banner406
banner396
08 Aralık 2014 Pazartesi 09:07
Aday Öğretmene Tek Başına Nöbet Görevi Verilemez
    Adaylık eğitimleri, gerek iş bilmez müdürlerin gerekse mevzuatlarımızın pratik hayat ile uyuşmamasından kaynaklı  tam anlamıyla uygulanamıyor ve normalde aday öğretmene nöbet görevi verilemezken okullarımızda bireysel nöbetler verilmekte.Aday öğretmene nöbet görevi veren idareler bu işlemi yaparken iki kere düşünmeli çünkü nöbet ile ilgili bilgisi olmayan öğretmene idarenin tek görevi var o da asil öğretmenliğe hazırlamaktır yani nöbet vermek yerine nöbet görevine dair bilgi edinme sürecini oluşturmak.O yüzden hiçbir aday öğretmen nöbet görevinden dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.Nöbet vermenin mevzuata göre dayanağı yok iken tek başına nöbet verip okulun güvenliğini teslim etmek idarenin kendisini tehlikeye atmaktasınız.Olası bir olayda bakılacak ilk belge mevzuatlar olacaktır ki maarif müfettişinin ilk soracağı soru “aday öğretmene sen nasıl tek başına nöbet görevi verirsin ,rehber öğretmen eşliğinde neden nöbet görevi vermedin” olacaktır.O nöbet görevi de yine rehber öğretmenin sorumluluğunda olması gerektiğini unutmamak gerekir.

  Adaylara Verilen Nöbetten Dolayı İdareler Zan Altında Kalır;

   Nöbet görevini idareciler uygulamalı eğitimde yani okuldaki görevlerine dayanarak veriyorlar.Uygulamalı eğitim,Öğretmenlerin adaylık sürecinin bir parçası olup hazırlayıcı eğitim döneminde verilen öğretmenlik ile ilgili teorik bilgileri ve kazandırılan becerilerin okullarda pratik olarak uygulanmasıdır.Yani öğretmenlik mesleğine dair bilgilerin okuldaki stajı olarak nitelendirilebilinir.

 

Aday öğretmenler okuldaki stajların da bireysel olarak görev alamazlar ve bu yüzden rehber öğretmen eşliğine verilir kısacası mesleği öğrensin diye ve teorik bilgileri rehber öğretmen eşliğinde uygulamaları için rehber öğretmen atanır aday öğretmene.Buna göre eğitimleri değerlendirilir.

 

220 saatlik (en az) okuldaki uygulamalı eğitim sırasında bütün okullarda aday öğretmenlere bireysel nöbet yazıldığı hatta haftada iki gün bile nöbet yazıldığını biliyoruz fakat bu doğru bir uygulama mı,tabiî ki de hayır.Bakın MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Aday Memurların Yetiştirilmesine ilişkin Yönetmeliğin  Uygulamalı Eğitimle İlgili İlke ve Yöntemlerin belirlendiği 24. madde de neler yazıyor;

 

 

“MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ADAY MEMURLARIN YETİŞTİRİLMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK”

                                                            BEŞİNCİ BÖLÜM

                                      Uygulamalı Eğitimle İlgili İlke ve Yöntemler

Madde 24-

2) Bağımsız nöbet görevi üstlenemezlerancak nöbetçi öğretmenin yanında, çalışma programını aksatmamak şartı ile yardımcı olarak nöbet görevi yaparlar ve nöbet sırasında öğretmeni olmayan sınıfların derslerine girerler.

3) Rehber öğretmen nezaretinde derse girer, müstakil ders veremezler.

