25 Ocak 2017 Çarşamba 11:11
İhraç Edilenlerin Göreve İadesi Nasıl Olacak?

Bu Komisyon, OHAL kapsamında kamu görevinden çıkarılanların yeniden kamu görevine dönmesine karar verebilecek.

**Komisyona ne zaman başvurulabilecek? Komisyon tarafından başvuruların alınmaya başlanacağı tarih, 23 Ocak 2017 tarihinden itibaren altı ayı içinde Başbakanlık tarafından ilan edilecek. Komisyona başvurular valilikler aracılığıyla ya da en son görev yapılan (kamu görevinden çıkarıldığı) kuruma yapılabilecek. Başvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara başvurunun yapıldığı tarih olarak kabul edilecek. Valilikler ve ilgili kurumlar kendilerine yapılan başvuruları gecikmeksizin Komisyona iletecek. Komisyonun başvuru almaya başlayacağı tarihten önce yürürlüğe girmiş olan KHK’larla ilgili başvurular, başvuru alma tarihinden itibaren 60 gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüğe konulacak KHK’larla ilgili başvurular ise ilgili KHK’nın Resmi Gazetede yayımlanma tarihinden itibaren 60 gün içinde yapılacak. Başvurulara ve Komisyonun çalışmasına ilişkin usul ve esaslar, Komisyonun teklifi üzerine Başbakanlık tarafından belirlenecek ve ilan edilecek.

**Komisyon incelemeyi nasıl yapacak? Komisyona yapılan başvurular, aranan şartlara uygunluk bakımından ön incelemeye tabi tutulacak. Süresi içinde yapılmadığı, başvuru sahibinin konuyla ilgili hukuki menfaatinin bulunmadığı, kapsamda olmadığı veya diğer şekil şartlarını taşımadığı tespit edilen başvurular reddedilecek. Komisyon incelemelerini dosya üzerinden yapacak. Komisyon, inceleme sonucunda başvurunun reddine veya kabulüne karar verecek.

**Komisyon kararları nasıl uygulanacak? Kamu görevinden çıkarılanlara ilişkin başvurunun Komisyon tarafından kabul edilmesi durumunda, bu konudaki karar Devlet Personel Başkanlığına bildirilecek. Bu şekilde bildirilen personelin atama teklifleri; statüleri, unvanları ve yürüttükleri görevler itibarıyla başka kurumlarda görevlendirilmeleri mümkün olmayanlar hariç olmak üzere daha önce istihdam edildikleri kurumlar dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara Devlet Personel Başkanlığı tarafından ikamet ettikleri il dikkate alınarak 15 gün içinde yapılacak. Kamu görevine iade edilmesine karar verilenlerden, yöneticilik görevinde bulunmakta iken kamu görevinden çıkarılmış olanların atamalarında, yöneticilik görevinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanları dikkate alınacak. KHK’ile kamu görevinden çıkarılmış olanlar, iade KHK’sı olmaksızın Komisyon kararına istinaden kamu görevine dönebilecek.

**Komisyon kararlarına karşı dava nereye açılacak? Başvuru üzerine komisyon tarafından verilen kararlara karşı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde iptal davası açılabilecek. Komisyonun görev alanına giren konularda daha önce herhangi bir yargı merciine başvurmuş veya dava açmış olanlar da, komisyona başvuruda bulunabilecek. 

Anahtar Kelimeler:
IhraçİadeFetöKHK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.