banner406
banner396
17 Eylül 2015 Perşembe 15:49
İdareciler! Öğretmenlerin Boş Gününe Nöbet Verilemez
    Birçok okul müdürü mevzuat konusunda kendilerini yenilemediği için idari işleri uygularken çok basit  hatalara düşmektedir.Bunlardan birisi de ilkokul ve ortaokullarda müdürlük görevini  yerine getirenlerin “ öğretmenlere boş günlerine nöbet görevi verilir “ algısına sahip olmalarıdır.Hatta bu müdürler,işi biraz daha ileri götürüp öğretmenlerin özellikle boş günlerine nöbet görevi verip bunun mevzuatta yeri olduğunu ileri sürüyorlar ,yaptığı  idari işlemi de  savunuyorlar.Fakat bu şekilde savunma psikolojisi içerisindeki müdürler ,sözel olarak değil de  yazılı olarak gerekçesini gösteremezler  çünkü Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin hükümleri nöbet görevleri başlığında bu yönde herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.Yani ilk ve ortaokul kurumlarını yönlendiren yönetmelikte ,öğretmenlerin boş günlerinde nöbet görevi verilebileceği yönünde hiçbir hüküm bulunmamaktadır.

 

 

İlkokul ve Ortaokuldaki öğretmenlerin nöbet görevi,26 Temmuz 2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 44. Maddesindeki "Öğretmenlerin nöbet görevi" başlığının altında yer almaktadır.

"Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 - (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

(3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması halinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur."

 

  Yukarıdaki ilgili hükümlere baktığımızda nöbet görevinin okulöncesi/ilkokul/ortaokul öğretmenlerine  boş günlerinde verileceği ile ilgili herhangi bir emir bulunmamaktadır. Peki o zaman şu soruyu sormak gerekir ; “ ilköğretim kurumlarında öğretmenlere mevzuata göre boş gününde nöbet verileceğini savunan müdürler hangi ülkenin mevzuatına bakıp da bu görüşü savunmaktadır” .

 

  Aslına bakarsanız zannediyorum ki bu görüşü savunan müdürler ya mevzuatı açıp da okuma zahmetinde bulunmuyor yada bilerek lise öğretmenlerini ilgilendiren ortaöğretimleri yönetmeliğinin nöbet ile ilgili hükümlerini çarpıtarak öğretmenlerin bilgisiz olduğunu düşünerek öğretmenlere nöbet dağıtırken ortaya atmaktadır.Hatta bu iddiada bulunan bazı müdürler tehditvari şekilde öğretmenlere dayatarak nöbet görevini vermektedir.Ha bu arada nöbet iş ve işlemleri öğretmenler kurul toplantısında görüşülerek kararlaştırılır bunu da söylemeden geçemeyeceğim çünkü bir çok idareci bunu da es geçip kendi kafalarına göre nöbet görevlerini dağıtmaktadır.

   Öğretmenlerin Boş Gününe Nöbet Görev Verileceği Yönündeki mevzuat hükmü Lise Öğretmenlerini İlgilendiren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bulunmaktadır;

  Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları" başlığı altındaki  91. Madde 2. Fıkra a bendinde yazılı bulunan “Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.” Hüküm gereğince lise öğretmenlerine boş günlerinde nöbet görevi verilebilmektedir.

Görüleceği üzere ilkokul veya ortaokul öğretmenlerine derslerinin olmadığı veya az olduğu günlerde nöbet görevi verilemeyeceği aşikardır.Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarında hiçbir iş ve işlemde mevzuat dayanağı olmadan adım atılamayacağının altını çizerek şunu söylemek isterim , hiçbir mevzuat dayanağı olmayan “ boş güne nöbet görevi” uygulamasının uygulandığı okullarda bir an evvel yanlıştan dönülmesi gerekir aksi takdirde idareciler zan altında kalacaktır.

 

Saygılar ,

 

Sedat DEGER/  AES Hukuktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

https://twitter.com/sedatdeger09

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntıların takibi yapılır

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 10.02.2015 23:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MÜDÜR 2015-09-18 08:48:14

verilemez hükmü de yok çok bilmişler....

