banner406
banner396
22 Kasım 2012 Perşembe 20:17
24 Kasım'da Öğretmenler Alanlara İnecek
 Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili bildiri yayınladı. Eğitim-Sen: 'Sorunlarımıza kalıcı çözümler üretilmesini istiyoruz'

Her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, “onurlu bir meslek” olduğundan söz ediliyor. Ancak yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek yönünde herhangi bir adım atılmıyor, öğretmenlerin gerçek sorunları tartışılmıyor.

10 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim emekçilerinin çalışma koşullarında ve özlük haklarında bırakalım iyileştirme yapılmasını, var olan haklarımızı ortadan kaldıran bir dizi düzenleme hayata geçirildi.

 
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer; “Öğretmenler 3 ay tatil yapıyor, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçeceğiz” diyerek kamuoyunda öğretmenlik mesleğin küçümseyen ve aşağılayan ifadele kullanmaktan çekinmedi. Yine Başbakan öğretmenlerin az çalışıp çok maaş aldığını iddia ederek, öğretmenleri aşağılamaktan geri durmadı.


Öğretmenlerin, okul idarecilerinin ve hizmetlilerin daha fazla çalışabilmelerinin önünü açmak, birbiriyle rekabet eder hale getirmek ve çalışmalarının her aşamasında denetlenmelerini sağlamak amacıyla gündeme getirilen eğitimde performans değerlendirme uygulamaları önümüzdeki dönemden itibaren uygulanmaya başlanaca Öğretmenler asli görevleri olan ders anlatma dışında Öğrenci Koçluğu, Eğitim Harcamaları Anketi (TEFBİS), İlköğretim Kurumları Standardı Anketi (İKS), mahallelerde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti çalışması gibi ek çalışmaları yapmaya başladılar. Bunlar yetmiyormuş gibi ADEY, RİDEF, RİTA, Afet Yönetimi ve Aile Öğretmenliği gibi uygulamalarla, öğretmenleri mesai saatleri dışında angarya ve esnek çalıştırmaya dönük adımlar hızlandırılıyor. Performans değerlendirme ve angarya çalıştırma uygulamaları ile öğretmenler, sınıfındaki öğrencisiyle ilgilenemeyecek duruma getirilmek isteniyor.


‘’Kamuda eşit işe eşit ücret’’ ilkesini düzenleyen 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile öğretmenlere herhangi bir ücret artışı yapılmadı. 10 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim emekçileri net maaş üzerinden bakıldığında kamu emekçileri içinde maaşı en az artan kesim haline geldi. On binlerce öğretmen emekli maaşı ile geçinemeyeceğini düşünerek emekli olmak istemiyor.

AKP hükümeti kamuda yaşanan dönüşüm uygulamalarına paralel olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerle iş güvencemizi kaldırmanın ve bizleri göstereceğimiz bireysel performansa göre çalıştırmanın hesaplarını yapıyor.

Bir taraftan eğitim emekçileri esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya mahkum edilmek istenirken, diğer taraftan 300 bini aşkın işsiz öğretmen kadrolu olarak atanmayı ve mesleklerini yapmayı bekliyor. Bugüne kadar 36 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için intihar etti. AKP hükümeti halen çalışan ve atama bekleyen öğretmenlerin taleplerini görmezden gelmeye devam ediyor.

Son yıllarda enflasyonun düşmesi, ekonominin büyümesi ve milli gelirin artması ile övünenler, iş büyümeden elde edilenlerin paylaşımına gelince bizleri, eğitim ve bilim emekçilerini unutmaları, yok saymaları kabul edilemez.

Eğitim Sen, Türkiye’nin dört bir yanında, yıllardır yaşadıkları bütün olumsuzluklara rağmen fedakarca çalışan eğitim emekçilerinin, insanca yaşayabilecekleri bir yaşam ve nitelikli eğitim yapabilmesinin mücadelesini vermeyi tüm engellemelere rağmen sürdürmeye kararlıdır.
 
Tüm eğitim ve bilim emekçilerini 24 Kasım’larda hamasi nutuklar atanların değil, hak ve çıkarları için mücadele edenlerle birlikte alanlara davet ediyoruz.

 

Eğitim-Sen

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 22.11.2012 20:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yagmur yureklim 2012-11-22 22:46:33

ben okulda perdelerin olmasını istiyorum

Avatar
.. 2012-11-22 23:11:30

atama istıyoruz

Avatar
alan değişikliği 2012-11-22 23:27:23

özür durumu alan değişikliği iptal edilmelidir 444 sisteminin mağduru sınıf öğretmenleri alanlarına dönmelidir

Avatar
444 iptallll 2012-11-22 23:28:54

444 bir an önce iptal edilmelidir zararın neresinden dönerse kardır.

Avatar
mutsuz öğretmen 2012-11-22 23:32:14

alan değiştirdim çok mutsuzum ya istifa edeceğim ya da intiharrr...

Avatar
SINIF 2012-11-23 11:37:40

atama yapın artık yeter bu insanları çok zor durumda bırakıyorsunuz. şubatta atama istiyoruz

Avatar
beden eğitimi 2012-11-23 12:52:13

atanamayan öğretmenler bence açlık grevine girelim ne dersiniz. zaten açız

Avatar
4 4 4 bırakılsın 2012-11-23 19:45:21

lütfen 4 4 bırakılsın çünkü kıyı köşelerdeki düşük gelirli okulardaki anne babalar çocuklarına eğitmen değil bakıcı bulmuş gb seviniyorlar zaten kendileri ilgilenmiyor en azından 4 osa bile anasınıfı mecbur olsun 1 yıl anasınıfı gb geçiş dönemi olsun
direk 2aylık dönemden sonra 1. sınıfa başlama olmasın çok zorlanıyoruz çocuklar mafoldu ne olur