banner406
banner396
ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE TÜM ÖĞRETMENLERİME VE ÖZELLİKLE UĞUR YETKİN’E”

Dağlı bir çocuktum , yoksuldum ama şanslıydım. Şanslıydım çünkü hocalarım muhteşemdi. Ufkumu açtılar ve ufkuma yepyeni dünyalar koydular


Evet , ben şanslıydım çünkü hocamdı DOSTOYESKİ , “Suç ve Ceza” nın Rraskolnikov“uyla çarlık rusyasını öğretti bana ve “KRAMAZOF KARDEŞLER“le insanı tanımama yardımcı oldu. ve “ÇEHOV“du hocam, “Vanya Dayı“yla ” Vişne Bahçesi“nde insana ve hayata dair uzun sohbetler etmemi sağladı.


Ben gerçekten şanlıydım, hocam “Shakespeare” di, onunla ” Bir Yaz Gecesi Rüyası” na dalıp “KRAL LEAR” ı gördüm rüyamda ve CAN YÜCEL’ in çevirdiği 66. SONNET’i okuyup İngiliz ruhunu kavradım. Ve hocam Ç.DİCKENS bana ” Büyük Umutlar” beslemeyi öğretti”İki Şehrin Hikayesi“ni anlatıp.


Dedim ya dağlıydım ama şanslıydım.hocam BalzacGORİ BABA“yla babanın anlamını ; hocam G.FLAUBERT MADAM BOVARY“deki “Emma Bovary” le aşkı ve ihtirası öğretti bana.ZOLA‘nın Germinal‘yle Fransız ruhuna aşina oldum.


Farkındasınız değil mi ne kadar şanslıymışım. Molier‘den komediyi, Lafontiane’den fablı,Montaigne’den denemeyi, Hugo‘dan romantizmi öğrendim. Prag sokaklarında “Dava” yı konuştuk Kafkay’la. Hemingway‘in İHTİYAR BALIKÇI‘sından denizi öğrendim. Cennetin Doğusu’na yolculuk yaptım Stainbeck‘le. Faust‘un macerasını öğrenip, ruhumu dinlendirdim “Doğu Batı Divanı”yla GOETHE’yi tanıdığım için.Ben öylesine şanlıydım ki hocam Namık Kemal Bey‘di.ondan öğrendim hürriyet için kaisdeler yazmayı, ve ondan öğrendim vatan için şarkılar söylemeyi.sevgili hocamRrecaizade Mahmut Ekrem Bey‘den her şeyin şiirin konusu olabileceğini öğrendim. Tevfik fikret’ ti ilk gençlikte hocam, onun Rübabı Şikeste‘sinden öğrendim haksızlığa gür sesle karşı çıkmayı.


Aşk için çarpan ruhların psikolojisini, öğretti bana Mehmet Rauf Bey EYLÜL‘de. Bir kışın keyfini sürmeyi öğrendim Cenap Şehabettin beyin Elhanı Şitası’yla.bir büyük sessizlik olan hocam AHMET HAŞİM sesin ve musikinin şiirdeki yerini öğreti bana PİYALE MUKADDİMESİ‘nde.


Biliyorum kısakanıyorsunuz, bir insan bu kadar mı şanslı olur diye; ama olur.Ben gerçekten şanslıydım.‘Peyami Safa Bey’di hocam, Fatih-Harbiye‘yle toplumun yaşadığı doğu batı çatışmasını ve bunun yarattığıu travmayı öğretti bana.


Ve Yakup Kadri Bey‘in Kiralık Konak’ında geçen senelerimde öğrendim koca bir toplumun değişim ve dönüşüm sancısını. Sait Faik‘le İstanbul’un denizini , adalarını balıkçılarını rumlarını ve küçük insanlarını öğrendim; Necati Cumalı‘yla ege göklerinde aşkın sesini dinledim ZELİŞ‘ i okuyarak.

