banner406
            Paralel örgüt eğitimdeki kalelerini bir bir kaybediyor. Kaybettikçe bir yandan tehditler savuruyor diğer yandan da yeni planlar ve hamleler yapıyor.

            1 Eylül itibariyle dershaneler tarih oldu. Hükümetin, eğitim- öğretimde uzun yıllardır devam eden bu ikiliği ve çarpık düzeni ortadan kaldırmak için yaptığı dershane düzenlemesi ile paralel örgüt en büyük
kalesini, eleman ve para kaynağını kaybetmiş oldu.
     
             Hükümet, dershanleri kapatmasındaki en büyük amacının eğitimde kaliteyi artırmak olduğunu geçen yıl başlatmış olduğu özel okullara teşvik yasasıyla ortaya koymuş oldu. Özellikle veliler tarafından çok ilgi gören bu uygulamanın kapsamını bu yıl daha da genişleterek, hem verdiği sözün arkasında olduğunu hem de dershanede görev yapan on binlerce öğretmeni mağdur etmeyeceğini ispatlamış oldu. Ancak paralel örgüt yine de boş durmayarak bu yasanın iptali için uğraştı durdu. Çünkü zaten örgütün her il ve ilçede özel okulu vardı. Bazı isim yapan okulları dışında çok rağbet de görmüyorlardı. Buna rağmen, bir yandan yasanın iptali için ugraşırken diğer yandan da teşvikten aslan payını almak için uğraşmaya basladılar. Neyse ki MEB bunun farkına vararak önemli ölçüde engel oldu. Ne yazık ki paralel örgüte ait  okulların bazıları yine de teşvik kapsamına alındı. Bunun yanlış olduğunu devlet eliyle örgüte para ve eleman kazandırmak olduğunu, Bakanlığın paralel okullara teşvik vermemesi gerektiğini defalarca yazdım. Üzülerek söylüyorum ki bazı paralel okullar yine de bir yolunu bulup teşvik almayı başardı.
     
             1 Eylül itibariyle dershaneler tarih oldu diyorum ama paralel örgüte ait dershaneler için bu geçerli değil. Her alanda devlete karşı gelmeyi bir vazife addeden paralel örgüt, dershane yasasını yok sayıp, bu yasanın kendileri icin bir anlam ifade etmedigini söyleyerek dershanlerine harıl harıl öğrenci kaydı yapmaya, velilerden de ücret almaya devam etmekteler. Milli Eğitim Bakanlığı acil olarak teftiş kurulunu bu konuda görevlendirerek velilerin daha fazla mağdur olmasını engellemelidir.

             Paralel örgütün en büyük finansal kaynaklarından birinin yardımcı kaynaklar olduğunu, buradan çok ciddi rakamlarda örgüte gelir sağladığını  ayrıntılarıyla yazmıştım. Paralel örgütün devletle mücadeleye girmesini hiçbir şekilde doğru bulmayan eğitim camiası ve veliler, yardımcı kaynak tercihini paralel örgüte ait olmayan kaynaklardan yapmaya baslayinca örgüt, buradan kazandığı önemli bir gelirden de oldu. Bazı dağıtımcı ve kırtasiyeleri kendi kitaplarının dağıtımı ve satılması konusunda tehdit bile etmelerine rağmen, bu alandaki hakimiyetlerini de kaybettiler. Bana ulaşan okuyucularım, beni paralel örgütün, bu alanda yeni hamleler peşinde olduğu konusunda uyardılar. Hangi yayınların örgüte ait olduğu bilindiği ve tercih edilmediği için paralel  örgüt, sessiz sedasız bir şekilde yardımcı kaynak kitap alanında isim yapmış  yayınevlerini bünyesine katmaya başladı. Bununla da yetinmeyip kendi yayınlarından bazılarının isimlerini değiştirip piyasaya  yeni bir yayınmış gibi pazarlamaya başladıkları da gelen bilgiler arasında.

            MEB, takviye kurslar düzenleyerek nasıl örgütün dershane konusundaki planını bozduysa yardımcı kaynak kitap konusunda da aynı tavrı sergilemeli. Gerekirse  kurslara katılan öğrencilere yardımcı kitapları da dagitarak; örgütün en büyük kaynaklarından birini daha ortadan kaldırmalıdır. 

            Eğitim kalitemiz ne yazık ki dünya sıralamalarının çok altında. Bu kalitenin artırılması için de dershanelerin  kaldırılması en büyük adımlardan biri. Bakanlık kesinlikle bu kararından taviz vermemeli, kanuna uymayanlar hakkında da gereğini yapmalıdır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muallim 2015-09-03 22:23:57

değerli hüseyin hoca; nedir bu sendeki paralel paranoyası,yazdığın yazılarda hiçbir içerik yok sadece körü körüne bir paralel diye bir yerlere düşmanlık yapıyorsun.tutturmuşun bir paralel diye esas doğudaki çözülme süreciyle kurulan paralel kck dir,herhalde paralelden kastın odur.

Avatar
hakurt 2015-09-03 23:45:21

bu yazıyı yazan site sakini. zaman geçer hukuk işlediği an hepinizi o zaman görücem ben.

Avatar
geri zeee 2015-09-03 22:26:09

Bi de eğitimci olacaksın. Bak bakalım Türkiye genelindeki devlet okullarinin hallerine

Avatar
Dersaneci 2015-09-03 21:54:55

Dogrudan damgalayici konuşmak nasil bir egitimcilk oluyor.
Anayasa mahkemesi mahalle bakkalı mi iptal etmedi mi
Hukukta işimize geliyorsa size yariyorsa var yoksa yok oyle mi
Yuh sizin gibilere
Bir eğitim portalinda trol agziyla yazıyorsunuz

Avatar
cengiz çakar 2015-09-03 21:12:17

meb'de sorumluluk almaktan kaçan idareciler yüzünden bunlar bu kadar cesaretli davranıp devlete kafa tutuyorlar.. eğitim kurumu adı altında devletin aleyhinde propaganda yapan paralel örgüt mensupları, eğitim camiasında kandırdığı işbirlikçi eğitimcilerle beraber (vatana ve devlete sadık olanları tenzih ederim) yardımcı kitap almaya velileri zorlayarak kendi yayınevlerinin kitaplarını aldırıyorlar. dershaneler konusunda da başkaldıran bu asilere haddini bildirecek bir ,idareci yokmu?

Avatar
musa çam 2015-09-03 21:37:56

meb en büyük hatayı şartları tutan dershane öğretmenleri atamamakla yaptı...

Avatar
ali korkmaz 2015-09-03 21:16:54

şartları tutan dershane öğretmenlerini meb alsalar bunları halk eğitimlerde görevlendirseler paralele en büyük darbeyi vurmuş olurlar.

Avatar
bir bilen 2015-09-03 21:21:20

paralel örgüt uğur yayınlarını satın almış.