banner406
banner396
30 Kasım 2014 Pazar 23:28
Şanlıurfa Aday Öğretmenleri Unuttu Mu?
 Şubat 2014 tarihinde yapılan atama ile Şanlıurfa’da göreve başlayan öğretmenlere sadece  temel eğitimin verildiği fakat hala hazırlayıcı eğitimin aday öğretmenlere verilmediği  yönünde itirazlar geliyor.

  Bilindiği üzere 06 şubat 2014 tarihinde yapılan 9.470 öğretmenin ataması yapılmış ve 10 Şubat 2014 tarihinden sonra aday öğretmenler kurumlarında görevlerinde başlamışlardı.Devlet memurları kanununa göre atananlar memur adayı olarak atanırlar.Memurların adaylık süreleri ise 657 sayılı kanun 54. Maddeye göre “Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” Şeklindedir.Yani aday öğretmenin asil öğretmenliğe geçmesi, minimum 1 yıl süreli olarak kurumunda çalışması gerekir.Ayrıca aday memurlarının bu süre içinde alması gereken eğitimleri vardır ve bu eğitimler de yine 657 sayılı DMK’nın 55. Maddesinde “Aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahara sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulmaları ve Devlet memuru olarak atanabilmeleri için başarılı olmaları şarttır. Temel eğitim ile hazırlayıcı eğitim aynı kurumda yapılır.” Olarak hükme bağlanmıştır.Görüleceği üzere,öğretmenler de aday memur(öğretmen) sıfatında olduğu için Temel eğitim,Hazırlayıcı eğitim,ve staj eğitimine( uygulayıcı eğitim) tabi tutulmaktadır.Bu eğitimler sırası ile temel eğitim ve hazırlayıcı eğitim ,uygulamalı eğitim şeklinde  milli eğitim müdürlüklerince planlanmaktadır.Bu eğitimlerin hepsinin verilme süresi ise 54. Maddenin işaret ettiği gibi aday memurun atandıktan sonraki ilk bir yıldır çünkü devlet 1 yıldan daha az olamaz diyerek memurlara 1 yıl içinde asil memurluğa geçebilme hakkını vermiştir.Bazı idareler 2 yıla kadar aday kalabilir şeklinde bu hükmü yorumlasa da asıl olan 1 yıl içinde tüm eğitimlerin verilmesidir.İdare planını 1 yıl içinde aday memurları yetiştirmeye dönük olarak planlar ama aday memurlar bu eğimlerin herhangi birinde başarısız olursa işte o zaman kişiye en fazla 2 yıl süre ile adam memuru olarak kalma ve eğitimleri başarı ile tamamlama şartları ile beraber hakkı getirilmiştir.Ayrıca böyle bir hüküm varken idarelerin 1 yıl içinde adaylık eğitimini vermeyişlerinin de bir sebebi olmalı,bu sebeplerde yine mevzuata uygun olmalıdır.

 

   Şanlıurfa’nın özellikle Siverek ilçesinde ise temel eğitimi alan öğretmenlere şubat ayına az bir süre kalmasına rağmen hazırlayıcı eğitimin verilmemesi aday öğretmenleri tedirgin etmektedir.İşin içine bir adaylık eğitimlerinin 1 yıl içinde bitirilmesi girince verilmeyen eğitimlerin ne zaman verileceği akıllara soru işareti olarak geliyor o yüzden.Öğretmenlerin mağdur olmaması için adaylık eğitimlerinin süreleri ve tarihlerinin duyurulması yerinde olacaktır.

 

Bana gelen maillerden bir tanesi belki de olayı özetliyor ve tedirginliklerinin nedenini ortaya koyuyor;

 

Sedat bey merhabalar;

Adım ………………. K………….. il ………………… öğretmen olarak 7 yıldır görev yapmaktayım.Eşim Şubat 2014 de Şanlıurfa Siverek ilçesinde  bir okula m……. öğretmeni olarak atandı. Üstelik 1,5 yıldır evliyiz. Şubat 2014 te Şanlıurfa iline yaklaşık 1241 öğretmen atandı. Bu rakamın yaklaşık 250 tanesi siverek ilçesine yapılmıştır.Bu rakamın  %10’u evli ve kimileri çocuklu. Bu öğretmenler eşlerinden ve evlerinden uzaktalar. Bu durumdan aile bütünlüğümüz ve çocuklarımız zarar görmekte aynı zamanda eşlerimiz ile sıkıntı yaşamaktayız.Bizler formalite evlilikler yapmadık.Gerçekten evlendikten sonra atanan öğretmenleriz.

