banner374
20 Kasım 2014 Perşembe 00:08
Hazırlık Sınıfı Okuyana Kaç Kere Kademe Verilir ?
 Bazı ortaokul ve liselerde  emsallerine göre bir yıl daha fazladan öğrenim verilmekteydi.Fazladan görülen her sene için  kademe ve derece ilerlemesinde bir etkinin olup olmadığını ele almak gerekir.

  Aslında hepimiz  lise veya ortaokulda hazırlık sınıfı okuyan memurlara  kademe ekleneceğini biliyoruz her türlü hazırlık sınıfı okuyanlara verilip verilmediğini veriliyorsa kaç kez eklendiğini tam olarak bilmiyoruz.  

    Lise veya ortaokulu fazladan okumuş memura (öğretmene);her fazladan okuduğu yıl için bir kademe özlük hanesine eklenmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  36.maddesinin A bendinin 6/b Fıkrası’nda yazılı bulunan “Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların,normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir.”  İfadesine göre;ortaokul veya liseyi  hazırlık sınıfı ile beraber okuyanlara ayrı ayrı birer kademe verileceği anlaşılmaktadır.

 
   
  Bu hükümden de anlaşılacağı üzere hazırlık sınıfı okumanın sadece ortaokul ve lise düzeyinde  avantaj olduğu ve  memurların  her hazırlık sınıfı için bir kademe alabileceği  görülüyor.Ne yazık ki 657 sayılı devlet memurları kanununa göre üniversitede hazırlık sınıfı okuyanlar da bu haktan yararlanamıyorlar.

 

  Ayrıca Devlet personel Başkanlığı; hazırlık sınıfında 1 yıldan fazla okuyan memurun 657 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler Bölümü (A) bendinin 6/b alt bendinden  yararlanacağına ilişkin 27.04.2006/5168 görüş yazısında liseyi hazırlık dahil farklı liselerde 6 sene içinde okuyarak düz liseden mezun olma durumunu olumlu bularak kademe hükmünün uygulanacağı ifade edilmiştir.



  

 Bir diğer soru ise hazırlık sınıfı için kademenin ne zaman verileceğidir.657 sayılı kanunun  158. Maddesinde yazılı bulunan “Aday memurlara, asaletleri tasdik edilinceye kadar kademe ilerlemesi uygulanmaz.” hükmü gereği ;terfinin ancak adaylık sonunda alınabilir.Adaylığında 1 ile 2 yıl arasında kalkabileceğini düşündüğümüzde memurun ancak 1(bir) yıl sonra lise/ortaokul da  okuduğu hazırlık sınıfı için kademe ilerlemesi alabilir.




  Bu haktan yararlanmak için yapmanız gereken ise öncelikle liseyi okuduğunuz okula gidip ,hazırlık sınıfı okuduğunuza dair bir belge almalısınız.Daha sonra bu belge ile de şu an görev yaptığınız kuruma dilekçe ile başvurup okuduğunuz hazırlık sınıfının kademe ilerlemesi olarak işlenmesi  hususunu talep ediyorsunuz.




Sedat DEGER

ttps://twitter.com/sedatdeger09

 

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık yapılan alıntılar için  takip yapılır ve yasal işlem süreci başlatılır

 

www.mebpersonel.com

banner182
Son Güncelleme: 19.11.2014 18:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
super lise 2 yıl önce

super lise mezun uyum simdi öğretmenim. bu haktan süper lise okuyanlar da yararlaiyor mu

Avatar
mesut ersoy 2 yıl önce

sınıf tekrarları haric okudugu her bir yıl icin bir kademe verilir. lisede hazırlık icin bir kademe unide hazırlık icin bir kademe alabilirsin

Avatar
Merve @super lise 2 yıl önce

süper lise okuyanlarda yararlanıyor.

Avatar
sema 2 yıl önce

lisede okuyana var ama ünv.de hazırlık okuyana yok ne saçma sene kaybı orda olmuyor mu sanki