banner406
banner396
23 Haziran 2014 Pazartesi 19:38
Öğretmen Askerliğini Nasıl Erteletebilir?
 Birçok yeni göreve başlayan öğretmenin askerliği gelmiş oluyor çoğu zaman,yalnız nasıl erteleyeceğini tam olarak bilemeyebiliyor ve yöneticilerden de tam olarak bilemediği oluyor.Aşağıda aday öğretmenin nasıl askerliğini erteleyebileceğini anlatamaya çalıştım ve bu birkaç yoldan size uygun olanını askerliğinizi ertelemek için kullanabilirsiniz.

Soru: Öncelikle merhabalar... Şu an aday öğretmenim ve üniversite bitince askerliğimi 2 yıl tecil etmiştim. Bu yılın kasım ayında tecilim bitecek. Askerliğimi bir yıl daha tecil ederek 2015e bırakmam mümkün mü lütfen yardımcı olun?

Cevap : 
Aday öğretmenler askerliğini yapmamış ise, adaylık süresi olan bir yıl için askerliğini erteletme hakkı bulunmaktadır. Bu işlem göreve başladıktan en geç 2 ay içinde yapılır.Bu yapılmadığı takdirde adaylık eğitimi kesintiye uğramaktadır. Bu durumda aday öğretmenler mağdur olmaktadır.

ASKERLİK YÜKÜMLÜSÜ ADAY ÖĞRETMEN;

1- Yazılı Müracaat Formu (EK-1) nu doldurur. ve 2 ,3 ve 4.maddede belirtilen belgeleri ekler ve okul / kurum müdürüne verir.

2- Nüfus Cüzdanı (T.C.Kimlik Nolu) fotokopisi ( 2 adet)

3- Yüksek Öğrenim Belgesi (Diploma,Geçici Mezuniyet Belgesi , çıkma vb.) (2 adet)

4- Askerlik Durum Belgesi

(Yerli Askerlik Şubesinden verilir) fotokopisi (2 örnek)

OKUL / KURUM MÜDÜRÜ İSE ;

5- Nüfus Cüzdanı bilgilerine göre EK-A belgeyi doldurur (2 Örnek)

6- Bütün belgeleri (2,3,4.sıradaki) Aslı Gibidir şeklinde onaylar ( Onayda Tarih-İmza-Unvan-Ad Soyad ve Mühür mutlaka yer alır)

7- Üst yazı hazırlar ( 2 adet)

8- İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne ekleriyle birlikte gönderir.(Merkezdeki okullar İl Millî Eğitim Müdürlüğüne gönderir. )

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İSE;

9-İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü ise yeni bir üst yazı ile ekleriyle birlikte gereği için İl Millî Eğitim Müdürlüğüne sunar.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İSE ;

Bir üst yazı ile belgeleri öğretmenin branşına göre ilgili genel müdürlüğe sunar. Bakanlık onayı geldiğinde ilçe kanalı ile ilgili okula gönderir. İlgili okul/kurum müdürü de öğretmene onayı tebliğ eder

ADAY OLMAYAN ÖĞRETMENLERİN ASKERLİK ERTELETME  İŞLEMLERİ(YAZ DÖNEMİNE ERTELEME)

Bakanlığın Personel Genel Müdürlüğünün 06.10.2005 tarih ve 61197 sayılı emirleri gereğince bundan böyle öğretmenlerden Aralık ve Nisan celbine tabi olanların Ağustos celbine ertelenmesi uygun görülmüştür. Ancak askerliğin Ağustos dönemine ertelenebilmesi için EK-A belgesinin tanzim edilerek yerli askerlik şubesine verilmesi gerekmektedir.(bu uygulama eğitim-öğretim in aksamaması için yapılıyor)Yani aralık ve nisan celp dönemine tabi iseniz ağustos ayına erteleme hakkına sahipsiniz ve ağustos ayında da askeri öğretmenliğe başvuruda bulunabiliyorsunuz.

NOT:

1. Askerlik yükümlülüğü bulunan öğretmenler adına, Öğretmen Bildirim Çizelgesi Ek-A belgesi İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenerek yerli askerlik şubelerine sevke tâbi oldukları celp döneminden en az iki ay önce bildirilecek ancak, bu yükümlülüğü yerine getirmeden branşı değiştirilen, öğretmenlikten istifa eden veya başka kuruma geçenlerin durumları nüfusa kayıtlı oldukları askerlik şubesine en kısa süre içerisinde bildirilecektir.

2. Öğretmen Bildirim Çizelgesi Ek-A eksiksiz doldurulur. Eksik doldurulan belgeler, bilgilerin tamamlatılması için askerlik şubelerince yükümlüye veya İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne iade edilir.

3. Özel okul, yüksek okul ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan diğer okullarda görev yapan öğretmen ve öğretim görevlileri için bu form doldurulmayacaktır.


Yeni atanan Öğretmen askerliği de yaklaşmışsa ve erteletmek istiyorsa ;Atandığına dair belgeyi askerlik şubesine gidip 1 celp dönemi erteletme hakkına sahip.Bu uygulamada atanmasına rağmen bir kaç ay içinde göreve başlayacak olan öğretmenler için de çok önemlidir çünkü işe başlayamadığı süre içinde askerleğini ertelemek istediğinde erteletemiyordu ama geçen seneden beri bu şekilde bir hakları var.Sedat DEGER

 eğitimci yazarı

https://twitter.com/sedatdeger09
Mebpersonel.Com   

Bu  /yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık   yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın   takip yapılır.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 23.06.2014 19:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
onur öğretmen 2014-07-22 20:51:32

teşekkürler gerçekten çok faydalı bir bilgi..umarım uygulama esnasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayız.

Avatar
habib 2015-05-13 19:07:41

aday öğretmenler ek a ile 1 defa tecil yapar 2. tecili mil eğ. müd. alacakları ek 4 belgesinin doldurulup müdürlüğün bakanlıkın ilgili biriminin onayını almasıyla olur

Avatar
Adem 2015-09-02 00:57:28

Eylül 15 atamasında atamam gerçekleşecek fakat ben askerliğimi tecil ettirmedim. Bildiğim kadarıyla 2 sene tecilli olma hakkımız var. Bizden askerlik durum belgesini ne zamana kadar belirtmemiz isteniyor? Atanmaya engel olurmu? Acil cevap lütfen.

Avatar
Ali 2014-02-07 17:22:41

tezkere tarihinden itibaren en geç kaç gün içinde göreve başlama hakkım var bilgi verirseniz sevinirim. (meb de öğretmenim)

Avatar
kemal 2014-04-18 19:55:37

2013 eylül ayında atandım tecilim 2014 kasımda bitmektedir.askerliğimi 1 sene daha tecil edip 2015 agustos atamasına kalabilir miyim.yoksa 2014 agustosta asker öğretmenliğe başvurmam mı gerekir?

Avatar
mağdur 2014-06-23 20:00:44

helal olsun gerçekten takdir ettim bu haberden dolayı.bu konuda kimse bilgi vermediği için mağdur oluyoduk.meb personel farkı

Avatar
mağdur 2014-06-23 20:00:52

helal olsun gerçekten takdir ettim bu haberden dolayı.bu konuda kimse bilgi vermediği için mağdur oluyoduk.meb personel farkı

Avatar
mağdur 2014-06-23 20:01:37

helal olsun gerçekten takdir ettim bu haberden dolayı.bu konuda kimse bilgi vermediği için mağdur oluyoduk.meb personel farkı