22 Kasım 2014 Cumartesi 22:50
Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğretmenlere Bir Garip Yasak

 Bu garip yasak ile ilgili olarak Türk Eğitim Sendikası yazılı bir açıklama yaparak yasaktaki amacı sorguladı :

 

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adıyaman’da kantini olan bütün okullara 18 Kasım 2014 tarihinde bir yazı gönderdi. İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Kazım Çoban imzasıyla gönderilen yazıda aynen şöyle denildi: Okulunuzda görevli öğretmen ve personelin okul kantinleri dışında herhangi bir yerden çay ve benzeri içecekleri temin etmemesi, bu konunun okulunuzda görevli tüm personele imza karşılığı duyurulması hususunda;

          

Gereğini rica ederim.

                                                                                              Kazım Çoban

                                                                                              Milli Eğitim Müdürü V.


Biz de buradan soruyoruz:

 

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü ne zamandan beri öğretmenlerin ve personelin yiyeceklerini, içeceklerini nereden alacaklarına karışmaktadır?

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü kantincilerle ortaklığa mı soyunmuştur?

     Bizim bilmediğimiz bir ortaklık söz konusu ise Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bundan elde ettiği kar payı nedir?

Adıyaman’da eğitim çalışanlarına dışardan satın alma yasağı getirilmesi nasıl bir kafanın ürünüdür?

Bu yazıyla birlikte aklımıza “Adıyaman’da okul kantinleri iflas mı ediyor? sorusu gelmiştir. Zira böyle bir yazının yazılması için okul kantinleri ile ciddi bir birlikteliğin ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kasasına okul kantinlerden para akışının olması, okul kantinlerinin de kan ağlaması gerekmektedir.

Anlaşılan o ki; Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim çalışanlarını yakın takibe almış; kim, neyi, nereden alıyor diye istihbarat toplamıştır. Bunun sonucu olarak da okul kantinlerini tercih etmediği görülen eğitim çalışanlarına demokrasilerde rastlanmayacak bir usulle okul kantinlerini tercih etmeleri hususunda baskı yapmak istemiştir.  

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başka uğraşacak işi gücü olmadığı anlaşılmaktadır. Her şey bitmiş, Adıyaman’da eğitimin tüm sorunları çözülmüş, öğretmen sıkıntısı kalmamış, öğrencilere sağlıklı bir eğitim-öğretim ortamı sağlanmış, Adıyaman TEOG’da, üniversite sınavlarında muazzam başarılar elde etmiş olacak ki, sıra eğitim çalışanlarının içeceklerine gelmiştir. Merak ediyoruz; Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü ne zamandan beri asli işlerini bırakıp, eğitim çalışanlarının midesine kafayı takmıştır? Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu olacak okul kantinleri yerine, dışarıdan alışveriş yapan eğitim çalışanlarını kulaklarından tuttuğu gibi kantinlere göndersin!

Bu yazıyla birlikte öğretmenlerin, personelin okul kantinlerinden alışveriş yapmaları hususunda zorlanması inanılır gibi değildir. Kimisi içeceğini evden getirir, kimisi en yakın marketten alır, kimisi de okul kantinlerini tercih eder. İnsanların hür iradelerine ipotek koymak, onları bir yerden alışveriş yapmaya mecbur kılmak hangi demokraside vardır? Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu talimata uygun davranmayan eğitim çalışanlarına nasıl bir yaptırım uygulayacaktır? Hangi mevzuata göre, hangi cezayı verecektir? Bu yazıyı imzalayan, bu yazının yayınlanmasına izin veren MEB yetkilileri bunları kamuoyuna açıklamalıdır.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu uygulamasından haberi olup olmadığını da merak ediyoruz. Bu yazının gerekçesini Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin herkesi ikna edecek bir şekilde açıklaması gerekmektedir. Aksi taktirde Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü bizim gözümüzde eğitim çalışanlarına yasaklar getiren, okul kantinleri ile iş birlikteliği yapan şaibeli bir kurum olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                                                                 

                                                                 TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL MERKEZİ

 

       Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Okullara Gönderdiği Yazı İçin Tıklayınız.      

