13 Şubat 2018 Salı 14:22
ADAY MEMUR, BAŞKA KURUMA NASIL GEÇER?

657 sayılı Kanununa tabi aday memurların, asaletleri onanmadan başka kurumlara ait aynı veya benzer ya da farklı unvanlı kadrolara naklen atanabilmesi bazı hallerde mümkündür.

Aday memurluk ve naklen atama

657 sayılı Kanun;

-Aday memur statüsünde çeşitli unvanlarda göreve başlayanların en az az 1 ve en çok 2 yıl süreyle adaylık hükümlerine tabi olacaklarını ve adaylık süresini tamamlamadan başka kurumlara naklen atanamayacaklarını hükme bağlamıştır.

-Kamu hizmet ve görevlerine Devlet memuru olarak atanacakların, açılacak Devlet memurluğu sınavlarına girmelerini ve sınavı kazanmalarını şart koşmuştur.

-Devlet memurlarının, 657 sayılı Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumlarının muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya derece yükselmesi yaparak bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan bir kadroya naklen atanabilmesine imkan tanımıştır.

Aday memurun başka kuruma naklen geçmesi

Aday memurluk ve naklen atanma ile ilgili hükümlere bakıldığında;

*Aday memurlara getirilmiş olan nakil yasağının, aday memurun yeni bir sınav sonucuna dayanmadan başka bir kuruma geçişine ilişkin olduğunu,

*Başka bir sınav sonucuna göre atanan aday memurun bu atamasının, aday memurun naklen atanması kapsamında değerlendirilemeyeceğini,

*Aday memurun, girdiği başka bir sınav sonucuna istinaden ve kurumunun muvafakatini alarak başka bir kuruma ait memuriyet kadrolarına geçmesinin mümkün olacağını,

*Aday memurluğun; akademik personel, askeri personel, hakim ve savcılık gibi 657 sayılı Kanun dışındaki personel kanunlarına tabi görevlere atanmaya engel teşkil etmeyeceğini,

*Atanmaları sırasında eğitim, sınav, bekleme süresi, muvafakat gibi şartlar aranmayan istisnai memur kadrolarına, aday memurların da atanabileceğini değerlendirmekteyiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.