banner406
banner396
 Sağlık özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacaklardan hangi belgeler istenir ve hangi şartlarda öğretmenlerin atamaları sağlık özrüne bağlı olarak gerçekleştirilir.mebpersonel.com özel haber Sedat DEGER

Öğretmen atama ve   değiştirme yönetmeliği Özür durumuna bağlı  değiştirmeler MADDE 35 e göre  , eş ile genel ve     olumsuz etkileyen nedenlere bağlı özrü olanlar özür  durumuna bağlı   değiştirme isteğinde bulunabilirler.

 

  Özür durumuna bağlı atamalar, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak  puanı üstünlüğü esas alınarak .  özrü atamaları da özür durumuna bağlı   değiştirmeler arasında değerlendirildiğinden   puanı üstünlüğüne göre  .Yani tercih ettiği okullara   yapan diğer öğretmenler ile beraber   puanı sıralamasına girer ve  en yüksek olana göre atamalar gerçekleştirilir eğer puanı yetmez ise ataması  .Şunu da belirtmek isterim ki buı şekilde   özrüne bağlı ataması gerçekleşmeyenler idare mahkemesine gidip durumlarının aciliyetini gösterip dava açmaktadırlar ve dava olumlu yönde sonuçlanmaktadır.

 

 Özür durumuna bağlı   değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve  memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin   değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz. Özür durumundan   değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev   en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekirfakat   özrü olanların özür grubu atamalara   adaylıkları kaldırılma şartı aranmaz.

 

;

1)http://mebbis.meb.gov.tr  yada

2) http://ikgm.meb.gov.tr    MEBBİS Özür Durumuna Bağlı   Değiştirme  Formu doldurulup ve istenen belgeler okul müdürlüğüne teslim edilerek .Ayrıca,Onaylı   formu çıktısının bir örneği öğretmene elden teslim edilir.

 özrü olan öğretmenin eşi eş durumu atamalarına   mi?

 

Her ikisi de öğretmen olan eşlerden istemeleri hâlinde birinin   durumu ya da olağanüstü hâllere bağlı olarak   değiştirme     bulunması durumunda her ikisinin  değişikliği   birlikte alınır ve atamaları aynı kapsamda değerlendirilir.

 

 durumu özrüne kimler   ve istenen belgeler nelerdir?

 

 

(1) Öğretmenler,   kurulu raporunda;

* kendisi, eşi ve   ;

   öğretmenin görev yaptığı   kalmasının   durumunu tehlikeye koyacağınınbelirtilmiş olması,

*Anne ve   ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla   birisi için ise “başkasının   ve   olmaksızın   devam ettiremez” ibaresi bulunması durumlarında il   müdürlüğünden görüş alınmadan hastalığın tedavi edilebileceği bir    değiştirme isteğinde bulunabilirler.Tabi bu   bulunduğu   tayin olabilmek için  Kayıt Sistemi’ni gösterir belge tedarik edilmeli.

(2)     gerektiren çocuğu bulunan öğretmenler, rehberlik ve   merkezlerince  için verilen     Değerlendirme Kurulu Raporu ve görev yaptığı ilde  özrüne ilişkin     alabileceği resmî   kurumu bulunmadığınadair belge(il millî   müdürlüklerinden) ile   değiştirme isteğinde bulunabilirler.

(3)  özür durumundan   değiştirecek öğretmenlerden,     yükümlüsü olanların atamaları, istemeleri durumunda atanacakları ildeki     yükümlülüğü öngörülen  alanlarına  .İstemezlerse     alanı olmayan okula da  değiştirebilirler.

(4) Öğretmenin kendisinin hastalığı nedeniyle   değiştirme isteğinde bulunması durumunda; ibraz ettiği   kurulu raporunda hastalığının öğretmenlik yapmasına engel teşkil etmeyeceğinin belirtilmesi gerekir.

(5)   özür durumuna bağlı olarak     değiştirmeler, zamana bağlı olmaksızın  .

(6)   özür durumuna bağlı olarak     değiştirme isteğinde bulunacaklardan;

a) Elektronik   Formu,

b)     itibarıyla son altı ay içinde resmî ve     kurum ve kuruluşlarından alınmış   kurulu raporu,(özürlü ise altı ay süre şartı aranmaz)

  c)   kurulu raporunun eşine, anne,   ve   birine veya   ait olması hâlinde aile kütüğüne işlenmiş     özetlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği,

 ç)   vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı

istenir.

 

 

sorularınızı sedatdeger@mebpersonel.com   mail olarak atabilirsiniz.

 
Sedat DEGER/  Yazar
Mebpersonel.Com   
Bu  yazının tüm hakları Mebpersonel.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açık     alıntıların takibi


www.mebpersonel.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
imdat şengül 2014-06-05 20:43:07

merhaba hocam bende geçtiğimiz yıl geçirdiğim kaza sonucu şuan görev yaptığım okula sağlık özründen geldim. sağlıkraporu heyet raporu olmalı ve başvuru tarihi itibariyle raporun alındığı süre 6 ayı geçmmeli. raporda kesinlikle şu ibare olmalı.. hastanın görev yaptığı yer sağlığı açısından sakıncalıdır. öbür türlü ifadeler pek kayde alınmıyor. ayrıca hastanın öğretmenlik yapmasında sakınca yoktur ibaresi kesinlikle bulunmalıdır saygılarımla

Avatar
tesekkürler 2014-06-10 22:34:24

sağolun hocam gecmiş olsun