banner406
banner396
04 Eylül 2012 Salı 05:37
4+4+4 CEVAP BEKLEYEN SORULAR-2
 
Soru veya sorun 1 : MEB tarafından idarecilere verilen bilgilendirme eğitiminde bölünen okullarda öğrenci sayıları azalacağı için idareci normları ne olacak şeklindeki bir soruya “idareci normları düşecek diye cevap verilmişti. Eğer öğrenci sayısı yüz ellinin altına düşerse müdür normu ve dolayısıyla müdür yardımcısı normu düşecek. Köy okulları olmak üzere il ve ilçe merkezindeki küçük okullar ilkokul ve ortaokul olarak  iki kurum şeklinde değerlendirilecekse bu okullar müdür yetkili öğretmenler tarafından yönetilecektir. Bu bence büyük bir sorundur ve bir an önce cevap bulmalı ya da düzenleme yapılmalıdır.
Soru veya sorun 2 : İki okul (ilkokul ve ortaokul) tek çatı altında bir müdür tarafından yönetilecekse bu tür okullarda;
a.       Okula gelen veya giden yazılar ikişer adet mi gelip gideceki? Her kurumun gelen evrak veya giden evrak defteri ayrı mı olacak?
b.      Okul iki ayrı kurum olarak değerlendirilecekse maaş işlemleri ayrılıp iki ayrı kurum şeklinde mi yapılacak?
c.       Bu tür okulun müdür yardımcısı normu her iki kuruma da ayrı ayrı verilecek mi?
d.      Bu okullarda ilkokul ve ortaokulun her biri için okul aile birliği mi kurulacak? İki ayrı TEFBİS sistemi mi olacak?
e.      Aynı çatı altında olan bu okulların öğrencilerin birbirlerine karışmamaları için okul içi düzenleme kim tarafından yapılacak? Zira şuana kadar hiçbir düzenleme yapılmayan okullar var.
f.        Her iki kurum tek çatı altındaysa kulüpler ile belirli gün ve haftalar ilkokul ve ortaokul için ayrı ayrımı düzenlenecek?
g.       Her iki kurum için öğretmenler kurulu ayrı ayrımı yapılacak?
h.      Okul iki ilkokul ve ortaokul olduğu  için öğrenci sayısı 250 nin altında olduğundan rehber öğretmen normu düşmüştür. Ancak kurumda iki okul var ve öğrenci sayısı 450-500 civarında. Bu durumda rehber öğretmen normu verilecek mi?
Soru veya sorun 3: Taşımalı sistemde 5. Sınıf öğrencilerini diğer öğrenciler iki saat bekleyecek mi? Bekleyecekse bu iki saatte diğer öğrencilerin başında kim duracak onları kim kontrol edecek?
Soru veya sorun 4: Norm fazlası olan sınıf öğretmenleri (yok deniyor ama norm fazlası sınıf öğretmeni çok var) nasıl değerlendirilecek?
Soru veya sorun 5: Seçmeli dersler için dilekçe vermeyen velilerin öğrencilerinin seçmeli dersleri nasıl belirlenecek?
Soru veya sorun 6: E-okul sistemi ne zaman uygulamaya konacak? E-okul olmadan öğrenci nakilleri ve kayıtları yapılamıyor, kaç öğrenci var hala bilinmiyor.
 Soru veya sorun 7: Norm kadroların tekrar düzenlenmesi gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışma yapılacak mı? Düzenleme yapıldıktan sonra il içi yer değiştirme sırası tekrar yürütülecek mi?
                                                                                                                                                           Yasin ŞAHİN
Son Güncelleme: 04.09.2012 05:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kenan 2012-09-04 15:19:14

9.sınıfolacakmı

Avatar
serkan 2012-09-04 23:48:38

mevcut yöneticiler devam edecek.ilk ve ortaokul aynı binada normal eğitimini yapacak.okul aile birliği tek olacak.toplantılar belirsiz.