18 Mart 2016 Cuma 00:49
Yüksek lisans yapana yetiştirme kursu ek dersleri artırımlı mı ödenir?
İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yazısı üzerine, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlerin ek dersleri için 28/10/2015 tarih ve l1033602 sayılı yazısı ile 15 maddelik bir açıklama yaptı.

Bu açıklamanın 11 .maddesindeki; "11- Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ek ders görevi verilen yüksek lisans yapmış bir öğretmene ek ders ücreti hem %100 hem de %5 fazlasıyla ödenir mi?

Ek ders ücretinin hem %100 hem de %5 fazlasıyla ödenmesi halinde,

- Ek ders ücretinin %100 fazlası hesaplandıktan sonra çıkan ek ders ücretinin %5'i hesaplanıp bir önceki ek ders ücretine eklenir,

- Ek ders ücretinin %100 fazlası ve %5 fazlası ayrı ayrı hesaplandıktan sonra toplanarak arttırımsız ek ders ücretine eklenir,

seçeneklerinden hangisine göre işlem yapılır?

Ek ders ücretine ilişkin artırımlı ödeme, 657 sayılı Kanunun yukarıda belirtilen 176'ncı maddesinde belirlenen asıl göstergeler (gündüz öğretimi için: 140, bunun dışında kalan süreler için: 150) üzerinden hesaplanmak durumundadır. Bu nedenle, gerek yüksek lisans yapmış olanlar bakımından gerekse yetiştirme kursu bağlamında yapılan artırımlı ödemelerin söz konusu göstergeler dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenmesi ve ödemenin asıl ek ders ücreti tutarı ile artırımlı tutarların toplamı üzerinden yapılması uygun olacaktır. Bir başka ifadeyle ödemenin, asıl ek ders ücreti tutarı ile % 105 artırımlı tutarın toplamı üzerinden yapılması gerekmektedir. hükümlerine göre yetiştirme kurslarında görevli öğretmenlere yüksek lisans ve doktora yapmış olmaları şartıyla ek dersleri sırasıyla %5 ve %15 artırımlı olarak ödenecektir.

Ahmet KANDEMİR

Kaynak: www.memurlar.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kürşad 1 yıl önce

Değerli hocam okul idaresi yüksek lisans yapsa da yetiştirme kursunda görev alan öğretmene %5 oranında zamlı ödeme yapılacak butonun olmadığını söylüyor nasıl yardımcı olabilirsiniz