banner231
banner172

 2012 Özür Grubu Kılavuzu yayınlandı yayınlanmasına ama yine öğretmenlerin yüzü gülmedi. Herkafadan bir ses çıkmaya feryatlar yükselmeye ağıtlar yakılmaya başlandı. Geçen yazımızda belirtmiştik ve bu durumların kaçınılmaz olduğunu daha çok öğretmenin sorun yaşayacağını ailesinden çoluğundan çocuğundan ayrı kalacağını dile getirmiştik. Kılavuz hazırlanırken norm fazlası öğretmenlere (özür durumu olanlara) zorla il içi tayin istetilmemesini yoksa bu arkadaşların tayinleri çıkarsa il dışına yada özür gurubuna başvuramayabileceklerini söylemiştik şimdi kılavuzda “1.6. Sağlık durumu ve eş durumu özrü bulunduğu hâlde, 2012 yılı yaz döneminde il içi ya da iller arasında isteğe bağlı olarak görev yeri değiştirilen öğretmenler, bir sonraki özür grubu yer değiştirme dönemine kadar yer değiştirme başvurusunda bulunamayacaktır “ diyor.

Herkesi mutlu etmenin mümkün olmadığının bilincinde öğretmen arkadaşlarımız ama öyle zor durumda olanlar varki bunlara mutluluğu çok görmemek gerek diye düşünüyorum. Dün akşam yüzlerce mail aldım ve bu maillerin çoğu kılavuzdaki 1.5. 2011 yılı içerisinde tüm atama çeşitlerine göre atanıp hâlen öğretmen kadrolarında bulunanlardan, bulunduğu ilde ya da eğitim kurumunda 30 Eylül tarihi itibarıyla en az 1 (bir) yıl süreyle öğretmenlik yapmış olanlar yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir  maddesi ile alakalı idi. Vandan mesaj atan hocamız 2011 yılında Vana atandığını olağan üstü hal nedeni ile şubat 2012 tayin istediğini ve yeni görev yerine başladığını şimdide evlendiğini dolayısısı ile şuanki ilinde 1 yılını doldurmadığını , başka bir hocamızda 2011 de aralık ayında eşdurumundan tayin istediğini eşinin assubay olduğunu ve şimdi eşininde tayini çıktığını kendisininde ilinde 1 yılı doldurmadığını kendileri gibi yüzlerce öğretmen olduğunu kılavuzun adının özür grubu kılavuzu olduğunu ve gerçekten zor durumda olduklarını kılavuza eklenecek bir madde ile kendileri gibi olan öğretmenlerin madur edilmemesini ailelerinden bir yıl daha ayrı kalmanın bedenen ruhen ve zihnen yıkım olacağını MEB in bu durumu çözmesini beklediklerini ilettiler. Bunun yanında birde eşinin çalıştığı ilde çok az açık okul olduğunu hatta hiç olmadığını söyleyen bir çok öğretmen arkadaşımız var. Sanırım bu durum MEB in yeni takdiği öğretmenlere bir kaç okulu açık göstererek tayin istemesini sağlayacak tayin çıkar mı bilinmez  “6.2.2.  Öğretmenlere, Bakanlıkça tanınan tercih haklarının ve seçeneğinin tamamını kullanmalarına rağmen hizmet puanı yetersizliğinden dolayı atanamamaları ve istekleri hâlinde aylıksız izin kullandırılacaktır.” maddesinden dolayı isteyen aylıksız izne ayrılabilir buyrun eşinizin yanına gönderiyoruz deyip öğretmenleri kalbleri ile cüzdanları arasına mı bırakacak... 

Mebpersonel.com Yazarı 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
sınıf öğretmeni 2 yıl önce

bir sınıf öğretmeni olarak pes ediyorum.artık dayanacak gücüm kalmadı ücretsiz izin hakkım rapor hakkım hepsinde son kozlarımı oynuyorum. emeği geçen herkese teşekkürler inşallah bir gün bu yaptıkları onların başına da gelir

Misafir Avatar
SÜLEYMAN GEDİK 2 yıl önce

artik arkadaşlar bilinçlenelim ve bu oyuna bir son verelim artik akp devri kapansin öğretmenler huzura ersinsaygilarimla tüm akli başinda olan öğretmenlerime

Misafir Avatar
polat demir 3 yıl önce

umarim bu yaşanlari biz ögretmenler ve diğer memur arkadaşlar unutmaz.gurumuz artik siyasal düşüncemizin önüne geçmeli.bizler ayni gemideyiz unutmayalim artik..

