26 Ocak 2018 Cuma 14:22
Bakaya Kalmak Memuriyete Engel Mi?

Bakaya kalmak konusunda çok sık sorulardan biride bakaya kalmanın memuriyeti etkileyip etkilemediği konusudur. Bakaya kalmak memuriyete engel olur mu yada bakaya kalan memur memuriyetten çıkartılır mı gibi soruları kafaları karıştırmaktadır.

Bu sorulara en sağlıklı cevabı verebilmek için öncelikle kimler devlet memuru olamaz veya kimler devlet memurluğundan çıkartılır sorusunun cevabını bilmek gerekir. Bu da kanunda açık açık belirtilmiştir şöyle ki;

1- Hapis Cezaları: Hapis cezaları iki tanedir.

a- Ağır hapis cezası: Bu da ikiye ayrılmaktadır. Ömür boyu hapis cezası ve geçici ağır hapis cezası. Her iki halde de kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.

 
b- 6 aydan fazla hapis cezası: Belirtilen sürelerde ceza alan kişi memur olamaz veya memur ise görevine son verilir.

Hapis cezalarına ilişkin açıklamalar:

a- Hafif hapis cezası alanlar memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.

b- Hapis cezası tecil edilmiş ise (ister ağır hapis cezası isterse 6 aydan fazla hapis cezası) kişi memur olabilir veya memur ise görevine son verilmez.

c- İki ayrı eylem sonucunda verilen hapis cezaları toplanarak işlem yapılamaz. (Danıştay 5. Daire: K. No: 1982/ 6731) 

2- Suçlar:

a- Taksirli suçlar memuriyete engel değildir.

b- Diğer suçlar: Bu suçlar maddede tek tek sayılmıştır. Bu suçlardan bir gün dahi ceza alanlar memur olamazlar veya memur ise görevlerine son verilir. Bunlar şu şekildedir:

- Affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla,
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar, 
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,

Sonuç Olarak: Genel anlamda bakaya kalmak memurluğa engel değildir. Memur bir kişi bakaya durumuna düştüğü zaman devlet memurluğundan çıkarılmaz. Ancak bakaya durumuna düşüp mahkemede yargılanır ve 6 aydan fazla hapis cezası alır ve bu hapis cezası da ertelenmez ise memur olamaz veya memur ise de görevine son verilir diyebiliriz. İlk defa memur olacaklarda ise kamu kurumları askerlikle ilişiğinin olmadığına dair belge isteyeceği için bakaya durumunda olanlar memur olamaz.Memur olarak atanabilmek için önce bakaya durumundan kurtulmak gerekir. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.