 

 

   Yukarıdaki maddelerden yola çıkarak aday öğretmene nöbet verilemeyeceğini,eğer nöbet verilecekse nöbet bölgesinde bir başka nöbetçi öğretmenin yanında yardımcı görevli olarak verilebileceği anlaşılıyor.Bir yandan da 3. Fıkra  ve 2. Fıkranın birbiri ile çeliştiğini de kolaylıkla görebiliyoruz.Hem bireysel olarak derse giremeyeceklerini sadece rehber öğretmen eşliğinde derse gireceğini belirtirken 2. Fıkrada ise nöbet sırasında öğretmeni olmayan derse gireceklerinin altını çiziyor.Aslında yönetmelikte kendisi ile çelişen hususlar varken nasıl uygulayabiliriz diyebilir idareci arkadaşlar fakat şunu belirtmeliyim ki nöbet konusu net bir ifade ile dile getirilmiş ve aday öğretmenin ancak bir başka asaletini almış bir başka öğretmenin yanında nöbetçi öğretmen olarak görevlendirileceği söylenmiş.Buradaki amaç nöbet görevinin de yine bir başka tecrübeli öğretmen tarafından benimsetilmesi ve öğretilmesidir.

  Aday öğretmen,bu şekilde usule aykırı şekilde verilen nöbetten dolayı sorumlu olamaz  ve nöbeti esnasında herhangi bir sorun çıktığı zaman aday öğretmen değil idareciler sorumludur hatta bu hatadan dolayı ayrıca bir soruşturma geçirirler.Ayrıca adaylık eğitim sonunda amirler tarafından verilen değerlendirme puanları sonucunda aday öğretmene 60’ın altında verilirse böyle bir hatadan dolayı idare zan altında kalır ve başarısız puan verdiklerinden dolayı işlemlerini belgelendirmek zorunda kalırlar.Nöbet konusunu ise hiçbir mevzuata dayandıramayacakları için çok zor durumda kalırlar.Yani aday olduklarını söyleyip verdikleri nöbette keyfi davrananların da olduğunu düşündüğümüzde “ sarı zarf veririm” tehditi atan idareciler 2 kere düşünsün çünkü adaylara nöbetin nasıl tutulmasını öğretmeden nöbet tutturulmaya çalışıldığı için ibre bir anda size çevrilebilir,o yüzden bence nöbet tutan adaya yükleneceğinize işinize yardımcı oldukları için teşekkür etmelisiniz.

  İşin Özü Aday öğretmenlere bireysel olarak nöbet görevi verilemez ve eğer usule aykırı nöbet görevi verilmiş ise idare adaylara başarısız puan(60 puan altı) veremezler adaylık sürelerinin uzamasına sebebiyet veremezler aksi takdirde zan altında kalıp soruşturma geçirebilirler.

 

Sedat DEGER
Eğitimci Yazar

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan yapılan alıntılar için yasal  takip yapılır

 

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 06.12.2014 19:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m 2014-12-07 11:51:16

bir çok öğretmen adaylık sürecinde en ufak bir olayda senin adaylığını yakarım tehdidiyle karşılaşmaktadır.öğremtenler ise ekmeğinden olma korkusuyla haklı olarak bu tehditlere boyun eğmektedir.benim öğretmenelre tavsiyem her zaman yazıyı esas almaları..yönetmelikler,genelgeler,bakanlığın diğeryazıları..idare aksini istese bile bu emri yazıyla almaları.yoksa tersdurumd idare arkalarında duramayacaktır.

Misafir Avatar
müdür 2016-03-07 16:01:42 @m

öğretmenler nöbet tutmakla sanki dünyayı fethetmişler.Allah aşkına yüzde kaçı tam olarak nöbet tutuyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
göneydoğu da bir ilçede müdür 2014-12-07 13:16:21

böyle güzel yazıyorsunuz da gelin birde bizim okullara çare bulun.. okulumuzdaki öğretmenlerin %80 i aday öğretmen bazı okullarda tamamı aday öğretmen nöbeti kime verelim. öğretmenleri tahrik etmeyin. bırakın görevlerini yapsınlar. burda boş boş ahkam kesmeyin...

Avatar
yalnışsın 2014-12-07 14:21:57

o dediğin uygulamalı eğitime tabi tutulan öğretmene bütün adaylık süresince değil

Avatar
öğ. 2014-12-07 17:23:30

sizde yazmışsınız dersede tek başına giremez ancak enaz 30 yıldır bu kurallar uygulanamaz ve derse girerler ders gibi en önemli eğitim faaliyeti yapan adayada basit bir görev olan nöbet tabiki verilir ve bugüne kadarda layıkı ile yapmışlardır.