banner231
banner172

Ülkemizde eğitim alanındaki önemli sorunlardan biri de emekliliği gelmiş ama emekli olmayı düşünmeyen öğretmenlerdir. Ortaokulda, lisede öğretmenliğimi  yapmış pekçok öğretmenin halen görevine devam ettiğini görmek hakikaten hayret verici hatta dehşet verici. Öğretmenlik mesleği gelişmeye ve değişmeye açık olmayı gerektirir. En azından almış olduğumuz öğretmenlik eğitiminde böyle öğrendik. Ama öğretmenlerimiz bu gelişim ve değişimi ortaya koyamamaktadır. Dolayısıyla öğrencilerine faydalı olamamakta ve eğitim-öğretimde aksamalara neden olmaktadırlar.

Normal şartlarda bir insanın hayatının sonuna kadar çalışması anlamsızdır. Belli dönemde emekli olunmalı ve yaşamın son yılları farklı değerlendirilmelidir. Bu öğretmenlerimiz maalesef çok kararlılar. Ne konuda çok kararlılar derseniz, mesleklerini icra ederken ölme konusunda. Bu öğretmenlerimize tek tavsiyem var. Bir an evvel emekli olun. Yaşamınızın son yıllarını daha zevkli daha eğlenceli geçirin. Hem bu yolla atanamayan öğretmenlerinde önünü açmış olursunuz.

Öğretmenlik mesleği donanımlı olmayı gerektiren asla duranlığı kabul etmeyen bir meslektir. Bu mesleği yapmaktan aciz olanlar derhal istifa etsinler. Memlekete böylelikle önemli bir fayda sağlamış olurlar.

Öğretmen öğrencisine örnek olamıyorsa onların hızına ayak uyduramıyorsa artık mesleği bırakmanın zamanı gelmiş demektir. Biliyorum öğretmenliği bırakmak gerçekten zordur. Bu öğretmenlerimiz eminimki mesleklerini çok severek yapıyorlardır. Ama herşeyin bir sonu vardır. Bu yazının bir sonu olduğu gibi.

Mebpersonel.com Yazarı Erhan Kuri

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
elif can @Alper _ank 3 ay önce

sana katılıyorum dostum

Misafir Avatar
deniz demir @Erhan KURİ 3 ay önce

erhan hocam akıl yaşta degil baştadır

Misafir Avatar
deniz demir 3 ay önce

kendi ümrünü bu meslege adanmış minlerce insanvardır sırf yaşlandıklarıiçin meslekten çıkartamayıs ve ümrünü yemiş ügrenciler var

Misafir Avatar
Öğretmen 1 yıl önce

40 yılda standartlarınızı iyileştiremediyseniz bundan sonra ne standartından bahsediyorsunuz siz. Hükümet in zorunlu emeklilik yasasını çıkarması yeter aslında.isteyen istediği kadar konuşsun...

Misafir Avatar
ahmet 2 yıl önce

emekliliği gelmiş öğretmenler bencede artık emekli olmalılar bu kadar genç atanamayan öğretmenler varken geçinemiyoruz diyolar ben biliyorum ki hepsinin evi arabası vardır yeter artıkk gençlere de saygı duyun asıl kınanması gereken sizlersiniz emekli olun atanamayan öğretmenlere yer açın

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

yazmayı unuttum hocam. biz neden öğretmen olmaktan vazgeçeceğizki. eğitim fakültesini bitirdik ve bu meseleği yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. genç arkadaşlarımı sonuna kadar destekliyorum. mesleğe girebilmek için verikleri mücadeleden dolayı onları kutluyorum.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

hocam ben sizi yazdıklarınızdan dolayı kınamıyorum. görüşlerime katılmayabilir bunu ifade edebilirsiniz. benim görevini tam olarak yapanlara lafım yokki. yapamayanlar görevlerinde kalsınlarmı diyorsunuz? bu arada 6.seneme bu sene gireceğim. dershanede çalışıyorum.

