banner406
banner396

     Öğretim elemanı olarak görev yaptığım süre içerisinde, bundan 22 yıl önce resim bölümünde görev yapan mesai arkadaşlarım olmuştu.Her zaman sanatçıların toplumun bir adım önünde olduklarını, bunu da öğrencilere yansıttığını düşünmüşümdür.Ancak, gelin görün ki  resim iş, müzik ve beden eğitimi öğrencilerine yeterince önem verilmez. Hatta, okullarımızda okutulan resim müzik ve beden eğitimi derslerine ıvır kıvır dersler diyen Milli Eğitim bakanlarımız çıkmıştır, eğitim tarihimizde.

   Anılan bu bölüm mezunlarının, çocukların özellikle duygusal, sosyal gelişimlerine katkıları göz önünde bulundurularak, yetkililerin  bu bölümden mezun olan öğrencilere ve derslere gerekli önemi vermeleri bir yükümlülük olarak kabul edilmelidir.

    Öğrenciliklerinde, bu öğretmen adaylarımızın duygusal zeka açısından önem taşıyan  iyimser bir bakış açısı kazandıkları, olumlu duygular besledikleri, kendini değerli buldukları, özgürlük ve özerklik duygusu kazandıkları, yüksek enerji yaydıkları, değişime istek duydukları gözlemlerim arasındadır.Beden eğitimi öğretmen adaylarının ise öğrencilik yıllarında, daha kolayca sosyalleştikleri, kararlılık sergiledikleri işbirliğine ve takım ruhuna yatkın oldukları izlenimlerim arasındadır.

     Resim, müzik bölümünden mezun olan  öğrencilerin öğrencilik yılları da ekonomik anlamda sıkıntılıdır.Zira, öğretim için gerekli malzeme ve araçları kendileri temin etmek durumundaydı.

     Diğer taraftan, bu öğretmen adaylarının KPSS(kamu personeli seçme sınavı) de hak etmedikleri bir tutumla karşılaşmaktadırlar. Yıllarca resim yapan veya enstrüman çalan ve müsabakalara katılan sırasıyla resim,müzik,  beden eğitimi  öğretmen adaylarına  kendi alanlarıyla doğrudan ilişkili olmayan matematik vb. sorular sorulmaktadır.Bu nedenden dolayı bekleyen çok sayıda öğretmen adayı vardır.

 

     Aslında, bu öğretmen adaylarımızın öğrencilik yıllarında bağlı bulundukları üniversiteleri çeşitli etkinliklerle temsil ederek, bu yükseköğretim kurumlarını tanıtma görevlerinde de bulunmuşlardır.Adeta üniversitelerin vitrininde yer almışlardır diyebiliriz.Yetiştiği zor koşullar ve işlevleri göz önünde bulundurulduğunda, pek  de hak etmedikleri bir konumda olduklarını görüyoruz. Yıllarca atama bekleyen bu alan mensubu öğretmen adayı var.

     Sadece sanat ve spor açısından bakıldığında, uğraştığı alan nedeniyle yukarıda anılan öğretmen adaylarının  duygusal zekaları daha gelişmiş olmaları beklenir.Bunun okullarımızdaki resim müzik ve beden eğitimi derslerinin artırılmasıyla okullarımızdaki öğrencilere yansıması mümkündür.Yeter ki bu adaylarımızın önündeki engeller kalksın.  

Böyle bir sonuç okullarımızda okuyan öğrencilerimizin duygusal gelişimine katkısı olabileceği gibi bilişsel gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Eğitimci Yazar Hasan Güneş mebpersonel.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mrt3581 2012-08-30 07:26:44

hasan hocam çok teşekkür ederiz. içinde bulunduğumuz durum bundan daha güzel ifade edilemez.... ilk defa kendi durumumu çok iyi anlayabilmiş ve benden daha güzel bir şekilde ifade edebilen birilerinin olduğunun farkına vardım. cidden harika bir duygu.... :) umarım sizin gibi düşünen daha nice insanlarla karşılaşırız. inşallah birileri artık bizim sesimizi duyar, farkımıza varır......!!!

Avatar
besyo33 2012-08-30 08:17:00

dilinize ellerinize sağlık hocam.gerçekten durumumuzu çok güzel anlatmışsınız.umarım bu yıl gereken önemi gösterecek yetkililer ben inanıyorum...

Avatar
ben 2012-08-30 09:30:14

inanamıyor ilk kez bu branşlarla ilgili olumlu bir yazı ile karşılaşıyorum..1 saatlik derslerimizde neler başarabiliyoruz öğrencilerimizle bir bilseniz.kimseyi ikna edemesekte biz farkındayız!

Avatar
dilara ak 2012-08-30 10:15:10

ağzınıza sağlık hocam... bilişsel,duyuşsal ve psikomotor yönden bu çocukların resim,müzik ve beden eğitimi öğretmenlerine fazlasıyla ihtiyacı var duyun sesimizi sanata hak ettiği değeri verin artık!!!

Avatar
ezgii 2012-08-30 10:24:41

müzik drsi çocuklar için çok önemli umarım 1000 öğretmen atanır ve müzik dersleri boş geçmez. duygusal ve bilişsel gelişime katkısı çok fazla kesinlikle katılıyorum.

Avatar
irem 2012-08-30 10:40:19

bende resim ögretmenligi mezunuyum yıllardır bilinen kimsenin ifade edemediği bir konuyu paylaşmışsınız hocam helal olsun..umarım birileri görür duyar ne halde oldugumuzu ve en verimli yaşımızda körelmeye başladıgımızı :(

Avatar
cemil 2012-08-30 10:44:30

yorulduk artık hocam..agzınıza saglık

Avatar
airö 2012-08-30 11:03:23

hocalarim bende sosyalci̇yi̇m yillardir bekli̇yorum 2004 ten beri̇ 80 puanim var bu kez olacak gi̇bi̇ dua edi̇n hepi̇mi̇zi̇n gönlüne göre versi̇n rabbim selamlar