banner406
banner396
Talim Terbiye Kurulunun yayınlamış olduğu 80 nolu karar birçok kez değiştirildi. Şu günlerde 80 nolu karar  daha kapsamlı bir değişiklik için yeniden gündemde. Meb Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin twitter üzerinden yaptığı açıklamada TTK 80 Nolu kararın görüşüleceğini bildirmişti. Hatta Sayın Müsteşar konu ile ilgili görüşü olanların sorun ve önerilerini kendilerine aktarmalarını istemişti.
Şahsım adına öncelikle MEB’i ilgilendiren tüm kanun, yönetmelik ve kararların dilinin sadeleştirilmesini, bir sayfa uzunluğundaki cümlelerin daha da kısaltılıp örneklerle somutlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Sadeleştirilmesi gereken kararların başında öğretmen adaylarının ve  üniversite camiasının yakından takip ettiği Talim Terbiye Kurulunun 80 nolu kararı gelmekte. Bu çizelgenin sadeleştirilip somutlaştırılmasıyla 80 nolu karar ile MEBin öğretmen atamalarındaki uygulamalarının çelişip çelişmediği konusunda insanların daha net fikir sahibi olması sağlanacak ve kuşkular ortadan   kalkacaktır. Talim Terbiye Kurulu üyeleri arasında İbrahim Demirci hocamız gibi dil konusunda uzman ve hassas olan üyelerin yer alması bir şanstır.
 MEB’in öğretmen olarak atanacakların alana denk görülen bölümleri belirlerken yaptığı uygulamalara birçok bölüm itiraz etmekte.İtirazların en çok yoğunlaştığı konu “x bölümü mezunlarına nasıl olur da bizim daha fazla hak ettiğimiz bölüme öğretmen olarak atanma hakkı verilir.”  Milli Eğitim Bakanlığı bu itirazları da dikkate almak için 80 nolu kararı bir kez daha gündemine aldı.
 Öğretmen atamalarındaki uygulamalara bir  itiraz  da Radyo TV Sinema bölümü öğrencilerinden geldi. Detaya inmeden önce bu bölüm hakkında bazı rakamlardan bahsedelim.  Radyo TV ve Sinema Bölümü, İletişim Fakültelerine bağlı bir bölüm. Türkiyede şu an 46 İletişim Fakültesi bulunmakta. Bu 46 fakültenin birçoğunda Radyo TV Sinema bölümü bulunmakta. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültelerinde de Sinema ve Televizyon bölümleri mevcut. Bazı özel kurs merkezleri de spikerlik sunuculuk gibi kulağa hoş gelen sertifika programları açınca karşımıza radyo ve TV alanında iş hayali kuranlardan oluşan ürkütücü bir rakam çıkıyor.  Devlet televizyonu TRT, özel kanallar, Andaolu Ajansı, diğer haber ajansları hatta birçok kurumun bünyesinde yer alan Basın ve Halkla ilişkiler biriminde bu bölüm öğrencilerine yeterli öncelik verilmediğinden sıkıntı iyice artmış durumdadır.  Bu bölümleri severek isteyerek tercih eden öğrenciler mezun olduktan sonra keşke bu bölümü okumasaydım pişmanlığı yaşamaktadırlar.
2003 yılında İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümünden mezun olan Jale Balaban isimli okurumuz öğretmen atamalarında karşılaştıkları sıkıntıyı anlatan bir mail atınca bu bölüm mezunlarının yaşadığı sıkıntıya biraz daha yakından odaklandık. Yazının başında MEB’in öğretmen atamalarında atamaya esas olan alanı belirlerken daha hassas davranması gerektiğini belirtmiştim. Daha önceki yazılarımızda da Arapça Öğretmenliği bölümü mezunlarının sıkıntılarına yer vermiş ve liyakatin ön plana alınmasını vurgulamıştık. Jale Balaban isimli okurumuz bölüm branş sıralamasında 3. Olduğu halde MEB in alana denk görülen bölümler kısmında Radyo TV Öğretmenliği için   Teknik Eğitim Fakültelerinin elektronik,eloktronik ve haberleşme öğretmenliği,elektronik ve bilgisayar eğitimi bölümlerinin  eşdeğer tuttuğundan dolayı atanamadığını ifade ediyor.  Radyo TV Sinema bölümünün derslerine baktığımızda müfredat; İletişim Bilimi, Radyo TV Sinemaya Giriş, Temel Görüntü Teknikleri, Fotoğrafçılık, Dramatik Anlatım, Görüntülü Haber Uygulamaları, Fonetik Diksiyon gibi kamera önü ve arkasında beceri gerektiren derslerden oluşurken  Elektronik ve Bilgisayar Bölümünün dersleri; Haberleşme Sistemleri, Uydu Haberleşme, Görüntü İşleme, Görüntü Sistemleri gibi daha çok teknik derslerden oluşmakta.
İletişim Fakütesi mezunlarının sıkıntılarını biraz olsun gidermek adına okullarda seçimlik ders olarak okutulmaya başlanan Medya Okur Yazarlığı Dersi için İletişim Fakültesi mezunlarına öncelik verilmesi gerekmektedir. Ayrıca Radyo TV Sinema bölümü mezunlarında olduğu gibi öğretmen adaylarının itiraz ettikleri noktalar belirlenerek 80 nolu kararda yapılacak olan değişikliklerde öğretmen olarak atanacakların atamaya esas olan alanları belirlenirken üniversitede aldıkları ders  ile atandıktan sonra okutacakları ders dikkate alınmalıdır.
 
