banner406
banner396
   Öğretmenler KPSS tarihinin en belirsiz ve başarısız sınavlarından birine bu sene girdi. Bir sınav düşünün ki ne içeriği belli ne de nasıl yapılacağına dair herhangi bir bilgi ,işte öğretmenler bu durumun getirdiği tedirginlikler ve stres eşliğinde girdi KPSS alan sınavına. Âmâ Kışın geleceği sonbahardan belli misali bu sınavında bu denli başarısız sonuçlanacağı da  belliydi. Peki bu başarısızlık öğretmenlere mi ait? Kesinlikle hayır! Çünkü onlar üstüne düşen görevi yerine getirip sınavlarına girdiler.
 
  Olay kronolojisine baktığımızda ne kadar da ÖSYM’nin süreci yönetemediğini ve  KPSS alan sınavına giren yüzbinlerce öğretmeni mağdur ettiğini göreceğiz. Son birkaç yıldır hep bir fısıltı gazetesi kamuoyuna “öğretmenlere özel bir sınav gelecek ”diye haber yaymaktaydı, âmâ kimse bu sınavın ne olduğundan hatta yapılıp yapılmayacağından haberi bile yoktu ,geçen sene eski Milli Eğitim bakanımız Ömer DİNÇER bey de aynı şekilde böyle ayrı bir sınav yapılacağını söyleyip duruyordu ve yine kendisi de bu sınavın nasıl olacağından ve ne zaman yapılacağından haberi yoktu ta ki 12 kasım 2012 tarihine kadar. Bu tarihte de sadece sınavın hangi branşlara uygulanacağı kesinleşti .Alan sınavında içeriklerinin  belirsizliği ise hep kafalarda soru işareti olarak kaldı.
   
   ÖSYM yapacağı ÖABT sınavının içeriğini ve nasıl yapacağını bir türlü açıklayamadı. Ülkenin tüm merkezi sınavlarının yapıldığı merkez olan ÖSYM’nin  hiç bu kadar aciz kaldığını gömemiştim.Bana bu durum hababam sınıfında kül yutmaz ın birden bire “çıkarın kağıtları kalemleri, yazılı yapacağım1” olayını hatırlattı, çünkü kül yutmaz da plansız ve programsız birden bire sınav yapacağına karar verip sınav yapmaya çalışıyordu aynı ÖSYM nin bu seneki sınavı gibi.
 
   Bu belirsiz sınavın Öğretmenlere uygulanması ise diğer vahim bir tabloyu beraberinde getiriyor. Şöyle ki; Öğretmenler Eğitim fakültelerinde sınavın nasıl yapılacağına dair ve bu sınavların en başından en sonuna kadar hangi aşamalardan ibaret olduğunu meslekleri icabı ders olarak alıyorlar. Yani bir Sınav’ın sadece anlık değil her biri kendi içinde olmazsa olmazı olan aşamalardan oluştuğunun farkındalar. Sınavın önce amacı belirlenir ve sonrada içeriği belli olur ibaresini öğretmenler de biliyor ki hep bu içeriğinin belli olmayışına da bu yüzden itiraz ettiler ,peki seslerini duyan oldu mu bu haklı haykırışlarında!Nerde sağır sulatan duydu ama biri kalkıp ta biz ne yapıyoruz böyle sınav mı yapılır,önce sınavın amacını belirleyelim sonra içeriğini belirleyelim diyen olmadı.Tabiri caizse bodoslama bir sınava öğretmenler bu sene zoraki sokuldu.Yazık günah değil mi bu arkadaşlara ,bu sınav ile hayatlarına yön vereceklerdi.İnsan hayatı bu kadar mı basit?
 
   ÖSYM bu şekilde bir sınav uygulamasının sınavın geçerliğini ve güvenirliğini düşüreceğinden haberi yok mu, bence var. Sanırım bazı kesimlerin acele ettirmelerine ayak uydurup ,sınav uygulama aşamalarını hızlandırabileceklerini düşündüler ama evdeki hesap çarşıya uymadı.
 
