banner374
14 Mayıs 2015 Perşembe 08:55
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPANLARIN EK ÖDEMESİ ARTIYOR MU?
 Kamu görevlilerinden aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunanlar arasındaki ücret dengesini sağlamak amacıyla çıkarılan ek ödeme düzenlemesi, kapsamdaki personelin maaş hesabında 15.01.2012 tarihinden itibaren aylık ücretin bir unsuru şeklinde yer almaktadır.

Ek ödemeye ilişkin olarak 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan hükümler, bu ödemeye ilişkin oranları memurların;

-Kadrolarının ek göstergesine,

-Kadro/görev unvanlarına,

-Aylık derecelerine,

-Hizmet sınıflarına

göre farklı belirlemiştir.

Ek ödeme bakımından eğitimin önemi

Devlet memurlarına yapılacak ek ödemenin oranının belirlenmesinde kullanılan ölçütler arasında eğitim yer almamaktadır.

Öte yandan, bazı görevlere atanabilmek ve bazı derecelere yükselebilmek eğitim düzeyine bağlı olduğundan, eködemelerin eğitimden tamamen bağımsız olduğunu da söyleyemeyiz.

Ancak, lisans mezunu Devlet memurlarının yüksek lisans veya doktora yapması, haklarında uygulanan ek ödemenin miktarında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır.

Ek ödeme nasıl hesaplanıyor?

Ek ödeme miktarı; en yüksek Devlet memuru brüt aylığının(ek gösterge dahil), ilgili Devlet memuru hakkında (kadrosu, görevi, hizmet sınıfı, aylık derecesi, ek göstergesi gibi unsurlara göre belirlenmiş) uygulanacak oranı esas alınarak belirlenir. Bu ödemeden sadece Damga Vergisi kesilir.

2015 yılının ilk 6 ayı için geçerli olan belirlemelere göre, En Yüksek Devlet Memuru Aylığı (brüt) 753,43 TL’dir. (Damga Vergisi kesildiğinde 747,71 TL)
banner182
Son Güncelleme: 14.05.2015 08:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol