banner406
banner396
08 Aralık 2014 Pazartesi 21:51
19. MİLLİ EĞİTİM ŞURA’SINDA EN ÇOK TARTIŞILAN ÜÇ KONU VE EĞİTİM BİR SEN
 Özellikle modern çağa geçtikten sonra her daim tartışılan ancak ortak bir zeminde buluşulamayan ve kıyamete kadarda tartışılacak bir konudur. Eğitime sadece öğrenme olarak bakılmamalıdır. 
Eğitim, Üretimdir.
Eğitim, Kalkınmadır.
Eğitim, Stratejidir.
Eğitim, Güçtür.
Eğitim, Bilgidir.
Eğitim, Kültürdür.
Eğitim, Ahlaktır.
Eğitim, İnsanın kendini bulmasıdır.
Eğitim, İnsan İlişkileridir.
Eğitim, Felsefedir.
Bunlar sadece birkaç örnektir. Özellikle insanın kendisini, kültürünü unutması ve toplumda süregelen ahlaki duyarlılığını yitirmesiyle eğitim, siyasi bir ideoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Oluşan kutuplaşmalar neticesinde tavsiye niteliğinde kararların alındığı 19. Milli Eğitim Şurasında kendini hissettirmiştir. Görüldü ki bazı sendikalar, Şura’ya sadece Eğitim Bir Sen’i hükümet üzerinden vurmak ve üyelere karşı algı operasyonu yapmak için gelmişlerdir. Eğitim Bir Sen’in Şura’da sunduğu maddeleri, rejime karşı havasını oluşturarak yandaş medyalarına servis yaptılar. Oysa Eğitim Bir Sen, Toplumun tüm kesimini ilgilendiren ve toplumun büyük bir kesiminin desteklediği maddelerle Eğitimde niye yetkili sendika olduğunu göstermekle beraber, farkını ortaya koymuştur.
Neymiş Efendim, Din dersinin ilkokul 1,2 ve 3’üncü sınıflarda zorunlu olması kabul edilecek bir tarafının olmadığını söylüyorlar. Bunu söyleyenlerin batı ülkelerinde din dersinin standart bir ders olduğundan haberi olmamakla beraber kilisenin kontrolünde olduğunu da bilmiyorlar. Oysaki bu ders doğruyu, adaleti ve gerçeği anlatıyor.
Okul Öncesinde Değerler Eğitimi  olur mu ? Tek korku bu eğitimde İslami konuların ön plana çıkarılması. Bizim atalarımız değil miydi, ‘’ Ağaç Yaş İken Eğilir’’ diyen. Çocuk bu yaşta toplumsal, kültürel ve ahlaki değerleri öğrenmesi ve benlik kimliğinin inşası için bunun ne derece faydalı olacağını uygulanmaya başladıktan sonra herkes görecektir.
Karma Eğitim. Eğitim Bir Sen olarak hiçbir zaman karma eğitim kaldırılsın demedik. Eğitimde farklı seçeneklerin sunulması ve ebeveynlerin tercih hakkının olması demokratik toplumların gereğidir. Eğitim Bir Sen olarak karma eğitimin yasal zorunluluktan çıkarılması ve kız, erkek için ayrı ayrı okullarının da açılması gerektiğine inanıyoruz.
Meslek liselerinde “alkollü içki ve kokteyl hazırlama” dersi.  Anayasamızın 68. Maddesi diyor ki: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır. Anayasamızda böyle bir madde varken  ve daha önemlisi toplumun benimsemediği bu dersin olması kabul edilebilir bir durum değildir.
“Eğitim Bir Sen’in 19. Milli Eğitim Şura’sına sunduğu 81 maddenin tümü, Öğretmenlerimize, Eğitim Yöneticilerimize, çocuk ve gençlerimize ve bütün topluma hem bugüne hem geleceğe yönelik umut verici ve ufuk açıcı etkiler bırakacaktır. Eğitim Bir Sen, her düzeyde ve her yaşta öğrenme motivasyonuna ve öğrenmeye devam etme disiplinine sahip olan, bilgiyi hem içerik hem de süreç olarak aktarabilen ve kullanabilen, insan olarak sahip olması gereken değerleri ve bu değerlere uygun davranışların kazanılmasında okulun yanı sıra kar amacı gütmeyen her türlü kuruluştan yararlanabilen insan, mevcut sorunlarımızın çözümünü kolaylaştırmak yanında geleceğe dair hedeflerimize ulaşmamızı da hızlandıracak her türlü çalışmaya katkı sunacaktır.
                                                                                          Eğitim Bir Sen Diyarbakır Şubesi
                                                                                                        Başkan Vekili
                                                                                                         Naif KELEŞ
Son Güncelleme: 08.12.2014 21:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.