banner406
banner396
14 Nisan 2015 Salı 20:26
2015 Nisan Maaş Bordrosu (E-Bordro)
  Milyonlarca memurun merakla beklediği Nisan 2015 maaş bordrosu Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde yayınlandı. Her zaman olduğu gibi devlet memurları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, memuriyet sicil numarası, emekli sicil numarası, ay, yıl ve istihdam tipi bilgilerini doldurarak Mart ayı zamlı maaş bordrolarını görüntüleyebilecekler. Mart maaş bordrosu sisteme düştü.

Mar ayı maaş bordoru için yayınlanan e-bordro sisteminden 2015 maaş bordrosu öğrenebileceksiniz. Binlerce memurun merakla beklediği Nisan ayı Maaş bordrosu yayınlandı. Sizlerde haberimizin devamında yer alan bağlantıdan e bordronuzu öğrenebilir, maaşınızı ve maaşınızdan yapılan kesintileri öğrenebilirsiniz. Mart ayı maaş bordrosu ile ilgili aklınıza takılan ve merak ettiğiniz tüm soruları yorumlar kısımından bizlere aktarabilirsiniz. E Bordro öğrenmek için aşağıdaki resme ya da bağlantıya tıklayınız.-2015 OCAK MAAŞ BORDROSU İÇİN TIKLAYINIZ


Bir hesabın ayrıntılarını gösterebilmek için düzenlenen cetvele bordro denir. 
Bordrolar; ücret bordroları ve maaş bordroları olmak üzere iki ana başlıkta incelenmesine rağmen kişilerin durumu ve işin mahiyetine göre de isimlendirilebilir.

Ücret Bordroları : İşveren tarafından her ay ödenen ücretler için tanzim edilen ve ücretlerin dökümünü ayrıntılı olarak gösteren cetvellere ücret bordrosu denir.
V.U.K. 238. maddesine göre ücret bordrosunda bulunması gerekli hususlar şunlardır: Çalışanın adı ve soyadı, ücretin alındığına dair imzası veya mühürü; varsa vergi karnesinin tarih ve numarası; birim ücreti (aylık, haftalık, günlük, saat veya parça başı ücreti); çalışma süresi veya ücretin ilgili olduğu süre; ücret üzerinden hesaplanan kesintilerin (vergi vs. gibi) tutarı; SSK işçi payı sütunu bulunmalıdır.
Ücret bordrolarının hangi aya ait olduğu baş tarafına yazılır. Bordroyu tanzim eden kişi (sorumlu memur, müdür veya işletme sahibi) imzalanır. İşverenler ücret bordrolarını,  yukarıdaki esaslara uymak kaydıyla diledikleri şekilde düzenleyebilirler.

       2. Maaş Bordroları : Maaş bordroları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamına giren, Emekli Sandığına tabi memurlar için peşin ödenen paraları göstermek amacıyla düzenlenen bordrolardır.

Kanun gereği, memur maaş bordrolarının tanzimi, işçi ücret bordrolarının düzenlenmesine göre birçok farklılıklar gösterir. Maaş bordroları; tahsil durumlarını ve hizmet yılını esas alarak derece ve kademe sistemine göre düzenlenmektedir.

Ücret Bordrolarının Hesaplanmasına Örnek :
     Bir işletmede pazarlama bölümünde çalışan asgari ücretli bir işçinin Ağustos-2009 ayı brüt ücreti aylık 1000 TL. dir. Çalışma gün sayısı aylık 30 gün olarak alınmıştır. İşyeri tehlike sınıfı 2 dir. İşveren payı %20 dir. işçi için Ağustos-2009 ayına ait ücret bordrosundan kesilecek kanuni kesintileri hesaplayarak net ücretini bulalım. Giderler 7/A Seçeneğine göre kayda alınmaktadır. Asgari geçim indirimi dikkate alınmayacaktır.

      NET ÜCRET HESAPLAMA

   Brüt Ücret.......

  Ssk İşçi Payı= Brüt ücret x (%14)
  İşçi İşsizlik Sig. Payı= Brüt ücret x (%1)
  Gelir vergisi matrahı= Brüt ücret – (ssk işçi payı+ssk işçi işsizlik primi)
  Gelir vergisi= Gelir vergisi matrahı x (%15)
  Damga vergisi = Brüt ücret x (%06) 

   Net ücret = Brüt ücret – (Toplam işçi payı+Gelir vergisi+Damga vergisi)

   İŞVEREN PRİMLERİ
  Ssk  İşveren Payı= Brüt ücret x (%19,5)
  İşveren işsizlik Sig. Payı= Brüt ücret x (%2)


        SSK prim bildirgelerinde işyerinin tehlike sınıfına göre ödeyecekleri iş kazaları ve meslek hastalıkları prim oranları farklılık gösterir. Bu prim oranının hesaplanmasında tehlike sınıfının 2 ye bölünüp, 1 ilave edilmesiyle iş kazaları ve meslek hastalıklarına ait prim oranı bulunmuş olur. Tehlike sınıfları 1 ile 12 arasında değişmektedir. Örneğin; tehlike sınıfı 2 olan bir işletmenin prim oranı = (2 / 2) + 1 =  % 2 olacaktır.
Son Güncelleme: 14.04.2015 20:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Göksen Merey 2015-04-17 16:43:40

işçi için maaşına nafakadan dolayı icra gelirse muhasebeleşmede 339 diğer borçl hesabı 335 personel borçlar hesabı ile mi mahsup edilip 339 daki tutar icra makamının bildirdiği bankaya yatırlıyor.