Misafir Avatar
Ayşe Ayşin Özen 3 yıl önce

sizi bu yazınızdan dolayı şiddetle kınıyorum.bizler emekli olup başkalarına yer açacağımıza bu arkadaşlar ısrarala öğretmen olmaktan vazgeçseler acaba nasil olur.hiç kimse benim hayatımla ilgili,geleceğimle ilgili bana ne tavsiyede bulunabilir,ne akıl verebilir.öğretmenliğimi icra ederkenki performansım benden genç öğretmenime göre daha yüksektir.ve ben gücüm yettiği,sağlığım elverdiği sürece çalışacağım.bence siz ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama başkalarına yaptığınız tavsiyeyi kendiniz uygulasanız fena olmaz.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Ali Al 3 yıl önce

tecrübe elbetteki önemlidir. buna katılıyorum. ancak yaşlanan öğretmenlerimizin artık bu görevi tam olarak yapamadığı ortadadır. ben bundan bahsediyorum. ayrıca diğer meslek dallarında da görevini yapamaz hale gelmiş insanlar varsa elbetteki onlarda emekli olsunlar.

Misafir Avatar
Ali Al 3 yıl önce

öğretim görevlisi,doktor,hakim vs den 25 yılı doldurunca emeklı ol demiyorsun da öğretmenden neden böyle bir talebin var.onlar yıllar geçtikçe değeri artıyorda öğretmende o mantık nereye uçuyor.umarım görüşünüzdeki tutarsızlık ve mantıksızlığı kavrayabilmişsinizdir,

Misafir Avatar
Ali Al 3 yıl önce

satın kuri öyle bir laf etmişsinki oldukça mesnetsiz.iyi bir doktor,hakim,öğretim görevlisi,öğretmen kaç yılda yetişir hiç düşünmezmisiniz.veya doktor,öğr.görevlisi,hakim yaşlandıkça verimsizleşirmi.veya onlar uyuklayarak işlerini yapabilirmi.tecrübe ve bilgi birikimi diye bir şey var,

Misafir Avatar
Erhan KURİ @aNLAMIYORSUNUZ..... 3 yıl önce

emeklilik şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. tecrübeli öğretmenler elbetteki sisteme faydab sağlar. benim söylediğim. öğrencilerine faydalı olamayanlarla ilgilidir. saygılar

Misafir Avatar
Erhan KURİ @KINIYORUM 3 yıl önce

düşünceme katılmayabilirsiniz ama kınamak ne oluyor.

Misafir Avatar
KINIYORUM 3 yıl önce

yazınızı esefle kınıyorum...
yanlış düşünceler taşıyorsunuz...................................

Misafir Avatar
aNLAMIYORSUNUZ..... 3 yıl önce

bu maaşla nasil emekli̇ olunur.nasil geçinecek..
öğretmenlere çalışanı kadar maaş verilsin emekli olunur..ancak öğretmenlik tecrübe mesleğidir. 20 yıllık öğretmen eğer kendini yetiştirdiyse eğitim mükemmel olur?öğrenci başarısı o kadar artar.kısaca okulların tecrübeli öğretmenlere ihtiyacı vardir

Misafir Avatar
Erhan KURİ @haklısın hocamm 3 yıl önce

yorumunuz için çok teşekkür ederim. bence çözüm emeklilikte yaş sınırı olmasıdır.

Misafir Avatar
gıyaseddin 3 yıl önce

kimse bu zevat takip etsin o eşine rastlanmamış insan üstü dahiyene görüşünden etkilenip emekliliği gelen bütün öğretmenler emekli olacak ve bu şahsiyet türk eğitim tarihindeki mümtaz yerini alacaktır.

