banner406
banner396
05 Eylül 2016 Pazartesi 14:28
FETÖ'den atılanların, öğretmen, mühendis ve doktor gibi unvanları da iptal oldu mu?
 1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 50 bini aşkın kamu personeli ihraç edildi, yani görevlerine son verildi.
Görevlerine son verilen personel arasında öğretmen, mühendis, doktor ve hemşire unvanlarında olanlar da bulunmaktadır.

670 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"Madde 4 - (1) 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü ve 4 üncü maddeleri kapsamında kamu görevinden çıkarılanlar, uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve yüksek mahkeme başkan ve üyeliği, müsteşar, hakim, savcı, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar."

KHK'da kast edilen Devletin verdiği unvan ve sıfatlardır. Kaymakam, vali, büyükelçi, hakim ve savcı gibi unvanları Devlet vermiştir. Devlet verdiği unvanların kullanımını yasaklamaktadır.

Ancak kişilerin mezuniyetle elde ettikleri unvanlar bu kategoriye girmemektedir. Mühendis, hemşire, doktor, öğretmen gibi unvanlar kişilerin öğrenimle elde ettikleri unvanlardandır. Bu nedenle, soru çalarak üniversiteye girme gibi bir durum yoksa, bu unvanların kullanabileceğini düşünmekteyiz.

Diğer taraftan, 667 sayılı KHK'da şu hüküm yer almaktadır:

"(3) Bu maddeye göre görevlerine son verilenlerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar."

Dikkat edileceği üzere, madde metni bazı belgeleri ve lisansları iptal ederken sayma yoluna başvurmuştur. Mezuniyetle elde edilen diplomalar sayılmamıştır.

Bu çerçevede, FETÖ'den atılanlar, KHK'da getirilen yasaklı işlerden (güvenlik şirketi gibi) olmamak kaydıyla özel sektörde hayatlarını devam ettirebilirler.

Kaynak: www.memurlar.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
allah razı olsun 2016-09-05 14:53:41

Allah razı olsun !

Avatar
Memur 2016-09-05 18:33:05

Aç birakmadiginiz için 2016 yılında teşekkürler. Abi 5 lira versene

Avatar
merve 2016-09-05 22:15:45

özel e başvuru yaptık orada kabul etmiyor.suriyeliler bizden daha değerli dilencilik yapalım