banner406
banner396
20 Aralık 2013 Cuma 16:47
Zorunlu hizmet Muafiyeti İstiyorlar
Merhabalar…
Bizler yıllarca farklı kurumlarda çalıştıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına Kurumlar Arası ilk atama yoluyla geçen öğretmenleriz. Sayımız Türkiye çapında yaklaşık 2000 civarı. Bu sayının yaklaşık 800’ü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni. Emniyet Müdürlüğünden tutun da Tapu Müdürlüğüne kadar hemen her kurumdan, farklı farklı öğretmenlik branşlarına geçen arkadaşlarımız var.
Bizim problemimiz şudur:
 Biz farklı kurumlarda çalışırken 06/05/2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile, bu tarihten önce göreve başlayan öğretmenlerin zorunlu hizmetlerini affetti. Bizler bu tarihte öğretmen olmadığımız için bu muafiyetten faydalanamadık. O tarihte belki öğretmen değildik, ama biz de devletin farklı kademelerinde görev yapan birer memurduk.
Çözüm ne olabilir?
06/05/2010 yılında yayınlanan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Madde 32’deki “Zorunlu çalışma süresinden sayılmayacak süreler” maddesinin “d” bendinde Bakanlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile diğer personel kanunları kapsamında geçirilen hizmet süreleri” maddesi değiştirilebilir. Kaldı ki bu eğitim öğretim yılı başında Sözleşmeliden KPSS ile kadroya geçen öğretmen arkadaşlarımızın zorunlu hizmetleri 19/06/2013 tarihli “Sözleşmeli Öğretmenler” konulu bir yazı ile “Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında 06/05/2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlardan KPSS puanı ile öğretmenliğe atananların zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmalarına ilişkin onay ekte gönderilmiştir.” denilerek bir üst yazı ile affedildi. Bizim mağduriyetimiz de bir üst yazı ile Madde 32’nin d bendi yürürlükten kaldırılarak yapılabilir.
Neden mağduruz?
Bunun birkaç sebebi var.
1- Öğretmenliğe başlarken daha önceki kurumda yaptığımız görev süreleri memurluktan sayıldı. Milli Eğitimce Zorunlu hizmet bölgesi sayılan yerlerde yaptığımız görevlere puan verilirken Zorunlu hizmet puanı verildi. Ama eski kurumumuzda yaptığımız zorunlu hizmetler Milli Eğitimce Zorunlu hizmetten sayılmadı.
2- Yukarıdaki maddede de söylediğim gibi eski kurumumuzda Milli Eğitimce zorunlu hizmet bölgesi sayılan yerlerde yıllarca görev yapan birçok arkadaşımız var. Ama Milli Eğitim Bakanlığımız bu görevi zorunlu hizmetten saymadığından tekrar zorunlu hizmet yapmak zorunda bırakılacağız.
3- 28 Şubat Sürecinden sonra kurulan hükümet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni alımını 25-50 kadro gibi komik rakamlara indirdi. İlahiyat mezunları adeta irticanın odağı gibi lanse edilmeye başlandı.  O dönemde binlerce İlahiyat mezunu öğretmenliğe başlayamadı. Kendilerini devletin farklı kademelerine atmaya başladılar. Öğretmenlik eğitimi almış olan birçok Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere farklı kurumlarda çalışır oldular. 28 Şubat mağdurlarının haklarını gözettiğini çok iyi bildiğimiz hükümetimiz, bir anlamda  28 Şubat mağduru olan biz Kurumlar Arası Atanan Zorunlu Hizmet Mağdurlarının da sorununa bir çözüm getirecektir.
 
Başta da söylediğim gibi Türkiye’de bu durumda olan 2000’e yakın öğretmen arkadaşımız var. Bu sayının en az 800’ü Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni. Biz bu 2000 arkadaşımızı bir çatı altında toplayıp facebookta bir grup oluşturduk. Sözcü olarak da acizane bizi seçtiler. Bu arkadaşlarımızın problemlerini görüşmek için sizden bir randevu talep ediyoruz..
Bu adaletsiz durumun düzeleceğine olan umudumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Bu konuda sizlerden destek ve çözüm talep ediyoruz. 

kurumlararasi atanan zorunlu hizmet magdurlari facebook grubu  


Sedat DEGER
Mebpersonel.Com özel haber
Bu haber/yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için uyarı yapılmaksızın yasal takip yapılır.

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 20.12.2013 16:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
levent TOKSOY 2013-12-20 18:07:21

2010 tarihinde genel af gelmişti. eğer bu tarihten önce göreve başlayıp daha sonra da meb'e geçen öğretmenler için böyle bir çözüm yolu rahatlıkla oluşturulabilir. bu şekilde iki defa zorunlu hizmete gitmiş gibi olacaklar. editör iyi bir konu seçmiş :)

Avatar
mehmet küçüktaş 2013-12-20 18:51:16

sonuna kadar destekliyorum... buradan yetkililere duyurulur.

Avatar
mehmet 2013-12-20 19:07:17

bu mağduriyet bir an önce giderilmelidir . bu insanlar öğretmen olmadan öncede kamuda hizmet vermekteydiler

Avatar
mağdur 2013-12-20 19:13:52

bu bir haksızlık ve eşitsizliktir. ilgili kanunun yürürlüğe girdiği tarihte asil devlet memuru olmayan sözleşmeliler bile muaf tutuldu zorunlu hizmetten. haklı davamızda hakkımızı istiyoruz.

Avatar
mağdur 2013-12-20 19:15:08

evet öğretmenliğe geçmeden önce bayburt'ta bir köyde 2,5 yıl görev yaptım doğuysa doğu zorunlu hizmetse zorunlu hizmet yerinde şimdide öğretmen olarak 3 yıldır doğu hizmeti yapıyorum bu mağduriyete bi son verin

Avatar
DELİCE 2013-12-20 19:40:13

bu mağduri̇yet bi̇r an önce gi̇deri̇lmeli̇di̇r.mutlaka ama mutlaka..

Avatar
The imam 2013-12-20 19:44:04

3 sene dağ köyünde yaptığım imamlık görevinin sayılmaması haksızlıktır.

Avatar
yaşar bey 2013-12-20 22:02:07

sonuna kadar destekliyorum.. 2010 da bizler devletin memuru idik. site yönetimi sesimizi duyurmaya devam edin lütfen..saygılar