18 Ocak 2016 Pazartesi 22:59
Eğitim Fakültesi Mezunu Öğretmenlere Ek Ders Haksızlığı

  Ek Ders Yönetmeliği'nin ve 657'nin 176. Maddesinde belirtilen bir ifade EĞİTİM FAKÜLTESİ Mezunlarına yapılan bir haksızlığın da önünü açıyor. Tezsiz Yüksek Lisans adı ile başlayan daha sonra Pedagojik Formasyon ismini alan ve en sonunda da Öğretmenlik Sertifikası adı ile devam eden Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmen olma imkanı tanıyan ve atanabilmeleri için mecburen almaları gereken Eğitim Bilimleri Derslerini eskiden bir buçuk yıl, son 4 yıldır da bir yıla indiren bu süreçte bu yolla öğretmen olanları "Yüksek Lisans Mezunu" sayıp ek derslerini % 5 fazla ödeyen M.E.B. biran evvel bu haksızlığı gidermelidir. Öğretmen olmak için Eğitim Bilimleri Derslerini görmek mecburidir. Ayrıca formasyon ya da sertifika alanlara bu ödeme yapılmazken sadece "Tezsiz Yüksek Lisans" belgesi olanlara bu hakkın tanınması da ayrı bir çelişkidir. MEB'den bu haksızlığın giderilmesini bekliyoruz.

 
Ek ders ücretleri, 657'nin 176. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:
 
"Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.
 
Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.
Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.
 
Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir."
Ek ders ücretlerine ilişkin bir diğer mevzuatta 2014-2015 yılı toplu sözleşmeleridir. (Ki aynı hüküm 2016-2017 toplu sözleşmesinde yer alıyor) Buradaki hüküm şu şekildedir:
"Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti
Madde 8- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı ödenir"
 
Mehmet GÜLEÇ
AES Urfa Başkan Yard.

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gülşen 2016-01-19 13:41:35

Lütfen biz eğitim fakültesi çıkışlı öğretmenlere bir kez daha haksızlık yapmayıııııııınnnnnnn....Göreve başlamalarında bile neymiş biyologmuş 8/1 den başladılar.Öğretmen olmalarıonlara sunulmuş fırsat.Ama lutuflar arka arkaya gelince insanın keşke düşük puanla Fen Edebiyat Fak.nde okusaydım diyesi geliyor.Lütfen...Lütfen...O zaman Eğitim Fakültelerini kapatın.

Avatar
Engin YURT 2016-01-18 23:55:28

mdr haklısın ama kimse kendi fiilen girmeden aldıklarını söylemiyor. Sınıf öğretmenlerinin branş öğretmenlerinin girdikleri ama kendilerinin de aldıkları resim, beden, din vb derslerin ek dersleri kesilsin sonra maaş karşılığı eşitlensin.
Ayrıca bu mesleğin ana çalışanı eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ama eğitim mezunu öğretmenler bir çok noktada fen edebiyat veya diğer fakülte mezunu öğretmene göre dez avantajlılar. Bu meslek eğitimcinindir. Siyasilerin oy hesabı ve para uğruna verilen pedagojik formasyonla öğretmen olurlar. Eğitim 9-1 den başlar Fen edebiyat 8-1 ….

Avatar
Ruhi 2016-01-19 00:00:16

Yerinde bir tespit. Bizler öğretmen olmak için okuduk,fakültenizin amacı buydu. Şimdi bu konuda resmen cezalandırılıyoruz. Bence her işte denge gerek.

Avatar
MEHMET ŞAHİN 2016-01-19 00:28:27

tabi̇ki̇ de böyle olacak.1,5 yil fazla okuyanla 4yil da bi̇ti̇ren ayni ücreti̇ mi̇ alacak.zaten aradaki̇ fark 25-30 li̇ra kadar.az bi̇le .hakki 150-200 li̇ra olmaliydi.

Avatar
mdr 2016-01-18 23:03:53

sınıfcılar ıle brans öğretmenlerı arasındakı ek ders haksızlıgı gıderılmelı oncelıkle...

Misafir Avatar
:)) 2016-01-19 10:21:31 @mdr

şu mehmet in içtiğinden bana da verin.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
MEHMET 2016-01-19 00:37:15 @mdr

sinifçilar 30 saat derse gi̇rer,branş i̇se 17-18 gi̇rerse bunu düşündün mü hi̇ç.ali̇sede bi̇r matemati̇k,fi̇zi̇k dersi̇ anlatmakla sinif dersleri̇ne gi̇rmek bi̇r deği̇l.önce bi̇r i̇ki̇ kere i̇ki̇yi̇ öğreni̇n

Beğenmedim! (1)
Avatar
İbrahim 2016-01-19 19:25:55

Ya 3'ün 5'in hesabını yapıyorsunuz. Atanabilmek için demedik mi "Nere olursa gideriz, ne iş deseler yaparız" diye? Atanmadan önce dediklerimizi hatırlayalım. Ben bir Fen-edebiyat mezunuyum. Atanmam bir lutüfmuş diye yapılan tüm karalamalara hiç aldırmıyorum. Eğitim camiasında bu nankörlük ve çok bilmişlik olduğu sürece biz öğretmenler daha çok eziliriz. Her gün öğretmen odalarında eğitim sistemini yıkıp yeniden kuruyoruz, okulu çiçek gibi yapıyoruz sonra da ek dersim şöyle de böyle de diye hayıflanıyoruz. Bize hiç yakışmıyor. Gelelim habere. Bu haberde yanlışlık var. "Tessiz yüksek lisans" diploması olmayanlara bu %5 fazla ek ders verilemez. Tekrar hatırlatayım "Tezsiz yüksek lisans". Pedagojik formasyon ile tezsiz yüksek lisans sizin için aynı ise diyebileceğim bir şey yok.

Avatar
beden eğitimi dersine sadece sporcular girer! 2016-01-22 10:32:17

beden eğitimi dersine sadece beden eğitimi öğretmenleri girer. bizim dersimize giren fenci, dinci, sosyalci, sınıfçı istemiyoruz. gidin alanınızda dans edin.