Misafir Avatar
öğretmen 3 yıl önce

polat hocam sanırım sizin durumunuzda olanları özrünün bulunduğu ilçenin dışına vermeyecekler veremeyecekler diye biliyorum

Misafir Avatar
polat demir 3 yıl önce

zaten eş özründen dolayi büyükşehire atanmiştim.şimdi̇ iliçi atamalarina başvurdum.norm fazlasiyim.büyükşehir dişina tercih yapmadim.eger tercihlerim çikmazsa ne olacak?çoluk çocugu birakip 100km öteye mi gönderecekler?

Misafir Avatar
elif 3 yıl önce

yazınızda eğitim özrüyle ilgili mağduriyetimizi de kaleme almanızı beklerdim..

Misafir Avatar
kafkas 3 yıl önce

özgür hocam sizin dediğiniz gibi olsa çok sevinirdik ama o şekilde olduğunu sanmam. sadece özrünün bulunduğu ilçe ve o ilçeye bağlı köy ve beldeler gözükecektir anlamı çıkıyor bence.

Misafir Avatar
maqdur öqretmen 3 yıl önce

bende bulunduqu ilde (1)yıl çalışma zorunluluqundan dolayı eş özrüne başvuru yapamıyorum.halbuki özür benim atamamdan sonra oluşmuş durumdayken bunu hanqi mantıqa göre ayarladılar acaba?pesssss diyorum

Misafir Avatar
mağduriyet 3 yıl önce

haklısınız hilal hanım sadece eğitim özrü mağdur oluyor bu kadar yazılan insanların bir mağduriyeti yok bunlar ailelerinden birer yıl ikişer yıl ayrı kalabilirler değil mi neden başka insanların dertlerinin anlatıldığı bir yazıyı bile başka yere çekiyorsunuz??? nasıl bir mantık bu ??

Misafir Avatar
tercih 3 yıl önce

bahar hanım mebbise girdiğiniz zaman tayin zamanı size seçebileceğiniz okulların listesi otomatik olarak gelecek yani yanlış tercih gibi bir durumunuz olmayacak verdiğiniz evraklara göre (eşinizin iş yeri ne göre) bölgeler açılacak.

Misafir Avatar
hilal kaçar 3 yıl önce

bu haberde özür gruplarındaki bir mağduriyet anlatılmamış.eylül ayında çıkan khk dan önce yüksek lisansa kaydını yaptıran öğretmenler şu anda mağdurlar.onlara öğrenim özrü verilemedi ,o öğretmenler arada kaldı ve mağdur oldular.

Misafir Avatar
özgür volkan @duygu 3 yıl önce

hocam klavuzu iyi okuyun büyükşehir olmayan illerde ilçe/köy dahil her yeri isteyebilir

Misafir Avatar
özgür volkan @hasan 3 yıl önce

bütün il genelindeki normları tercih edebilirsin.

Misafir Avatar
ceren 3 yıl önce

1 yılık öğretmenin hizmet puanı dşük olacak tabiki,,onlar atanamyacakmı ne saçmalık bu ya

Misafir Avatar
bahar dilek 3 yıl önce

eş durumundan istanbula tayin isteyeceğim fakat işlemleri bilmiyorum istanbulda tercih edebileceğim okulların lstesini nerden nasıl görebilirim yardımcı olur lütfen

Misafir Avatar
duygu @hasan 3 yıl önce

sadece eşinizin çalıştığı ilçede bulunan normlara tercih yapabiliosunuz hocam

Misafir Avatar
Elif @hasan 3 yıl önce

eşim 3 senede 2 kez eş durumu tayini yaptı ilk yaptığında ildeki tüm normları görebiliyorken en son yaptığında sadece benim bulunduğum ilçedeki normları görebildi. her sene farklı bir durumla karşı karşıyayız ne olacağını önceden kestrimek ona göre hayatını planlamak zor!

Misafir Avatar
hasan 3 yıl önce

şimdi ben büyükşehir olmayan bir ile eş özrü isterken sadece eşimin çalıştığı ilçede bulunan normlara mı tercih yapabiliorum yoksa il genelinde açılan tüm normlara mı? bu konuda bilgi verebilir misinz acaba?