banner406
banner396
28 Aralık 2015 Pazartesi 21:12
Adaylığın Sözleşmeli Öğretmen Olarak Göreve Başlama Tarihinden İtibaren Sayılması Yönündeki Danıştay Kararı

  Dava açmak isteyen öğretmenler  2577 Sayılı  İdari Yargılama Usulü Kanuna uygun bir şekilde 5 yıllık dava açma ve idari talep süresine de dikkat etmeli.


 Danıştay 12. Dairesi 2014/1648 Esas nolu 2015/3900 karar nolu verdiği kararda ; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca Sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan öğretmenin  adaylık süresinin Kadrolu Öğretmenler de olduğu gibi sözleşmeli öğretmen olarak başladığı 01.02.2011 tarihinden itibaren hesaplanması ve bu kapsamda oluşan özlük haklarının verilmesi yönünde karar verdi.Bu Mahkeme kararı,geçmişte sözleşmeli öğretmen olarak çalışmış ve KPSS Puanı ile Kadrolu öğretmen olarak atanan öğretmenler için emsal karar niteliği taşıyor.

   Dava süreci, KPSS puanıyla sözleşmeli iken Kadrolu öğretmen olarak atandıktan sonra adaylık süresinin ve özlük haklarımın sözleşmeli öğretmen olarak Şehit Yarbay Mesut Kuru İlköğretim Okuluna  atandığım tarih olan  1 Şubat 2011’den itibaren  kadrolu öğretmenler gibi hesaplanması için yaptığım idari talebinin Şanlıurfa valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığının red etmesi üzerine yargı mücadelemi başlatmıştım.Açmış olduğum davaya Şanlıurfa 1. İdare mahkemesinin olumsuz karar vermesi üzerine  Danıştay 12. Dairesinde temyize gitmiştim ki sonunda davayı kazandım.

   Hüküm veren Danıştay Onikinci Dairesi verilen karar’da iki unsur üzerinde durarak sonuca gitmiştir.

 Birinci unsur ;
 Sözleşmeli öğretmenlik 657 sayılı Devlet Memurları kanunun 4/B maddesi kapsamında bir statü olup sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin yürüttüğü hizmetin kadrolu öğretmenlerin yürüttüğü öğretmenlik hizmetinden yasal anlamda hiç bir farkının olmadığı;Sözleşmeli statüden kadrolu statüye geçmek  her ne kadar ilk atama niteliğinde isimlendirilse de  atandığı görevin önce yürüttüğü kamu görevinin devamı niteliğinde olduğu,sadece istihdam şeklinin değiştiği ve naklen atama niteliğinde olduğu hukuki tespit ışığında karar verilmiştir.

 İkinci unsur;
 Sözleşmeli statüde görev yapan öğretmenler ile kadrolu öğretmenlerin de staj döneminde asil  memurluğa hazırlık ve  temel eğitimini almasından dolayı sözleşmeli öğretmen iken geçen sürede alınan tüm eğitimlerin dikkate alınması gerektiği ve 657 Sayılı DMK'nın 54 ve 55. maddeleri uyarınca gerekli inceleme ve değerlendirme yapılarak bu sürecin değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Eğer sözleşmeli öğretmen bu süreçte asıl memurluğa atanma ölçütleri bakımından  bir disiplin suçu ve saire cezası yoksa adaylığı temel eğitimi tamamladığı tarih itibariyle kaldırılmalı ve bu işlemin tamamlandığı tarihten kadrolu öğretmenliğe atandığı tarih arasındaki süre asıl öğretmenlikte geçen süre gibi değerlendirilmesi ve  Özlük hakları da buna göre verilmesi yönünde değerlendirme yapılarak öğretmen  leyhine karar verilmiştir.
 
   Böylece Danıştay’da kazanılan bu dava ile  adaylık işlemlerinin sözleşmeli statüde geçen hizmetleri dikkate alınmak suretiyle  sözleşmeli öğretmen olarak  göreve başladığı tarihten itibaren kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi başlanması ve özlük haklarının da aynı yönde değerlendirme yapılarak verilmesine Danıştay nezdinde emsal niteliğinde ilk kez bir karar çıkmış oldu.
 
Sedat DEGER
 
 

DANIŞTAY 12. DAİRESİ 2014/1648 ESAS NOLU 2015/3900 KARAR NOLU VERDİĞİ KARAR :


www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erhan 2015-12-28 21:44:19

Sayın hocam iyi akşamlar sizinle aynı durumda olan biri olarak şöyle bi sorum var. Bu karar şunu da etkiler mi? Ben 2008 kasım 18 de sözleşmeli atandım. Puan üstünlüğüne göre 2010 aralıkta kadroya geçtim. Bildiğiniz üzere 2010 mayısta yönetmelik değişti ve 5510/5434 diye iki farklı uygulama çıktı. Acaba bu karar bunu da etkileyecek mi? Saygılar

Avatar
4*4 2015-12-28 23:19:48

biz ne danıştay kararları gördük hiçbiri uygulanmadı sizinkiler inşAllah

Avatar
zelis 2015-12-29 12:36:38

Erhan hocam ben de sizinle aynı durumdaydim 2010 haziranda kadroya gectim gecen yil milli eğitim müdürlüğüne yazdığım bi dilekçeyle tüm hhaklarını aldim. Doğu görevi muafiyeti dahil ama dilekçenin peşinden çok kosturdum