banner406
banner396
16 Şubat 2016 Salı 22:14
Öğretmenlerin Ek Göstergeleri 3600 Olmalıdır

Ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini, özellikle de emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar olacağını doğrudan etkilemektedir. Düşük ek gösterge, özellikle emekli maaşlarında yüzlerce lirayı bulan hak kaybına neden olmaktadır. Mevcut durumda öğretmenlere uygulanan ek gösterge 3000’dir.

 

Eğitim-öğretim sürecinin başarılı olmasını sağlayacak olanların öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları olduğu ve öğretmenlerin hak ettikleri değeri maddi ve manevi yönden alamadıkları üzerinde duran Aktif Eğitimciler Sendikası öğretmenlerin ek gösterge oranlarının 3600’e yükseltilmesi için eylem planı oluşturdu. Sendikadan yapılan açıklamada öğretmenlerin hem aldıkları eğitim gereği olarak hem de icra ettikleri kariyer mesleği olarak 3600 göstergeyi hak ettikleri, öğretmenle aynı süre eğitim almış, birbirine yakın şartlarda görev yapan diğer meslek gruplarındaki kamu çalışanlarında ek göstergenin 3600 olarak uygulandığı belirtildi.

 

 Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, öğretmenlerin ve birinci derece kadrolarda çalışanlarının mesleki motivasyonları, toplumdaki saygınlık ve mesleki verimliliklerinin arttırılması için özlük haklarında iyileştirilme yapılması gerektiğini belirtti. Emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde artış sağlayacak olan ve öğretmenler ile birinci derece kademe memurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi gerektiğini belirten Bahçe, “Düşük ek gösterge özellikle emeklilikte öğretmenlerin elini kolunu bağladığından, hizmet yılını doldurmuş birçok öğretmen emekli olmak istememektedir. Ek gösterge 3600’e çıkartıldığında öğretmenlerin büyük bir kısmı emekli olabilecek, böylece daha makul emekli maaşı sayesinde daha müreffeh bir hayat yaşayacaklardır. Aynı zamanda, atama bekleyen genç öğretmenlerin önü açılmış, eğitim kadrosu tazelenmiş olacaktır.” Dedi.

 

Öğretmeni mutlu olmayan bir milletin sağlıklı gelişmesinin ve üretmesinin mümkün olamayacağını belirten Bahçe, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

 

“Küreselleşen dünyada insan ve insan ilişkileri başarıyı doğrudan etkilerken teknolojik gelişmelerle birlikte eğitim anlayışı ve öğretmenin sorumlulukları da artmaktadır. Bir kamu görevi gören öğretmenlerin çağa ayak uydurma, yeni nesillere gereğince rol model olabilmesi için her geçen gün kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bütün bunları yerine getirebilmesi için gerekli ihtiyaçları da günümüz şartlarında zamana bağlı olarak artmaktadır. Gelecek nesilleri yetiştirme vazifesini üstlenmiş, mesleki itibara her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan bir kariyer mesleğini icra eden öğretmenlerin ek göstergelerinin ve aldıkları ek ders ücretlerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Hep beraber eğitim kalitesini yükseltmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu artırmak, hak ettiği itibarını geri vermek, insanca yaşama hakkına ve hayat standardına ulaştırmak istiyorsak, maddi manevi sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu sorunların başında yer alan ekonomik problemlerin çözümü için de öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkartılmalıdır.”  

 

Aktif Eğitimciler Sendikasının Ek Gösterge İle İlgili Önerisi:

 

14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin “IV- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” bölümünün (b) bendinin aşağıdaki gibi değiştirilmelidir.


AKTİF EĞİTİM-SEN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mdr 2016-02-16 22:26:48

artık dilimizde tüy bitti ... neden yetkili sendikamız bunu hiç dile getirmez anlamıyoruz... ille sendikamımızı mı değiştirelim bunu mu istiyorlar... aktif egitim-sen e teşekkurlerr

Avatar
davut 2016-02-18 23:59:58

Neden yetkili sendikamız bunu hiç dile getirmez anlayamıyoruz..

Avatar
Yılmaz 2016-02-20 00:16:33

EVVVEEEETTTT

Avatar
Ali Rıza 2016-02-24 18:11:51

Yetkili sendikayı kınıyorum.Yorganı başına çekiyor..! 3600 ek gösterge öğretmenlerin hakkı....binlerce emekli olacak öğretmen bu müjdeyi bekliyor.Gençlerin önü açılsın, atanamayan öğretmen kalmasın.Daha ne bekliyorsunuz...! hadi artık...