banner406
banner396
 

Son günlerde gündemi sıkça meşgul eden bir konu var. Performans ödevlerinin kaldırılması…

Nedir Bu Performans Ödevleri?

Her dönem, her dersten en az bir tane ödev belli bir süreç içerinde tamamlanmak üzere öğrencilere bireysel yada gruplar oluşturularak  dağıtılır. Verilen ödevlerde öğrencinin aşama aşama ne yapması gerektiği, ailenin nerelerde yardımcı olabilecekleri açıkça anlatılır. Ödevin değerlendirme ölçeği de ödevle beraber verilir ki öğrenci neye göre puan alacağını bilsin. Bu ölçekte asla velilerin yaptığı iş için bir puan verilmemektedir. Öğrenci belirlenen süreç içerisinde hazırlığını yapar ancak ödevin yapılması ve sunum aşaması sınıfa bırakılır. Öğrenci ödevin sadece bir ön hazırlığını evde yapar.  Ödevin tamamı  veya temize çekilme işlemi sınıfta öğretmen rehberliğinde yapılır ve sunumu sınıfta tamamlanır. Öğrenci yaptığı sunumdan sonra değerlendirme ölçeğiyle beraber ödevini öğretmenine teslim eder ve o an içerisinde notunu alır.

Peki Performans Ödevlerinde Neden İstenilen Başarı Sağlanamadı?

1-      Verilen kimi ödevlerin içeriğinin tam olarak çocuğun gelişimsel ve yaş düzeyine uygun olmayışı,

2-      Ödevi veren  bazı eğitimcilerimizin bu ödevlerin nasıl değerlendirileceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayışı( düşük bir ihtimal)

3-      Verilen ödevin içeriğinin ve değerlendirme ölçütlerinin öğrenciye ve ailelerine yeterince açıklanamaması,

4-      Öğretmen ve Veli arasındaki iletişim kopukluğu

  Yukarıdaki nedenler her ne kadar geçerli sebepler olsa da  anne baba duygusuyla olaya yaklaşan velilerimizin bir kısmı çocuğum düşük not almasın , en güzel ödev benim çocuğumun olsun ,en havalı ödev bizim olsun mantığıyla ödevi çocuğunun yerine yapmaya çalışır. Veli  çocuğuna yardım etmek isterken asında çocuğunun gelişimini ne kadar olumsuz etkilediğinin farkında değildir. Ödevi ev de çok süslü yapılmış olarak okula gelen öğrendi doğal olarak yüksek not beklentisi içerisine girmektedir. Ancak notunu ölçme kriterlerine göre aldığında düşük not alabilmektedir. Böylece öğretmen-öğrenci ve öğretmen – veli arasında sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Son dönemlerde yap boz tahtasına dönen eğitim sistemimizde görülen şudur ki yapılan düzenlemeler hep tepeden inme olmaktadır. Yeterli alan araştırması yapılamadan , bu işin asıl muhatapları olan öğretmenler dikkate alınmadan söz konusu bazı üniversiteler deki akademisyenlerin görüşleri ve masa başı analizleri sonucu oluşan sistemler dayatılmaktadır. Hayatında köy görmemiş, Köy sınıflarında tebeşir tozu yutmamış hayatı metropollerden ibaret olmuş bu akademisyenler ne yazık ki bu yaraya mehlem olamazlar.

Çok büyük bir gururla basına lanse edilen projeler daha yılı dolmadan bir bir yok olup gitmektedir.

Önerimiz şudur ki;

Bu işin temeli olan ve asıl uygulama sahasında olan 700 bine yakın öğretmenimizin tek tek görüşleri alınmadan ,

Köydeki yavrularımızın derslerine ücretli öğretmenlerin girişine son verilmeden,

Köydeki yavrularımızın eğitim şartları ile Ankara daki yavrularımızın eğitim şartları arasındaki uçurumun farkına varılmadan

Bu ülkede bir Ölçme ve Değerlendirme Bakanlığı kurulmadan bu sistem dikiş tutmaz .

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 2014-02-03 12:27:02

doğru tespit veli ben niye düşük aldım diye geliyor

Avatar
mete 2014-02-03 15:56:02

bakanlık nedir sayın öğretmenim. editörler uyuyor mu?