banner406
banner396
 
           Paralel yapının yaşam kaynağı eğitim sektörü ve eğitim camiasıdır. Örgütü ayakta tutan yapılar neredeyse tüm yaşam enerjisini buradan alır. Örgütün en temel hayat kaynağı para başta olmak üzere eleman, statü, reklam, basın ve yayın, pazarlama gibi tüm faaliyetleri eğitim sektörü yardımıyla elde edilip devam ettirilmektedir.

Paralel yapı eğitim sektörünü o denli eline geçirmiş ki tabiri caizse etinden, sütünden, yününden, derisinde v.s her şeyinden faydalanmaktadır. Sistem o kadar mükemmel kurulmuş ki, bu çarklar sürekli dönmekte ve paralel yapıya para ve eleman kazandırmaya devam etmektedir. Bu çarklardan -en önemli olanlarından- biri de yardımcı ders ve kitapları ve sınavlara hazırlık kitaplarıdır. Okul öncesinden üniversite hazırlığa, üniversite hazırlıktan KPSS hazırlık kitaplarına kadar bu alanda hakimiyeti ele geçiren bu yapı buradan çok büyük paralar kazanmaktadır.

Yazıyı yazarken paralel yapının yayınları ile ilgili ayrıntılı araştırmalar yaptım. İsimlerini burada yazamayacağım birçok yayınevi var. Bir okul öncesi setin fiyatı 100 TL den başlıyor. Sınavlara hazırlık kitaplarının her ders için ayrı ayrı ücreti ise 20-30 TL arası. Her öğrenci için ortalama maliyet 100 TL’yi aşıyor. Bu setler, bu yapıyı destekleyen idareci ve öğretmenler aracılığıyla okullarda öğrencilere satın aldırılıyor. Veliler de bu sınav sisteminde çocuklarının daha başarılı olması düşüncesiyle, bazıları da öğretmeni kırmamak için bu kitapları almak zorunda kalıyor.

Yardımcı ders kitapları ve sınavlara hazırlık kitaplarının örgüte getirisi çok yüksek. Gelin bununla ilgili olarak Soner Yalçın’ın dershaneler ve sınavlara hazırlık kitapları ve bu kitapların basıldığı matbaayı anlattığı yazısına bir bakalım:
Not : Konumuz dışındaki bazı bölümler çıkartılmıştır.

‘’…………... Bütünüyle “sınav sektörünün” ekonomik yönü üzerinde hiç durulmuyor. Sadece dershane konuşuluyor.

Evet, Türkiye’de 5 bine yakın dershaneye 1,5 milyon öğrenci gidiyor. Dershanelere ödenen para yılda 16.7 milyar TL.Fem (280 dershane), Anafen (213), Körfez (126), PiAnalitik (85), Zirve (66), Maltepe (54), Sabah (21), Işık (15), Sakarya(11), Sur (8), Feza (7) gibi toplamda, 3669 dershanenin cemaate ait olduğu belirtiliyor.Dershaneyi “öğrenin sorunu” olarak görüyorsak şu gerçeği atlamamamız gerekir: Bu yıl, YGS’ ye 1 milyon 923 bin 33 öğrenci girdi. Bunun 851 bin 131 öğrencisi ise LYS sınavına katıldı.SBS sınavına giren öğrenci sayısı 1 milyon 127. Keza; 874 bin 551 kişi de KPSS sınavına girdi. Ve kaç sınav daha var?

Bu kadar sınavın olduğu ülkede, meselenin ekonomik yanı salt dershaneler üzerinden tartışılmamalıdır. Ne mi demek istiyorum?…….Neyse; biz “sınav sektörüne” bakalım: Çağlayan matbaasında genellikle hangi yayınlar basılıyor; Güvender Yayınları, Anafem Yayınları, FEM Yayınları, Işık Yayınları, Körfez Yayınları, Zambak Yayınları, vs. vs…Velilerin cebinden sadece dershanelere para akmıyor; asıl paranın nereye gittiği gözden kaçıyor: Örneğin, Çağlayan matbaasında basılan Güvender Yayınları, hangi kitapları çıkarıyor: YGS Hazırlık, LYS Hazırlık, KPSS, ALES, DGS-KPDS, YGS Çıkmış Sorular, LYS Çıkmış Sorular, 11. Sınıf…

Bunları tek kitap sanmayın; öğrenciler için her dersin (matematik, coğrafya, tarih, biyoloji vb) konu anlatımlı kitaplar var. Ayrıca, Soru Bankaları Kitabı, Deneme Kitabı, Konu Testi Kitabı, Cep Kitabı gibi yayınları var.

Milyon dolarlık sektör

Sadece bir YGS Deneme Seti Kitabı 25 lira. Bir LYS Matematik Konu Anlatımlı Kitabı 49 lira. Böyle yüzlerce-binlerce kitap var.FEM Yayınları’ndan Anafen Yayınları’na kadar girin internete bakın; fiyatlar dudak uçuklatıyor. Örneğin, SBS sınavına girecek öğrenci, 6 dersin sadece soru bankası kitapçığını alsa, 6×20 (lira) = 120 lira vermek zorunda. Konu anlatımlı ders kitaplarının tanesi 30 lira. 6×30 (lira)180 lira. Daha yedinci sınıfta başlıyorsunuz sınava hazırlanmaya; dergi seti 50 lira!