Misafir Avatar
serdar 2016-10-03 19:11:51 @MÜDÜR

"sedat deger" boş güne nöbet verilemez hükmü nerede var? :)

Beğenmedim! (0)
Avatar
ali 2015-09-18 14:10:39

müdür adam i̇se öğretmeni̇ni̇ memnun eder,öğretmen de müdürün i̇yi̇ ni̇yeti̇ne eli̇nden okul ve öğrenci̇leri̇ i̇çi̇n ne yapabi̇li̇yorsa yapması gereki̇r ki̇ okul ortamı ai̇le tadında olsun.

Avatar
Anlamak gerek 2015-09-18 00:49:26

"nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır." maddesinden ne anlıyorsunuz. dersinin olduğu gün nöbetçi olan ve gelmeyen öğretmene zaten derse girmemiş işlemi yapılır, bunun buraya yazılma amacı ne o zaman. bu madde açıkça verilebileceğini gösteriyor, müdür karalama üzerinden şov yapmanızı kınıyorum.

Misafir Avatar
anlamak gerek insallah müdür değilsinizdir 2015-09-18 14:06:27 @Anlamak gerek

nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır." maddesi nöbetini yapmayanların ek derslerinin kesileceğine işaret eder ki bu konu danıştaya taşındı ek ders kesilmemesi için.gerçekten biraz araştırıp yorum yapın ki sizi bilgili sansınlar ...

Beğenmedim! (2)
Avatar
Eğitimcı 2015-09-17 23:48:30

değerli yazar arkadaşım herşeyi bu şekilde yorumlarsak bu işlerin içinden çıkamayız bırakın biz kendi şimizi sizde kendi işinizi yapın yönetmeliklerde öyle bir durum yok ama senin söylediğini destekleyen bir durumda yok yani algı oluşturma durumları mı

Avatar
gönül sancak 2015-09-18 12:16:02

boş güne nöbet yazan tüm idareciler şerefsizdir.

Avatar
okuduğunu anlamayan yazar 2015-09-21 10:09:53

hacı sen ortaöğretim kuruları yönetmeliğine atıfta bulunuyosunda oradaki ifadeyi doğru düzgün anlamamışsın dersinin en az olduğu gün diyor dersinin olmadığı gün demiyor eğer senin dediğin gibi olsaydı dersinin olmadığı veya en az olduğu güne derdi hacıııı

Avatar
ahmet 2015-09-17 17:18:11

1. "verilemez" diye bir ibare olmadığından nöbet verilebilir. yazınızın başlığını düzgün yazınız. hukuktan da sorumlu g. başk. yrd. olmanız yanlış yönlendirme yapmanızı gerektirmez.
2. yönetmelikte liseyi ilgilendiren bölüm yoktur. tüm ortaöğretim kurumları buna tabidir. tekrar okuyayım derseniz tabi ki link verebilirim. buyrun : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130907-4.htm

Misafir Avatar
hukuk bilir misin 2015-09-17 22:00:34 @ahmet

demekki siz hukuk da bilmiyrsunuz yazılı olmayan hükmü nasıl uygulayacaksınız bir de idareci iseniz yazık öğretmenlere sizin gibi müdürler yüzünden okullar bu durumda

Beğenmedim! (3)
Avatar
ben 2015-09-18 10:56:12

"öğretmene dersinin olmadığı gün nöbet verilir" gibi bir madde yok tabii; ama bunu yanlışlayan bir madde de yok. müdürler, insanlıktan nasibini almamış zalim kişiler değildir. kolay kolay hiç kimse zaten boş güne nöbet yazmaz. birkaç istisna gösterebilirsiniz; ama her meslekte böyle insanlar vardır zaten. bir sendikanın hukuk işlerini üstlenen yazarın dayanaksız yazı yazması ne ilginç.

Misafir Avatar
böyle örnekler olmazsa yazmaz zaten 2015-09-18 14:03:47 @ben

isimlerini vererek ifşa etmesi insanlık onuruna aykırı olur zaten değil mi ?

Beğenmedim! (1)