Üç beş yıl önce can çekişiyor dediğimiz su ürünleri fakültelerinin artık öldüğünü , Isparta Su Ürünleri Fakültesini 200TL bursa rağmen sadece bir öğrencinin tercih ettiğini, Fen Edebiyat Fakültelerinin kontenjanlarının önemli bir kısmının boş kaldığını; İletişim Fakülteleri öğrencilerinin sıkıntılarıyla ilgilenmekten ziyade bu Fakültelerinin sayısını ve kontenjanlarını artırmak için çaba sarfeden etkili, yetkili kişilere, fildişi kulelerinden çıkamayan koltuklarından kalkamayan profesörlere hatırlatalım. Böyle giderse işin eğitimini görmeden direkt kamera önüne atlayan mankenlerin, şarkıcıların olduğu bir ortamda Radyo TV Sinema öğrencilerinin TV kanallarına çaycı olarak bile alınmayacağını hatırlatalım.
Bu şekilde devam ederse Radyo TV ve Sinema/lar kapanacak ve onlar için söyleyeceğimiz son söz şu olacak:

Radyo TV Sinema: The END
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
radyo-tv-öğretmeni 2013-09-19 20:28:12

elektronikçilerin radyo-tv öğretmeni olup,kameranın nereden çalıştığını bile bilmediği,mesaj-ileti kavramını bile açıklayamadığı bir meb sistemini kınıyorum.herkes okuduğu işi yapsın.radyo-tv öğretmeni öğretmenliğini,elektronikçiler de tv tamiratını..

Avatar
seyma 2013-09-19 20:46:36

benim yerime atananlara hakkim helâl degil. bu haksızlık olmasaydı 2 kez atanmistim. .. yazik emeklere umutlarla harcanan hayatlara yazik. haram olsun.

Avatar
yasmin 2013-09-19 19:16:09

adamların faceteki grubunda ben bilmem eşim bilire gitrmek isteyenler için ücretsiz otobüs kaldırıldığından bahsediyor. ee böyle alakasız şeylerle oyalanırken elekt,ronikçiler sizin derslere girer tabi..

Avatar
sinemacı @seyma 2013-09-19 21:34:17

ee siz de hakkınızı savunsaydınız o zaman, radyo tv öğrencileri havalı havalı gezmesini bilirler. sanırsınız ki ana haber sunuucusu

Avatar
direnRTS 2013-09-19 22:05:03

sayın sinemacı arkadaş.bizler zaten uzun süredir hakkımızı savunmaya çalışıyoruz.radyo-tv-si̇nema öğretmeni̇ olarak yeterli̇ eği̇ti̇me de sahi̇bi̇z.seni̇n bazi radyo-tv ci̇lerle zannedersem şahsi̇ sorunlarin var.ama burasi o platform deği̇l arkadaşim.

Avatar
seyma 2013-09-19 22:13:27

meslegimi geregi havaliyiz evet ... o dedigin spikerliginde yillarca egitimini aldık istesem olurumda...ama egitim aşkı iste öğretmen olmak istiyorum

Avatar
ilef rtv 2013-09-19 23:25:39

sesimizi her platformda duyuracağız, meb yaptığı yanlışlığı düzeltecek, herkes kendi bölümüne...

Avatar
atanamayan öğretmen 2013-09-19 23:58:59

eğitim fakültesi mezunu olup da yüreğini veremeyen malesef öğretmenler de var.ama bu haklı yolumuzda öğretmenliğe gönlünü,yüreğini veren tüm radyo-tv öğretmeni arkadaşlarımı yürekten destekliyorum...