   Aşağıdaki tablodaki ortalamaların düşük olmasını öğretmenlerden önce yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı ÖSYM kendilerini sorgulamalı ve böyle büyük bir hataya nasıl düştüklerini en ince ayrıntısına kadar analiz edip ders çıkartmalıdır.
 
  
 
   Şimdi Yetkililere soruyorum sizce bu tablo öğretmenlerin başarısını mı yoksa sizin süreci olması gerektiği gibi yönetemediğiniz için, sizin mi başarınızı gösteriyor. Bazı hatalar vardır sadece kişiyi irdeler ve onu etkiler ama bazı hatalar vardır ki ,bir topluluğu ve kitleyi etkiler, eğer ki  karar merci ve yetkili kimse olursanız işte sizin kararlarınız bir ince ip gibi hassaslaşır ve bir çok kişinin hakkına girmenize sebep olabilir.Yapılan hata yüzünden kararı verenler hiçbir şekilde bu dünyada etkilenmeyebilir fakat bu sınava giren öğretmen arkadaşlar ise meslek hayatına belkide başlayamıyacaklar ve hayatları tümden olumsuz etkilenecek.

   Saygılar Tüm eğitim gönülülerine olsun Rabbim yar ve yardımcınız olsun.
 
SEDAT DEGER
Eğitimci Yazar
Mebpersonel.com 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarihçi7 2013-08-02 15:37:29

çok haklısınız.hakkımıza girildi ama bu kimsenin umrunda değil.

Avatar
mustafa elhan 2013-08-02 16:08:28

aslında hac kuraları gibi olmalı 8 yıl ya da 6 yıl üst üste kpssye giripte atnamyan kişilerin de sınavsız atnmalrını isterdim binbir zorlukla okuyup mezun olduktan sonra ailesini geçindirmeye çalışan çok kişi tanıyorum o kadar çok çalışıyorlar ki ders çalışacak zaman bulamıyorlar.ve hayatlarında boşuna okudukları 4 yıl var

Avatar
enes can 2013-08-02 16:10:39

bu aynı zamanda universitelerimizin ne kadar niteliksiz mezunlar verdiğinin de göstergesi değil midir?

Avatar
demir 2013-08-02 16:11:51

sesimizi duyan yok "gezi parkında polislerin eylemcilere yaptığını" şu an bize yapıyolar susturma politikası hakkım haram zııkkıımm olsun cehennemde yanarlar inşşş "kul hakkı"

Avatar
Beyaz Şapka 2013-08-02 16:15:54

haklısınız p10'dan 83 puanı geçmişken bu puanla bu yıl çok rahat atanabilecekken şimdi alan sınavından 75 puanla atanamayacağım. bunun suçlusu ben miyim yoksa alan sinavi adi altinda insanlarin kaderleri ile oynayanlar mi ?

Avatar
mstf.. 2013-08-02 18:32:28

p10 = 84 p121 = 74 adaletini seveyim meb !!! 6 dersle 2900 sınıfçıyı sosyale gecirdin onlar çok mu nitelikli !!!! yazıklar olsun bee

Avatar
nasıl iş @Beyaz Şapka 2013-08-02 18:49:40

kardeşim neden atanamayasın. sen p10 da geçtiklerini alanımda iyiyim diyorsan alanında da geçmiş olmalısın. sorular saçma olabilir ama eğitim bilimlerinin size etkisi ne kadar sadece %20 allah aşkına yapmayın. hem alanımız ile ilgili sorular istiyoruz deyip hem isyan etmek biraz çelişkili durum değil mi.

Avatar
kpss öabt ösym meb 2013-08-02 18:54:48

yukarıya yazdıklarımın hepsine de hakkımı helal etmiyorum bizi yılllardır öğretmenleri ne hale düşürdüler deliye döndük yıllardır atanamadık yazık ayıp