banner406
banner396
25 Nisan 2016 Pazartesi 00:14
Doğum sonrası yarım gün izin öğretmenlere nasıl uygulanacak?
 Doğum sonrası analık izninden itibaren kullanılabilecek yarım gün izne ilişkin olarak, 6663 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine eklenen (F) fıkrası şu şekildedir:
"Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği halinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hallerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır... Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir."

Kanundaki bu hüküm sonrasında çıkarılan 6 Seri Nolu Kamu Personel Tebliğinde, kurumsal bazda bir örnekleme yapılamamıştır.

Kamu personelinin en yoğun çalıştığı kurum, 900 bine yakın öğretmen sayısıyla, Milli Eğitim Bakanlığıdır.

Kanun metni açıkça, çalışılacak sürenin ilgili kurumlarca belirlenmesini öngörmüştür. Dolaysıyla MEB'in aşağıdaki konularda bir açıklama yapması iyi olacaktır.

1-İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan Sınıf Öğretmenlerinin,

2-İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan Branş Öğretmenlerinin,

3-İkili öğretim yapılan Okul Öncesi Öğretmenlerinin,

4-Tekli öğretim yapılan (Öğle sonuna 2 saat ders sarkmaktadır.) okullardaki Sınıf Öğretmenlerinin,

5-Tekli öğretim yapılan (Öğle sonuna 2 saat ders sarkmaktadır.)okullardaki Branş Öğretmenlerinin,

6-İkili Öğretim yapılan okullarda ders programları sabah ve öğleden sonra olmak üzere dağınık olan Branş Öğretmenlerinin,

7-Günlük 10 saat eğitim veren eğitim kurumlarında görev yapan ders programları sabah ve öğleden sonra olmak üzere dağınık olan Branş Öğretmenlerinin,

8-Günlük 10 saat eğitim veren eğitim kurumlarında görev yapan Atölye ve Meslek Dersleri Öğretmenlerinin,

Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kullanabileceği yarım gün izin nasıl kullanılacaktır?

Örneğin İkili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan Sınıf Öğretmeni sabahçı ise ve yarım gün iznini sabah kullanmak istediğinde öğleden sonra zaten bu öğretmenin dersi olmadığından yarım günlük izni sabah kullanmasına izin verilecek midir?

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: www.memurlar.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
meslek ogretmeni 2016-04-25 08:03:32

Bazi gunler 10 bazi gunler 9 saat ders var okulda maas karsiligi 20 saat derse girmemiz gerekiyor yarim gun calisma hakki verildi ama nasil uygulanacak hala bilmiyoruz 10 saat derse girip tam maas mi alacagiz ya da bu sure icinde 10 saat maas karsiligi sonrasi ekders mi olacak netlessin artik su durum

Avatar
merakli 2016-04-25 11:31:59

Ayrıca merak ettiğinden soruyom normal eğitimde öğleden sonra girilmeyen derslerde ek ders kesimi nasıl olacak sınıf öğretmenleri böyle bir durumda haftada toplam 3 saatmi ekders alacak( ogleden sonra gelinmeyen 2 saat birde her 10 saatr birden kesilirse 3 saat kesiliyor zaten sınıf öğretmenleri günlük 3 saat ek ders aliyor) bu durumda ekdersi ne olacak