Sadece FEM Yayınları, FEM Dergi Yayınları, FEM Okul Yayınları, Dilfem Yayınları’ndan çıkanların parasal yekunu bu satırlara sığmaz. YGS-LGS-SBS sınavına kaç öğrencinin girdiğini anımsayın.Bunlara KPSS vs sınavlara girenleri ekleyin.Unutmayın, dershaneye giden öğrenci 1,5 milyon ama Türkiye’de tam 16 milyon öğrenci var! Her bir kitabın-derginin yüz binlerce alıcısı var. CD’ler var, rehberlik kitapları var.

Bu yayınlara rağbet var

Bu yayınevlerinin çıkardığı kitaplar-dergiler neden çok satılıyor? Öyle ya, başka yayınevleri de var. Aslında bu soruyu, cemaat dershaneleri için de sorabiliriz: niye çok rağbet görüyor? Yanıtı aynı:

Kimilerinin iddiasına göre, kitapları hazırlayan ekip, sınavlarda çıkacak soruların benzerlerini yazma-bulma konusunda çok “maharetli”! Kimilerinin iddiasına göre ise, kitapları ve sınav sorularını hazırlayan ekip aynı çevreden! Yani cemaatten!

Bu iddialar doğru veya yanlış; fakat gerçek şu ki, bu sözler yayınların çok satılmasına neden oluyor!’’

Yardımcı ders kitaplarının bir zararı da, hükümetin uygulamakta olduğu ve toplum tarafından kabul gören ücretsiz ders kitabı uygulamasını etkisiz kılmasıdır.2003 yılında başlayan bu proje özellikle maddi açıdan yetersiz ailelerin çocuklarına fırsat eşitliğini sağlamak adına önemli bir sorumluluk üstlenirken, yardımcı ders kitaplarının kullanılması projeyi hedeflerinden uzaklaştırmaktadır.

 Milli Eğitim Bakanlığı acilen bu konuya el atmalıdır. Okullarda yardımcı ders kitaplarının kullanımını yasaklamalı böylece paralel yapının can damarlarından birini keserek eğitimdeki paralel yapı hakimiyetini bitirmelidir. Bunu da göstermelik birkaç resmi yazıyla değil yıl boyunca maarif müfettişlerinin sıkı denetimleri aracılığıyla yapmalıdır.

 
            Saygılarımla
           Hüseyin OKUR


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imam hatipli :) 2015-09-13 11:34:45

arkadaşlar boş sallamayın. eğer bunlarin farkinda olmazsak onlara yardim etmi̇ş oluruz. si̇zleri̇n aptal aptal hesaplamalar dedi̇ği̇ni̇z şeyleri̇ okuyup bazi şeyleri̇n farkinda olasiniz di̇ye yazilmiş. Allah recep tayyi̇p erdoğani, ahmet davutoğlunu ve gerçek müslümanlari başimizdan eksi̇k etmesi̇n . Allah bu ülkeyi̇de suri̇ye, fi̇li̇sti̇n ,misir gi̇bi̇ olmaktan korusun.i̇nşAllah

Avatar
madur öğretmen 2014-07-10 16:12:53

kesinlikle haklı bu paralel yapının temizlenmesi lazım

Avatar
Galip Atakan 2015-08-19 06:06:28

devletine kasteden, nankörlük yapan bir güruhu temsil eden bir yapıdan profesör çıksa ne olur.önce insan olmak lazım..

Avatar
aptal seni 2014-07-10 16:03:38

aptal aptal hesaplamalar yapacağına git o setlerden bir tane sen al. belki adam olursun...

Avatar
paralelin dini 2014-07-10 16:37:30

paralelin dini olan insana tapma nihayet bitiyor, rabbim onlara insana boyun eğmeyi değil de yalnızca allah.a ve resulüne boyun eğmeyi nasip eder inşallah.

Avatar
rin inci @BORAZAN 2014-07-10 12:06:59

hay senin paraleline

Avatar
hakan 2014-07-11 20:33:14

he he.. rüşvetçilerin, hırsızların, havuzcluların muslukları açılmalıdır (!)

Avatar
keydi 2015-03-26 10:50:44

admalar eğitimde 1 numara

Misafir Avatar
imam hatipli :) 2015-09-14 23:39:37 @keydi

sen kendini çok zeki zannediyorsun sanırım 1 numara dediğin adamlar atanamayanları dershanelerinde öğretmen yapıyorlar. sen hala anlamıyor musun

Beğenmedim! (2)
Misafir Avatar
CEVAP 2015-09-13 11:36:52 @keydi

BİR NUMARA DİYOSUNUZ AMA O DERSHANEDEKİ ÖĞRETMENLER ATANAMADIKLARI İÇİN DERSHANELERDE ÇALIŞIYORLAR.

Beğenmedim! (1)