Öğretmenler zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmek üzere atandığı okul bazı değerlendirmeler sonucu zorunlu hizmet kapsamından çıkarılabiliyor peki bu durumda okuldaki öğretmenlerin zorunlu hizmet süreleri ne olur?

Bir öğretmen arkadaşdan gelen mailde;okulunun zorunlu hizmte kapsamından çıkarıldığını ve bu durumda kendisinin ne yapacağını nasıl bir hakkının olduğunu soruyordu ve ekliyordu.Herkesçe bilinen memur sitesine bu soruyu yönelttiğini ve sorunun  cevabı olarak sadece hukuksal olarak zorunlu hizmetinin devam edeceğini söylemişler.Bu konuya mebpersonel.com olarak size kanun ve mevzuata uygun bir şekilde açıklık getirelim.


Öncelikle okulların bulunduğu hizmet bölgesi ve alanlarına zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet sürelerini hatırlayalım.
 
 
1.alan
2.alan
3. alan
4. alan
5. alan
6. alan
1.bölge
 
-
 
-
-
7 yıl
6 yıl
5 yıl
2.bölge
-
-
-
6 yıl
5 yıl
4 yıl
3.bölge
-
-
-
5 yıl
4 yıl
3 yıl
 
 Bu şekilde hizmet alanı 4 ve üstü olan okullardan herhangi birinde görev yapan öğretmenin bir anda okulu rutin değerlendirmeler sonucu şartların iyileşmesi ile beraber  hizmet alanı 1-2-3. ‘e düşürülmesi  sonucu zorunlu hizmet kapsamından çıkarılabiliyor.
 Bu durum herkesin başına gelebilir,bu yüzden böyle bir aneltod ile karşılanması durumunda hakkınızı iyi bilmelisiniz ve moralinizi bozmamalısınız.
 Peki Okulu zorunlu hizmet kapsamından çıkarılan öğretmenin çalıştığı süre zorunlu hizmetten sayılır mı?
 
Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin zorunlu hizmetten sayılacak süreler başlıklı 31. Madde 5. Fıkrasına göre “zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumları arasına alınan ancak daha sonra yapılan değerlendirmeler sonucu zorunlu çalışma yükümlülüğü kapsamı dışına çıkarılan eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin bu kurumlarda görev yaptıkları sürece bu kurumlarda geçirmiş oldukları hizmet süreleri zorunlu çalışma süresinden sayılır.”diye açık bir hüküm ile okulu zorunlu hizmet kapsamından çıkarılan okuldaki öğretmenin zorunlu hizmetinin devam ettiğini belirtiyor.Yani her ne kadar okul zorunlu hizmet dışına alınsa da haksızlık oluşmaması için o tarihte okulda görev yapan öğretmenlerin;o okuldaki görevleri devam ettiği sürece eski duruma göre yaptığı hizmet süresi zorunlu hizmet süresi olarak hesaplanır.


Zorunlu Hizmet hakkında merak ettiğiniz diğer soruların cevaplar için Tıklayınız...


Sedat DEGER/Eğitimci Yazar
https://twitter.com/sedatdeger09
Mebpersonel.Com   
Bu  /yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×