banner406
banner396
12 Eylül 2016 Pazartesi 23:06
Hangi Memurların Görevine Son Verilecek ? Göreve Son Verme Kararını Kimler Verecek ?
 Fetö terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemler sebebiyle ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK ile kamu görevlilerine ilişkin alınacak bazı tedbirler de belirlendi.
Kamu görevlilerine ilişkin tedbirler, kurum ve statü ayrımı yapılmaksızın kamu çalışanlarının tamamı için söz konusu olurken; bu yazımızda, kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçi statüsünde görev yapanlardan hangilerinin görevlerine kimler tarafından son verileceği konusuna değinilecektir.

Kimlerin görevine son verilecek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, işçi, sözleşmeli ve geçici personel olarak görev yapanlardan;

**Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı  (TDK sözlük: kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin görevine son verilecek.

**Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı  (TDK sözlük: kavuşma, bitişme, birleşme) yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin görevine son verilecek.

Göreve son verme kararını kim verecek?

**Belediye ve il özel idarelerinde görev yapanların görevine; ilgili il valisinin başkanlığında toplanan ve vali tarafından belirlenen kurulun teklifi üzerine, İçişleri Bakanının onayı ile son verilecek.

**Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru, işçi, sözleşmeli personel veya geçici personel  olarak görev yapanların görevlerine;

        -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olan kurumlarda, o kurum veya kuruluşun en üst yöneticisinin başkanlığında toplanan ve bakan (bağlı, ilgili veya ilişkili bakan) tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine, bakan (bağlı, ilgili veya ilişkili) onayı ile son verilecek.

         -Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amirin onayı ile son verilecek.

15/16 Temmuz terörist saldırıları kapsamında görevden uzaklaştırılmış, gözaltına alınmış veya tutuklanmış olan kamu personeli hakkında da yukarıda belirtilen şekilde göreve son verme kararı alınabilecek.

Göreve son verme işlemlerine karşı açılacak davalar

667 sayılı KHK kapsamında yapılan göreve son verme işlemlerine karşı açılacak davalarda mahkemeler tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verilemeyecek.

www.kamudanhaber.net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adsız 2016-09-13 02:21:59

burdan yetkililere sesleniyorum eskişehir kaymakamları sorguya alınsın fetodan