 

2015 yılı Şubat içinde Özür grubundan dolayı eş durumu ve sağlık özrü durumlarından öğretmenler tayin isteyebilecekler.Yani 250-300 Öğretmenin yaklaşık 20-25 kişisi 1 sene sonrasına hak edip yasal olarak tayin isteyebilecekler.

 

Aday öğretmenler sırasıyla Temel eğitim,hazırlayıcı eğitim ve uygulamalı eğitim almaları gerekiyor. Şanlıurfa ilinde Şubat 2014 tarihinde atanan aday öğretmenlere şu ana kadar sadece temel eğitim verilmiş durumda.Hazırlayıcı eğitimin ocak ayında verileceği konusunda duyum aldık.Eğer ocak ayında hazırlayıcı eğitim verilecek olursa bu öğretmenler tayin isteyemeyecekler.

 

Bu arada Şubat 2014 de başka il ve ilçelere (Diyarbakır ,van vb) atanan öğretmenler eğitimleri aldılar ama sadece Şanlıurfa ilinde böyle bir durum söz konusu. Yapılan bu uygulama ayrımcılığın göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

 

Sonuç olarak Şanlıurfa ilinde aday öğretmenler için Hazırlayıcı eğitimin Kasım ve aralık aylarında verilmesini ve tayin isteyeceklerin mağdur edilmemesi hususunda ne düşünüyorsunuz nasıl olur? ne yapmamız gerekir?yardımlarınızı talep ediyoruz. İlgi ve desteklerinizi bekliyoruz.

 

 

Sedat DEGER /Eğitimci Yazar

ttps://twitter.com/sedatdeger09

 

Mebpersonel.Com   

Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık yapılan alıntılar için  takip yapılır ve yasal işlem süreci başlatılır

 

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 29.10.2014 19:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ss 2014-10-29 19:48:32

çok haklısın kardeşim bende şubatta atandım sanki şanlıurfa ülkeden ayrı bi yerde diğer illerin hepsinde yapıldı burada yok şubatt tatilinde yapacaklar

Avatar
matematikçi 2014-10-29 21:03:30

evet böyle bir sorunla karşı karşıyayız. bu sorun tüm urfa genelindedir. ne yaptıysak bir türlü bir sonuç elde edemiyoruz. bu 2. seminerin şubat tatilinin 2. haftası vermeyi düşünüyorlar. il milli eğitim müdürü ile görüştük kesinlikle vazgeçmiyor. 147 yi aradık, sendikalarla görüştük, milletvekilleriyle görüştük ama yinede bir sonuç yok. yapacak daha ne kaldı bilmiyorum.

Avatar
ZB 2014-10-29 21:20:28

arkadaşlar bu durum şanliurfaya özgü bi̇r durum deği̇l.eğer böyle yapilacaksa da mevzuatta yeri̇ olmasi gereki̇r.onun i̇çi̇n burada bi̇r hak gasbi sözkonusu olduğunu düşünüyorum.ve si̇zleri̇ bu noktada daha duyarli olup hakkimizi aramay davet edi̇yorum.sedat beyi̇n hassasi̇yeti̇nden dolayi da teşekkür ederi̇m.

Avatar
Ahmed 2014-10-29 21:30:29

amaçları ne acaba urfa milli eğitimi neyin kafasını yaşıyor ya da neyin peşinde benim de eşim urfa da çalışıyor. güya aile bütünlüğü sağlanacak hani aile bütünlüğü bu kadar haksızlık hiç bir yerde yok

Avatar
kayıp 2014-10-29 21:45:09

şanlıurfada gitmemizi mi engelliycekler ne yapmaya çalılıyorlar bu kadar öğretmene yazık değil mi...

Avatar
ali gökkaya 2014-10-29 22:46:28

sedat bey urfadaki bu gereksiz atmama gecikmesi nedeniyle bir cok öğretmen madur olacaktır. ben antakyada calışıyorum eşim urfada şubatta tayin isteriz diyorduk ancak milli eğtim müdürü akıldanesinin keyfi uygulaması nedniyle 6 ay daha ayrı kalacağız zaten bu aklı bu müdüre başkası vermiştir muhtemelen bir üst makam öğretmen eğitimlerini vermeyin fazlan 6 ay daha elimizde öğretmen kalsın diye böyle bir uygulama yaptıklarını düşünüyorum bu uygulama adece urfada var

Avatar
Zeynep 2014-10-29 22:55:58

aynı mağduriyeti urfa ceylanpınarda da yaşıyoruz.

Avatar
ibo 2014-10-30 07:49:03

şanlıurfada hala kırtasiye yardımını alamayan okul öğretmenleri var.duyurursanız sevinirz!!!!!!!!!!!!