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 22.11.2014 22:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2014-11-22 23:21:23

editör efendi; başlığında anlatım bozukluğu var.
garip bir yasak olmaz. bir garip yasak olur... yurdum editörü.

Avatar
mehmet 2014-11-23 10:37:53

ne hallere geldik. haydi buyrun ileri demokrasi

Avatar
adem toplar 2015-12-12 10:48:30

PARALEL, KEYFİ UYGULAMALAR, İSRAF, BAŞARISIZLIK VE ADIYAMAN MİLLİ EĞİTİMAdıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde işler yolunda gitmiyor. Erdemli ve Başarılı Birey Projesi ile büyük hayaller kuran İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaya çıkan sonuçlara göre hedefleri tutturamadığı ve yapılan çalışmaların beceriksizlikle sonuçlandığı ve tam anlamıyla bir fiyasko olduğu ortaya çıktı. ÖSYM kaynaklı bilgilere göre Adıyaman’ın son beş yıl içerisinde özellikle YGS ve LYS sınavlarında hem yerleştirme hem soruların cevaplanması oranlarında ilerleme kaydetmediği gibi Türkiye sıralamasında son sıralardan bir türlü kurtulamadığı görünüyor. Bu verilere göre 2010 yılında 77. Sırada yer alan Adıyaman 2011’de 75, 2012’de 69, 2013’te 74, 2014’te 71. Sırada yer aldığı bilgisine ulaşıldı. Bu sonuçlar Adıyaman’ın Tunceli, Iğdır, Batman, Kars, Siirt, Bitlis gibi birçok ilden geride kalması beraberinde düşündürücü soruları getiriyor.Son beş yılda yapılan bütün yatırımlara ve desteklere, milletvekillerimizin, valimizin herkesçe bilinen üstün gayretlerine rağmen sonuçlar başta Milli Eğitim Müdürü olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yönetici kadrosunun yeterliliğinin sorgulanması gerektiğini gösteriyor. Buradan başta siyasilerimiz olmak üzere kamuoyuna şu soruları soruyoruz:1- İl Milli Eğitim Müdürlüğünde liselere bakan şube müdürünün ilkokul öğretmeni olması ve hayatında hiç liselerde çalışmamış olması, İmam Hatiplere bakan şube müdürünün ilahiyatçı olmaması, ilahiyatçı olan şube müdürünün de inşaatlara görevlendirilmesi hangi mantıkla yapılmıştır?2- Okul müdürlerinin hiçbir kritere dikkat edilmeden mülakatla belirlenmesi sonucunda liyakatsiz okul yöneticilerini seçen ve 10 yıldan uzun bir süredir atama ve görevlendirmelere bakan şube müdürünün keyfi uygulamalarınınbu başarısızlıkta payı nedir?3- Valiyi yanıltarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetin hassasiyetle üzerinde durduğu paralel yapılanmaya göz yumarak paralelci sendikaya üye olmuş okul yöneticilerini atayan şube müdürü hangi amaca hizmet etmektedir?4- İlçelerde ve köylerde öğretmen ihtiyacı varken merkezde fazla bulunan, derse girmeyen öğretmenlerin bulunması ve öğretmen ihtiyacı bulunan yerlere ücretli öğretmen görevlendirilerek devletin kaynaklarının zarara uğratılması ve israf edilmesinin hesabını kim verecek? 5- Başarıları ile okullarında göz dolduran öğretmenlerin yerine fiilen öğretmenlik yapmayan kişilerin yılın öğretmeni olarak seçilmesi üstün gayret sarf ederek çalışan öğretmenlerin motivasyonunu düşürmemiş midir? Bu durumun sonuç olarak öğretmenler ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında zaten zayıflamış olan güven duygusunu zedelemiş olması bu başarısızlıkta ne kadar etkili olmuştur?Dün, 22:01 · Görüldü (Cum 22:01)