Misafir Avatar
mustafa 3 yıl önce

hangi meslek emekliliğinde maaşı yarıdan fazla azalıyor? cevap öğretmenlik. hangi meslekte 65 yaş haddine kadar çalışılıyor? cevap öğretmenlik.hangi meslek tüketici olarak görülüyor? cevap öğretmenlik.hangi mesleğin ürettiği 30 sene sonra ortaya çıkıyor? cevap öğretmenlik. hangi mesleğin maaşı en az? cevap öğretmenlik. (hatta yeni başlayan polis 25 senelik öğretmenden fazla alıyor)

Misafir Avatar
Erhan KURİ @misafirdiyarbakir 3 yıl önce

yazımın aşağalama amacı kesinlikle yoktur. bu mesleği yapan herkese saygı duyuyorum. anlatmaya çalıştığım şey öğrencilerine faydalı olamadıkları anda mesleği bırakıp emekli olmalarıdır. emeklilik şartları konusunda kesinlikle haklısınız. buna diyeceğim yok.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @diyar21 3 yıl önce

görüşünüze tamamen katılıyorum. emeklilik şartları iyileştirilmeli.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @eğitimin neferleri 3 yıl önce

yazdıklarımın sizde doğru olduğunu biliyorsunuz. faydalı olamıyorlarsa çekilmeleri gerekir.

Misafir Avatar
eğitimin neferleri 3 yıl önce

yazınızın bir bölümünde yenilikçilikten bilginin eskimişliğinden ve öğrencilere faydası olmayacaklar gibi cümlelerinizi esefle kınıyorum.

Misafir Avatar
misafirdiyarbakir 3 yıl önce

yazinin dilini tek tarafli bir bakis acisiyla, asagilama amacli kisacasi cok kaba buldum, on yillik ogretmenim ve bahsettiginiz ogretmenler bizde de var ama ogretmen masslari hic bir zaman emekliligi bir sahil kasabasinda veya dunyayi elinizde fotograf makinesiyle gecirecek kadar iyi olmadigindan emekli olma niyetleri yoktur yoksa o yasta sorumsuz velilerin cocuklarinin simarikligina katlanmaktan hoslanmiyorlar onlar da.

Misafir Avatar
diyar21 3 yıl önce

erhan kuri kardeşim agzına saglık diyorum.ama emeklilik şartlarınıda düzeltmeliler biran önce

Misafir Avatar
Erhan KURİ @Alper _ank 3 yıl önce

yazımı beğenmemeniz ve eleştirmenizi normal karşılayabilirim. ancak sen kimsin şeklindeki bir kullanım hoş olmadı hocam.

Misafir Avatar
Erhan KURİ @eses_26 3 yıl önce

maddi konuda haklı olabilirsiniz. ama belirli yaştan sonra eğer öğrencilerinize gereken yararı gösteremiyorsanız bırakmayıda bilmelisiniz.

Misafir Avatar
Sevgi 3 yıl önce

emekliliği gelmiş bir öğretmen neden emekil olmuyor yaşam standardımız korunsa hemen emekli oluruz .

Misafir Avatar
eses_26 3 yıl önce

sayın erhan kurt beyefendi bu yazıyı yazmak için çok uğraştınız mı? emekli bir öğretmenin maaşı ne kadar biliyor musuuz? hele bir de üni de okuyan çocuğu varsa ne yapsın sultan ahmetin önünde mendil mi açsın?

Misafir Avatar
atropin 3 yıl önce

emekliliğine gelmiş bir öğretmenin maaşı 2000+400(ekders)toplam 2400 lira maaş alıyordu.emekli olunca aylık 1000 lira alacak.zararı yüzde 50 demek nasıl geçinecek o öğretmenler önce emekli parası iyileştirsin o zaman senin dediğin olur.

Misafir Avatar
misafir 3 yıl önce

bende 10 yıllık öğretmenim ama bu yazıyı bende kınıyorum. çünkü öğretmenlerin neden emekli plmadığına değinmemişsiniz arkadaşım. öğretmen maaşları ortadayken emekli öğretmen maaşları ne kadar haberiniz var mı? emeklilik için emekli öğretmen maaşının yukarı seviyelere çıkması gerekir.

Misafir Avatar
Alper _ank 3 yıl önce

beyfend... önce kaç yıllıksın.... meslekte kıdemin o bahsettiğin hocalar kadar olsun öyle yaz.... sen kimsin... albay 3 ayda 11000 tl, öğretmen 3 ayda 3000 tl alır... örnek çoğalır.. sen bunu yaz dostum... şidedetle kınıyorum bu yazıyı mesleğinde henüz 15 yıllık öğretmeen olarak...