banner406
banner396
 Geçen sene eski bakanımız yoğun tepkiler üzerine 29 haziran'da ısrarcı olduğu hatadan geri adım atarak özür durmu atamalarında atamaya esas olark 30 eylül tarihinin alınacağını söylemişti.Öncelikle Ömer DİNÇER'in verdiği demece bir göz atalım.

Ömer DİNÇER'in 29 haziran 2012 tarihindeki verdiği demeç
''Daha önceden Milli Eğitim  Bakanlığı öğretmenlerini daha erken alabiliyordu.Ağustos ayının başında veya Temmuz ayında öğretmen alabiliyordu. Dolayısıyla kıdem yılı hesaplanırken veya stajyerliğin kalkıp da memur olma şartıyla ilgili düzenlemeler hesaplanırken 30 Ağustos limit olarak belirlenmişti. Yönetmeliklerimizde de böyle durum. Ancak şimdi biz öğretmenlerimizi Ağustos  ayı sonuna doğru aldığımız için büyük bir ihtimalle yönetmelikte bir değişiklik yapacağız ve bunu 30 Eylül'e çekeceğiz. Yine atamayı Ağustos ayında yapacağız ama kıdem süresi, yıl tamamlamasıyla ilgili hesaplamada limit olarak 30 Eylül'ü belirleyeceğiz. Çok büyük bir ihtimalle bir mağduriyetin doğmayacağını düşünüyoruz.''

  Yukarıdaki demece de baktığımızda Sayın DİNÇER olası bir mağduriyeti her ne kadar gelen yoğun tepkiler üzerine de olsa kabulleniyordu.Sonuç olarak ta Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde atamaya esas olarak 30 eylül ibaresinin ekleneceğini söylüyordu.2012 yaz özür durumu atamalarında da klavuzda 30 eylül ibaresi eklenmişti fakat yönetmelikte Ömer bey'in söylediği gibi bir değişikliğe gidilmemişti.(klavuzdaki değişiklik sadece o atamayı etkiler ,yönetmelikler ise klavuzlara yön gösterir)

  Öğretmenler artık ağustos sonu gibi alınıp eylül ayında ancak göreve başlatılabiliyor.Geçen sene de ilk atananlar en erken 11 Eylülde görevlerinin başında olabildiler,bu sene de ağustos sonunda ilk atamalar gerçekleşecek(16-29 ağustos) ve yine eylül ayı içinde göreve başlatılacaklar..Yani ilk atamalar ağustos sonu gibi sonuçlandırılıp eylül ayında da öğretmenler görevlerine başalayacaklar bundan ötürü 30 ağustos tarihinde ısrar edilmesinin bir mantığı da kalmıyor.Ozaman  sayın dinçer'inwww.mebpersonel.com "
Ancak şimdi biz öğretmenlerimizi Ağustos ayı sonuna doğru aldığımız için büyük bir ihtimalle yönetmelikte bir değişiklik yapacağız ve bunu 30 Eylül'e çekeceğiz. Yine atamayı Ağustos ayında yapacağız ama kıdem süresi, yıl tamamlamasıyla ilgili hesaplamada limit olarak 30 Eylül'ü belirleyeceğiz."dediği gibi eğer öğretmenler artık eylülde göreve başalatılıp kıdem süresi,yıl tamamlaması da ancak eylül ayına denk geliyorsa Özür Durumu atamalarında 30 Eylül tarihi benimsenmeli ve Ömer DİNÇER'in vermiş olduğu söz yerde bırakılmayıp bakanlıkça Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde 1 yıl gecikmeli olsa da zararın neresinden dönersek kar'dır mantığıyla değişikliğe gidilmelidir.

 Geçen sene ilk kez atanıp eylülde göreve başlayan 40 bin öğretmenden özür durumuna başvuracak öğretmenler dört gözle bakanlığın yapacağı bu düzenlemeyi bekliyor.Önlerine bakma bakımından mevcut durum belirsizlik oluşturduğu için MEB Tarafından en azından bir açıklama ile öğretmenlerin merakları giderilmeli ve rahat etmeleri sağlanmalıdır.

Bir sonraki yazımı da mebpersonel.com'da  erken Kadro mağdurları adına yazacağım.

Tüm eğitim camiasına saygılarımla.


Sedat DEGER
Eğitimci Yazar 
Kezbonita_86@hotmail.com
mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eeo 2013-06-10 14:19:06

klavuz nezman açıklanacak bilgisi olan varmı

Avatar
30 eylül 2013-06-10 15:49:10

lütfen eylül alınsın eşleri ayırmayın

Avatar
islis 2013-06-10 16:13:59

il içi atamaların 2 yıla inmesini istiyoruz bununla ilgili bir gelişme yok mu haber yaparsanız seviniriz

Avatar
ilemri 2013-06-10 20:02:47

il emri olmadan ailelerimize kavuşamıyoruzz...

Avatar
ahmet 2013-06-10 21:07:09

30 eylül baz alınacak mı bieln var mı

Avatar
mehmet erdem 2013-06-11 01:10:11

il-ilçe emri olmadan nasıl sınıf öğretmenleri eşlerinin yanına gidecek-nasıllll söyleyin

Avatar
.... 2013-06-11 14:39:38

klavuz ne zaman açıklanacak