banner406
banner396
20 Kasım 2015 Cuma 13:51
Danıştay'dan Sözleşmeli Statüde Çalışmış Öğretmenler İçin Emsal Niteliğinde Karar
   Zaman gazetesinden Süleyman KAYHAN’ın haberinde Danıştay 12. Dairesi'nin verdiği kararda, kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin aynı özlük haklarına sahip olduğu vurgulandı. Öğretmenlerin sözleşmeli bir şekilde göreve başlama tarihinin kadroluymuş gibi sayılmasına oybirliğiyle karar verildi. Davayı açan öğretmen Sedat Değer, mahkemenin önceden sözleşmeli öğretmen olup KPSS puanıyla Kadroya geçen öğretmenlere umut ışığı olduğunu ifade etti. Değer, “Eğitim camiasında ikinci sınıf muamelesi gören yaklaşık 36 bin sözleşmeli öğretmen bu kararı emsal gösterip özlük haklarına sahip çıkmalı.” dedi.

   1 Şubat 2011’de sözleşmeli öğretmen olarak Şehit Yarbay Mesut Kuru İlköğretim Okulunda Fen Bilimleri Öğretmeni olarak göreve başlayan Sedat DEGER KPSS puanıyla Kadrolu öğretmen olarak atandıktan sonra adaylık süresinin ve özlük haklarının kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi,sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladığı tarihten itibaren hesaplanması için yaptığı idari talebinin Şanlıurfa valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığınca red edilmesi üzerine başlattığı yargı mücadelesini Danıştay 12. Dairesinde kazandı.
Hüküm veren Danıştay Onikinci Dairesi verilen karar’da iki unsur üzerinde durarak sonuca gitti.

Birinci unsur
; Sözleşmeli öğretmenlik 657 sayılı Devlet Memurları kanunun 4/B maddesi kapsamında bir statü olup sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenlerin yürüttüğü hizmetin kadrolu öğretmenlerin yürüttüğü öğretmenlik hizmetinden yasal anlamda hiç bir farkının olmadığı;Sözleşmeli statüden kadrolu statüye geçmek  her ne kadar ilk atama niteliğinde isimlendirilse de  atandığı görevin önce yürüttüğü kamu görevinin devamı niteliğinde olduğu,sadece istihdam şeklinin değiştiği ve naklen atama niteliğinde olduğu hukuki tespit ışığında karar verilmiştir.


İkinci unsur
; Sözleşmeli statüde görev yapan öğretmenlerin de kadrolu öğretmenlerin staj döneminde aldığı  memurluğa hazırlık temel eğitimini almasından dolayı sözleşmeli öğretmen iken geçen sürede alınan eğitimler dikkate alınmalı ve 657 Sayılı DMK'nın 54 ve 55. maddeleri uyarınca gerekli inceleme ve değerlendirme yapılarak bu süreç değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğer sözleşmeli öğretmen bu süreçte asıl memurluğa atanma ölçütleri bakımından  bir disiplin suçu ve saire cezası yoksa adaylığı temel eğitimi tamamladığı tarih itibariyle kaldırılmalı ve bu işlemin tamamlandığı tarihten kadrolu öğretmenliğe atandığı tarih arasındaki süre asıl öğretmenlikte geçen süre gibi değerlendirilmesi ve  Özlük hakları da buna göre verilmesi yönünde değerlendirme yapılarak öğretmen’in leyhinde karar vermiştir.
 
   Böylece Danıştay’da kazanılan bu dava ile davacı öğretmenin adaylık işlemlerinin sözleşmeli statüde geçen hizmetleri dikkate alınmak suretiyle  sözleşmeli öğretmen olarak  göreve başladığı tarihten itibaren kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi başlanması ve özlük haklarının da aynı yönde değerlendirme yapılarak verilmesine öğretmen’in leyhinde karar verilmiştir.

 
Zaman Gazetesinde çıkan haberde şu ifadelere yer verildi;
Danıştay'dan sözleşmeli öğretmene müjde
SÜLEYMAN KAYHAN – İSTANBUL

  Danıştay'dan sözleşmeli öğretmenleri sevindirecek bir haber geldi. Danıştay 12. Dairesi'nin verdiği kararda, kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin aynı özlük haklarına sahip olduğu vurgulandı.
  Öğretmenlerin sözleşmeli bir şekilde göreve başlama tarihinin kadroluymuş gibi sayılmasına oybirliğiyle karar verildi. Davayı açan öğretmen Sedat Değer, mahkemenin sözleşmeli öğretmenlere umut ışığı olduğunu ifade etti. Değer, “Eğitim camiasında ikinci sınıf muamelesi gören yaklaşık 36 bin sözleşmeli öğretmen bu kararı emsal gösterip özlük haklarına sahip çıkmalı.” dedi.
Kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahipler
  Hakkari Şehit Yarbay Mesut Kuru İlköğretim Okulu'nda 1 Şubat 2011'de sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan fen bilimleri öğretmeni Sedat Değer, daha sonra KPSS puanıyla kadrolu öğretmen olarak atandı. Ardından adaylık süresinin ve özlük haklarının kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi, sözleşmeli öğretmen olarak göreve başladığı tarihten itibaren hesaplanması için başvuruda bulundu. Yaptığı idari talebin, Şanlıurfa Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca reddedilmesi üzerine Danıştay'a başvurdu. Danıştay 12. Dairesi ise Değer'in lehine karar verdi. Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olduğu tescillendi. Danıştay'ın gerekçeli kararında “Sözleşmeli statüden kadrolu statüye geçmek her ne kadar ilk atama niteliğinde isimlendirilse de  atandığı görevin önce yürüttüğü kamu görevinin devamı niteliğinde olduğu, sadece istihdam şeklinin değiştiği ve naklen atama niteliğinde olduğu hukuki tespit ışığında karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.
 Zaman Gazetesi
 
 

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.