banner396
16 Haziran 2012 Cumartesi 08:17
F@TİH PROJESİNİ KİM YÜRÜTECEK?
Sayın Yetkili,

Bilindiği üzere TALİM ve TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI'nın aldığı kararla BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ dersini seçmeli ve notu bulunmayan bir ders haline getirmiştir. Bu kararla görev yapan binlerce BT (BİLİŞİM TEKNOLOJİLERi) öğretmeninin dersleri elinden alınmış ve norm fazlası haline gelmiştir. Ve bu karar BT branşına öğretmen yetiştiren üniversitelerde halen eğitim gören ve mezun olup atanamayan binlerce öğretmen adayı varken alınmıştır. 2012 Şubat öğretmen atamasında BT branşından mezunlar 86,6 puan ile atanamamaktadır. Ayrılan kontenjan sadece 143'tür.


FATİH projesi kapsamında en önemli, en yetkin görev BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİNE düşmesi gerekirken, okullarda yetkisi daha da artırılıp bilişim rehberi statüsü getirilmeli iken alınan yanlış kararla Bilişim Öğretmenleri bilgisayar tamircisi,teknik servis muamelesi görmekte, norm fazlası olma sıkıntılarıyla boğuşmaktadırlar.


Gelişmiş tüm ülkelerin eğitim sisteminde Bilişim Teknolojileri ile ilgili dersler, eğitim sisteminin çoğu kademesinde zorunlu derslerdir. Çağımız Bilişim Çağı ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri eğitimi günümüz dünyasının bize sunduğu zorunluluklardandır.

Başlıca Avrupa ülkerinde bilgi ve iletişim teknolojileri eğitimi, sistemin olmazsa olmasıdır.

İNGİLTERE' DE ( http://www.education.gov.uk/schools/teachingandlearning/curriculum )

ZORUNLU EĞİTİMİN TÜM KADEMELERİNDE - Information and Communication Technology
(Bilgi ve İletişim Teknolojileri) dersi


FRANSA'DA ( http://www.inca.org.uk/france-curricula-mainstream.html# )

11-15 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 3. KADEMEDESİ - TECHNOLOGY

İTALYA'DA ( http://www.inca.org.uk/1584.html )

6-11 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 2. KADEMESİ - TECHNOLOGY

İSPANYA'DA ( http://www.inca.org.uk/845.html )

12-16 YAŞ ARASI ZORUNLU EĞİTİMİN 3. KADEMESİ - TECHNOLOGY

Daha birçok ülkenin eğitim sisteminde bu dersin sistemde zorunlu olarak yer aldığını görebilirsiniz.


( http://www.inca.org.uk/ )


Gelişmiş her ülkenin eğitim sisteminde Bilgi ve İletişim Teknolojileri eğitiminin yeri baş köşededir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bu yanlışından dönmelidir.


Sayın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer katıldığı bir televizyon programında "Öğrenciler okula bilgisayarı bilerek geliyor, BT dersleri gereksizdir." şeklinde talihsiz bir açıklama yapmıştır. Ama Anadolu'da bilgisayarın klavyesine,faresine dokunmak için sıraya giren çocukların olduğunun bizler canlı şahidiyiz. Unutulmamalıdır ki bilgisayar bilmek sosyal paylaşım sitelerini kullanabilmek değildir. BT dersleri bilgiye doğrudan ulaşan, kendini sürekli geliştiren, nitelikli toplum için zorunluluktur. Günümüzde her sektörde iş ararken aranan birinci önceliktir bilgisayar ve program kullanma yeteneği.


Ayrıca "F@TİH PROJESİ"'nin olumlu sonuç verebilmesi için Bilişim Teknolojileri dersinin zorunluluk olduğu unutulmamalıdır. Bu proje süresince sadece öğrenciler değil, öğretmenler dahi zorlanacaktır. Bilgisayar bilgisi olmayan bir öğrencinin, dağıtılacak tabletlerden üst düzeyde verim alması beklenemez.


4+4+4 sisteminin içinde Bilişim Teknolojileri dersi zorunlu kapsamda yer almalıdır. Bu dersin sistemde seçmeli olarak yer alması çok yanlış bir adım olacaktır. Ders çizelgelerinin tamamlanacağı bu dönemde, BT derslerinin statüsünü, sistemdeki yerini gözden geçirmenizi talep ediyorum.


Dersin statüsü, gerekliliği,görev yapan öğretmenlerin durumu,atanamayan öğretmenlerin çilesi gibi. Bilişim Çağında bu sorun görmezden gelinmemeli. Bilişim kültürü olan nesil için çok geç kalınmadan yapacağınız birşeyler elbet vardır.

Bilişim Teknolojileri derslerinin kaldırılmasının veya seçmeli hale getirilmesinin yanlış bir uygulama olduğunu sizlerde anlayacaksınız. Umarım bu yanlıştan dönmek için gereken adımlar MEB ve TTK tarafından bir an önce atılır.MEB bünyesinde çalışan, yeni mezun olan ve halen eğitimine devam eden on binlerce insan bu konuda sizlerden somut bir adım bekliyor.


TEŞEKKÜRLER


Ali Bayat
Son Güncelleme: 16.06.2012 08:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mursel eryılmaz 2012-07-19 15:10:40

arkadaşım öyle diyorsunda dünya bilişim çağını yaşarken bu insanları bilişimde uzak tutup binlerce din kültürü ahlak bilgisi ögretmeni alması şu anlamamı geliyor. bunların bilişime değil dine din kültürüne ihtiyacı var anlamı çıkıyor. bu gün her ders bilgisayar üzerinden araştırılıp yapılıyor. buna ragmen bilişimciler malesef teknik servis gibi saat ücretli çalıştırılmakta. yazık diyorum sadece ve yazınızı sonuna kadar destekliyorum. umarım herkez hak ettiğini alırı.