emekli olun. Yaşamınızın son yıllarını daha zevkli daha eğlenceli geçirin. Hem bu yolla atanamayan öğretmenlerinde önünü açmış olursunuz.

Öğretmenlik mesleği donanımlı olmayı gerektiren asla duranlığı kabul etmeyen bir meslektir. Bu mesleği yapmaktan aciz olanlar derhal istifa etsinler. Memlekete böylelikle önemli bir fayda sağlamış olurlar.

Öğretmen öğrencisine örnek olamıyorsa onların hızına ayak uyduramıyorsa artık mesleği bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Biliyorum öğretmenliği bırakmak gerçekten zordur. Bu öğretmenlerimiz eminimki mesleklerini çok severek yapıyorlardır. Ama herşeyin bir sonu vardır. Bu yazının bir sonu olduğu gibi.

Mebpersonel.com Yazarı Erhan Kuri

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
elif can @Alper _ank 7 ay önce

sana katılıyorum dostum

Misafir Avatar
deniz demir @Erhan KURİ 7 ay önce

erhan hocam akıl yaşta degil baştadır

Misafir Avatar
deniz demir 7 ay önce

kendi ümrünü bu meslege adanmış minlerce insanvardır sırf yaşlandıklarıiçin meslekten çıkartamayıs ve ümrünü yemiş ügrenciler var

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

40 yılda standartlarınızı iyileştiremediyseniz bundan sonra ne standartından bahsediyorsunuz siz. Hükümet in zorunlu emeklilik yasasını çıkarması yeter aslında.isteyen istediği kadar konuşsun...

Misafir Avatar
ahmet 2 yıl önce

emekliliği gelmiş öğretmenler bencede artık emekli olmalılar bu kadar genç atanamayan öğretmenler varken geçinemiyoruz diyolar ben biliyorum ki hepsinin evi arabası vardır yeter artıkk gençlere de saygı duyun asıl kınanması gereken sizlersiniz emekli olun atanamayan öğretmenlere yer açın

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

yazmayı unuttum hocam. biz neden öğretmen olmaktan vazgeçeceğizki. eğitim fakültesini bitirdik ve bu meseleği yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. genç arkadaşlarımı sonuna kadar destekliyorum. mesleğe girebilmek için verikleri mücadeleden dolayı onları kutluyorum.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

hocam ben sizi yazdıklarınızdan dolayı kınamıyorum. görüşlerime katılmayabilir bunu ifade edebilirsiniz. benim görevini tam olarak yapanlara lafım yokki. yapamayanlar görevlerinde kalsınlarmı diyorsunuz? bu arada 6.seneme bu sene gireceğim. dershanede çalışıyorum.

Misafir Avatar
Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

sizi bu yazınızdan dolayı şiddetle kınıyorum.bizler emekli olup başkalarına yer açacağımıza bu arkadaşlar ısrarala öğretmen olmaktan vazgeçseler acaba nasil olur.hiç kimse benim hayatımla ilgili,geleceğimle ilgili bana ne tavsiyede bulunabilir,ne akıl verebilir.öğretmenliğimi icra ederkenki performansım benden genç öğretmenime göre daha yüksektir.ve ben gücüm yettiği,sağlığım elverdiği sürece çalışacağım.bence siz ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama başkalarına yaptığınız tavsiyeyi kendiniz uygulasanız fena olmaz.