Çocukluğumu şekillendirdi Kemaletin Tuğcu, HilmiYavuz‘la Doğunun Sevdaları‘nı yaşadım ‘Her Gece Bodrum’u düşündüm okudukça selim İleri‘yİ ;ağlamnayı öğrendim aşkın romancısı Kerime Nadir’le.

Dünyaya Garip gelmenin ne olduğunu öğrendim; Oktay Rifat, Melih Cevdet ve Orhan Veli‘yle ; Göğe Bakma Durağı‘nda Yer Çekimli Karanfil taşıyan bir kadın Üvercinka okuyordu; Turgut Uyar , Edip Cansever ve Cemal süreya‘yla birlikte izledik kadını ve ikinci kez yeniyi sevdik hep beraber.


Saymakla bitmez hocalarım biliyorum.hocam Faruk Nafizle Han Duvarları’nda Maraşlı Şeyhoğlu Satılmış’ın izlerini sürdük beraber. Sezai karakoç‘la Körfez’de sonsuzluğu izledim;ve Cahit Zarifoğluyla Yedi güzel Adam‘ı konuştuk bir yolculuk dönüşü. Erdem Beyazıt Risaleleriyle aydınlattı gönlümü.Ve hocam dı Yahya Kemal Kendi gGök Kubbemiz‘de Eski Şiirin Rüzgarıyla savrulduk Açık deniz‘de Sessiz Gemi’yle Endülüste Raks eden kızlar gibi.


Bir yanımda Nazım Hikmet , bir yanımda Necip Fazıl yollara düştüm. Nazım’dan Kuvvayı Milliye Destanı’nı , Necip Fazıl’dan Çile’yi dinledim ve kurtuluş için çektikleri çileyi öğrendim eski kuvvacıların.Sabahattin ali içimde bir Ses oldu ve ‘İçimizdeki Şeytan’ı öğrendim onun Kürk Mantolu Madonna’sından. Mustafa Kutlu’yla Uzun Hikayeler’in tadına varmayı öğrendim. Yaşar kemal’le ‘İnce Memed’in peşinde koşarken Torosların ve Çukurovanın acılarına şahit boldum. Tarancı ölümü hatırlattı , Dıranas Olvidoyla unutuşu anlattı ; Bedri Rahmi türkülere Anadolu folklorüne aşina kıldı beni çünkü onlar benim sevgili hocalarımdı.


Ve ben gerçekten şanslıydım Kırgız bozkırlarını dolaştım ve Toprak Anayla Cemile’yle onların İlk Öğretmen‘lerini konuştum Aytmatow sayesinde.Kemal Tahir Devlet Ana’yı , Tarık Buğra osmalıyı kuran Osmacık‘ı sevdirdi bana. Ve Tanpınar üstadımla içim Huzur‘a erdi öğrenince Beş Şehir’in hikayesini Saatleri Ayarlama Enstitüsü müdüründen, Bursada Zaman‘ı tartışrrken. Ve tabi Oğuz Atay ve ben Tutunamyanlar’dandık , Tehlikeli Oyunlar oynadık Oyunlarla Yaşayanlar‘ı tanıyınca


Ve ben gerçekten şanslıydım çünkü hocam muhteşemdi .Bana hayatın bütün renklerini tanıtan hocalarımı öğreten ve davudi sesiyle kasaba yoksuluğunu zenginleştirip , yukarda saydığım ve sayamadığım bütün hocaları bana tanıtan UĞUR YETKİN benim edebiyat hocamdı lisede.

Zeyyat ŞAHİN
 
www.mebpersonel.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ayşe 2012-11-25 23:50:09

çok güzel bir yazı . tebrikler ellerinize sağlık

Avatar
nedim-a 2012-11-26 16:07:49

ne güzel kitap sayfaları arasında uçmak,bu zalim
dünyadan kopmak.dygularımıza tercüman oldunuz.teşekürler hemde binlerce

Avatar
nermin 2013-11-10 21:58:28

siktirgit