banner374
22 Nisan 2016 Cuma 21:56
Öğretmenlerin Sınav Ücretleri Konusu Bakanlarla Görüşüldü
 Toplu sözleşmede imza altına alınan maddeyle sınav görev ücretleri konusundaki adaletsizliğin ortadan kaldırıldığını hatırlatan Ali Yalçın, “Açık öğretim lisesi/ortaokulu sınavları ve bilim sanat merkezleri öğrenci seçme sınavlarında görev alan eğitim çalışanlarına, toplu sözleşme hükmüne göre yatması gereken sınav ücretleri 4,5 ay sonra hem de eksik ödeme yapılarak sorun farklı bir boyuta geldi. Aylar sonra,  döner sermayede kaynak olmadığı gerekçesiyle cüzi bir rakam ödenerek; kurye, hizmetli, şoför, şef, yürütme komisyonu, salon başkanı, gözetmen dâhil tüm eğitim çalışanlarının hakkı teslim edilmedi, bu durum bir an önce çözülmeli” dedi.


Eğitim çalışanlarının alın teri kuruduktan sonra üstelikte eksik ödeme yapılarak ortaya çıkan problemin çözümü için gerekli adımların ivedilikle atılması gerektiğini belirten Yalçın, “Toplu sözleşmede kangren haline gelmiş sorunu çözmüştük. Yatan eksik ücretler sorunun devam ettiğini ve ücret artışı beklerken üstüne üstlük geç ödemenin yanında bir de ücretlerin düşüşüyle karşılaştık. Toplu sözleşmede atılan imzanın gereği yerine getirilerek, eğitim çalışanlarında şok etkisi yaratan yanlış uygulamadan bir an önce dönülmeli” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “İfade ettiğiniz boyutuyla sorunu en kısa sürede tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

Görüşmelerde, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla da yer aldı.

www.mebpersonel.com

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Maşallahhh 8 ay önce

alın size kazanım.

Avatar
Hakli 8 ay önce

Yahu eksik ödemeden bahsediyorsunuz. Boz daha ödeme görmedik en azından bir kısmı ödenmiş. Ebs unutuluyor resmen. Verilen sözlerin verilmek söz verilmek için verildiğini gösteren bir hükümet resitali.

Avatar
ibrahim fidan 8 ay önce

Ya hala eksik eksik ödemeden kzanımdan bahsediyor.Terbiyem ve yönetici müsade edecek sana en iyi ödeme ve kazanımı gösteririm.Ne ödemesi salon başkanı olorak görev yaptığım sınavlarda 29,93 tl gibi bir rakam gözüküyor.Dalga mı geçiyorsunuz insanlarla?Henüz o para da hesaplara yatmadı.Devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan işler.Sorumlular bulunup kellesi vurula!

Avatar
ezgi 8 ay önce

gözden geçirme süreci daha yeni başlayacak, bekle öğretmenim bekle...

Avatar
yaaa 8 ay önce

bunlar boş şeyler ek gösterge ne oldu