banner374
29 Aralık 2013 Pazar 14:19
Memur, şikayet ederken nelere dikkat etmeli?

 Memuriyet bir statü hukuku olup tüm detayları yazılı düzenlemelerle belirlenmiştir.

Bir devlet memurunun nasıl şikayette bulunacağının da bir yönetmeliği bulunmaktadır. "Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik" adıyla uygulanan yönetmelik, Bakanlar Kurulunca 1982 yılında yürürlüğe konulmuştur.

Bu yönetmeliğe ilişkin detaylı açıklamayı 2004 yılında yapmıştık. Tıklayınız. Bugün ise bir kaç başlık altında süreler ve mercii konusunu yeniden ele alıyoruz.

ŞİKAYET NE DEMEKTİR?

Yönetmeliğin 3. maddesi şikayeti amir veya kurum tarafından uygulanan bir işlem olarak tanımlamıştır. Örneğin bir amirin memur hakkında uyguladığı işlemler bu kapsama girer. Yine il veya ilçe müdürlüğünün memurla ilgili işlemi bu kapsama girer. Ancak iki memur arasındaki ihtilaf bu kapsama girmez, "müracaat" kapsamına girer.

ŞİKAYET NEREYE YAPILMALI?

Amirin veya kurumun uyguladığı bir işlem için memur en yakın amirine (disiplin amiri olması şart değildir) başvurmalıdır. Bu şef de olabilir, şube müdürü de... Ancak şef şikayet ediliyor ise şef atlanarak direkt şube müdürüne yazılı olarak başvurulmalıdır.

KARAR VERME YETKİSİ

Karar verme yetkisi memurun disiplin amirindedir. Bu nedenle şikayet dilekçesini alan makam, dilekçeyi hemen karar vermeye yetkili olan disiplin amirine iletmelidir.

3 GÜN İÇİNDE GÖNDERMELİ

Şikayet dilekçesini alan ancak karar verme yetkisi olmayan makam 3 gün içinde şikayeti bir süt makama iletmelidir.

ŞİKAYETİ KARARA BAĞLAMA SÜRESİ

Şikayet, karar vermeye yetkili ilk disiplin amirine geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde sonuçlandırılmalı ve şikayet edene bilgi verilmelidir. Bu husus yönetmeliğin 8. maddesinde açık olarak düzenlenmiştir. Ancak adli veya idari tahkikata konu olacak bir durumda, 30 gün süre sınırı uygulanmamaktadır.

ŞİKAYET SONUCU, KİŞİYE VE DURUMA GÖRE ŞİKAYET EDİLENE BİLDİRİLİR

Yönetmeliğin 7. maddesine göre karar vermeye yetkili amirlerce incelenen ve karara bağlanan şikayetler, şikayet sahiplerine ve lüzum görülürse şikayet edilene yazı ile bildirilir.

ŞİKAYET SONUCUNA İTİRAZ

Şikayette bulunan ve şikayet edilen memurlar yetkili amirlerce verilen kararlara karşı bir defaya mahsus olmak üzere kararın kendilerine tebliğini izleyen 10 gün içinde bir üst mercie itiraz edebilirler.
İtirazların yapılmasında ve incelenip karara bağlanmasında şikayetler hakkında Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar geçerlidir.

ŞİKAYET DİLEKÇESİNDE SUÇLAYICI İFADELER YER ALMAMALIDIR

Şikayet dilekçesinde mümkün olduğunca ispatı yapılamayacak detaylara yer verilmemelidir. Suçlamalarda bulunulmamalıdır. konu en yakın haliyle anlatılıp durumun tetkiki istenilmelidir. Çoğu zaman bu kurala riayet edilmediği için, şikayet eden dilekçedeki hususları ispatlayamamakta, ayrıca kendisi soruşturmaya konu olabilmektedir.


ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Şikayet normal bir dilekçe ile  yapılamaz . Şikayet dilekçesinin şekli de yönetmelikle  belirlenmiştir . Şikayet dilekçesini görmek için tıklayınız.

Kaynak: www.memurlar.net

banner182
Son Güncelleme: 29.12.2013 14:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol